• <
siemens_gamesa_2022

Brytyjczycy oskarżają linie kontenerowe o spekulowanie

06.01.2022 10:10
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Brytyjczycy oskarżają linie kontenerowe o spekulowanie

Partnerzy portalu

Brytyjczycy oskarżają linie kontenerowe o spekulowanie - GospodarkaMorska.pl

British International Freight Association podejrzewa, że linie kontenerowe nie grają czysto. Organizacja wezwała rząd Wielkiej Brytanii do zbadania konkurencji na rynku, żeby sprawdzić, czy aktualne wysokie ceny przewozowe mają uzasadnienie.

BIFA zrzesza m.in. firmy logistyczne i tarnsportowe, które narzekają na rosnące koszty frachtu morskiego i podejrzewają przewoźników kontenerowych o stosowanie praktyk, które „zakłócają warunki rynkowe”.

Pismo w tej sprawie do Roberta Courtsa, podsekretarza stanu w brytyjskim ministerstwie transportu w imieniu BIFA wystosował dyrektor generalny organizacji Robert Keen. Napisał, że w okresie pandemii i brexitu rynek Unii Europejskiej się skonsolidował, co pozwala niektórym przedsiębiorstwom podejmować wspólne działania, które nie naruszają przepisów antymonopolowych.

Dodatkowo, pandemia sprawiła, że duży procent konsumentów przeniósł się do zakupów online, co rozchwiało światowe łańcuchy dostaw i wpłynęło na firmy zajmujące się transportem. Ceny frachtu morskiego i lotniczego w trakcie pandemii w ten sposób znacznie urosły. Nie bez znaczenia pozostał brexit, który odbił się na cenach nie tylko przez zmianę przepisów celnych i warunki handlu zagranicznego, ale także przez zawahania na rynku pracy – m.in. brak kierowców, z których spora część rekrutowała się spośród pracowników zza granicy.

BIFA wskazuje, że na tych wszystkich problemach i zakłóceniach korzystają jedynie linie kontenerowe. Przewidywania Drewry sugerują, że niektóre linie mogły w 2021 roku zarobić nawet ponad 150 miliardów, co stanowiłoby wyższą kwotę, niż w ciągu ostatnich 20 lat razem wziętych – twierdzi BIFA. Organizacja dodaje, że jest to „przypadek jawnej spekulacji” i domaga się od brytyjskiego rządu przyjrzenia się sprawie.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.