• <

Złagodzenie sporu o francuskie rybołówstwo na wodach brytyjskich

jm

01.12.2021 22:06
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Złagodzenie sporu o francuskie rybołówstwo na wodach brytyjskich

Partnerzy portalu

Złagodzenie sporu o francuskie rybołówstwo na wodach brytyjskich - GospodarkaMorska.pl

W środę nastąpiło lekkie złagodzenie sporu o prawo francuskich rybaków do łowienia na wodach brytyjskich. Europejscy rybacy mogą łowić na wodach brytyjskich, jeśli pracowali tam przed brexitem. Francuzi i Brytyjczycy kłócą się jednak w sprawie dokumentów, które mają być na to dowodem.

Wielka Brytania i Francja spierają się od dłuższego czasu o prawa do połowów na brytyjskich wodach po brexicie. Francja uważa, że jej rybacy powinni otrzymać więcej licencji połowowych, Wielka Brytania odpowiada, że prawie wszyscy unijni rybacy, którzy złożyli wnioski, dostali licencje, a nie dostali ich tylko ci, którzy nie mogli się wykazać historią połowów na danych wodach.

Ostatnio wyspa Guernesey przyznała 43 licencje (pozwolenia) dla kutrów francuskich, nieco mniej niż chcą Francuzi.

Statki mające pozwolenie będą mogły łowić w strefie 6 do 12 mil morskich wokół Guernesey. W sprawie brakujących 15 kutrów, brytyjskie MSZ zapewniło w środę, że „rozpatrzone będą wszystkie nowe okoliczności”.

Poważniejszy spór rozgrywa się z Londynem i wyspą Jersey - chodzi o 111 pozwoleń. Paryż zapewnia, że „będzie o nie walczyć”.

Francuska minister ds. morza Annick Girardin uznała to za „dobrą nowinę”, ale zapowiedziała, że francuscy rybacy muszą otrzymać od Wielkiej Brytanii 111 pozostałych pozwoleń.

Od 1 stycznia br. Francja otrzymała licencje dla około 1000 statków. Paryż domaga się jeszcze około setki.

Problemy rybaków obok kwestii imigrantów docierających do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche od tygodni powoduje zaostrzenie w stosunkach między Paryżem i Londynem.

Źródło: PAP

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.