• <
siemens_gamesa_2022

Francja. Żaglówka pod polską banderą zderzyła się z lotniskowcem Charles de Gaulle

AK

13.11.2021 16:15
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Francja. Żaglówka pod polską banderą zderzyła się z lotniskowcem Charles de Gaulle

Partnerzy portalu

Francja. Żaglówka pod polską banderą zderzyła się z lotniskowcem Charles de Gaulle  - GospodarkaMorska.pl
Fot. premar-mediterranee.gouv.fr

W piątek (12 listopada) ok. godz. 7.30 10-metrowa żaglówka zderzyła się z lotniskowcem Charles de Gaulle na około 40 milach morskich (70 km) na południowym wschodzie Wysp Hyères. Żaglówka zerwała maszt, nikomu nic się nie stało.

Podczas treningu u wybrzeży Tulonu Charles de Gaulle z opóźnieniem wykrył około dziesięciometrową żaglówkę (pływającą pod polską banderą) z bardzo niewielkiej odległości, tuż przed 7.30. Pomimo manewru awaryjnego w celu uniknięcia żaglówki i braku reakcji, około 07.30 doszło do kolizji między żaglówką a kadłubem Charles de Gaulle.

Natychmiast podjęto kilka działań, aby uratować ofiary na pokładzie żaglówki: nawiązano kontakt radiowy ze szyprem i Charles de Gaulle wysłał na żaglówkę ekipę pomocową. Działania te umożliwiły potwierdzenie obecności na pokładzie tylko jednej osoby, kapitana, bez szwanku, a uszkodzenie ograniczało się głównie do utraty masztu podczas zderzenia.

Dodatkowo dwie łodzie Charles de Gaulle zostały wykorzystane do zabezpieczenia żaglówki i przygotowania do holowania, w trudnych warunkach pogodowych (stan morza 4, 25 węzłów wiatru).

W tym samym czasie Śródziemnomorskie Centrum Operacyjne (COM) znajdujące się w Prefekturze Morskiej Morza Śródziemnego w Tulonie zleciło zmianę trasy wyczarterowanego holownika VN Rebel w celu zorganizowania holowania żaglówki do portu Hyères.

Prowadzona we współpracy z Śródziemnomorskim Regionalnym Operacyjnym Ośrodkiem Nadzoru i Ratownictwa (CROSS), celem tej akcji pomocy, za zgodą właściciela żaglowca, jest odesłanie go do portu, gdzie może zająć się jego uszkodzeniem. Właściwe holowanie żaglówki rozpoczęło się około godziny 11.00, a jej przybycie do portu Hyères zaplanowano na około 18.00.

Kolizja ta nie kwestionuje działalności szkoleniowej lotniskowca Charles de Gaulle.

Trwa dochodzenie techniczne, jak zwykle po incydencie na morzu z udziałem okrętu francuskiej marynarki wojennej.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.