• <

Francuscy rybacy po raz kolejny strajkują przeciwko budowie farm wiatrowych

28.06.2021 11:54 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Francuscy rybacy po raz kolejny strajkują przeciwko budowie farm wiatrowych

Partnerzy portalu

Francuscy rybacy po raz kolejny strajkują przeciwko budowie farm wiatrowych  - GospodarkaMorska.pl
Fot. F. Leroy/ FTV

Jak donoszą media branżowe, francuskie statki rybackie po raz kolejny otoczyły statek pracujący na terenie morskiej farmy wiatrowej Saint-Brieuc we Francji. Jej deweloperem jest hiszpański potentat Iberdrola. Rybacy obawiają się o ryby i ich populację, co może się odbić na ich branży. 

Około 30 statków rybackich opuściły wczesnym porankiem 24 czerwca porty w Côtes d'Armor i otoczyło statek wsparcia prac konstrukcyjnych CSV Aethra, który usuwa głazy i wykonuje wstępne pogłębienia rowów przed bezpośrednią instalacją kabli przesyłowych. Jak się okazuje, na miejsce przybył nawet francuski okręt wojenny, aby opanować sytuację. Jednostka Arethra została zmuszona do opuszczenia terenu farmy wiatrowej, aby zmniejszyć napięcie wywołane protestami.

W maju 2021 roku informowaliśmy, że rybacy otoczyli 70 łodziami rybackimi samopodnośny statek instalacyjny Aeolus. Przedstawiciele profektury morskiej i dowództwa ATLANT apelowali do rybaków do unikanie zachowań, które zagrażają ludziom i mieniu. Warto podkreślić, że działalność morska w odległości 550 metrów od statków instalacyjnych jest obecnie zakazana, jednak rybacy miesiąc wcześniej nie przestrzegali obowiązujących przepisów. Aby wyrazić swój sprzeciw wobec projektu budowy farmy wiatrowej, rybacy na miejscu wystrzelili również flary ratunkowe.

Rybacy obawiają się wpływu prac i przyszłych turbin wiatrowych na zasoby rybne. Przypominają, że projekt jest zlokalizowany w środku zatoki St Brieuc, a dokładniej na obszarze tarlisk różnego rodzaju ryb. Stowarzyszenia na rzecz ochrony środowiska, takie jak Sea Sheppherd Rennes, udzieliły rybakom wsparcia. Stowarzyszenie podkreśla w swoich wpisach na FB, że projekt farmy wiatrowej planowany jest pomiędzy dwoma obszarami Natura2000 i wskazuje w tym przypadku na aferę ekologiczną. 

Budowa farmy wiatrowej to nie jedyny problem francuskich rybaków. Sześć miesięcy po wejściu w życie porozumienia Brexit jeden punkt wciąż jest przedmiotem wielkiego napięcia między Francją a Wielką Brytanią: rybołówstwo. Wielka Brytania nadal nakłada na francuskich rybaków ograniczenia w dostępie do wód brytyjskich. Trwają cały czas negocjacje i rozmowy z tej sprawie. 

Awaria Aeolusa 

Jak donosi Tom Russell na łamach 4Coffshore, Aeolus opuścił zatokę Saint-Brieuc do swojego portu macierzystego w Holandii (Vlissingen) po trudnościach technicznych powstałych podczas prac, które doprowadziły do wycieku płynu hydraulicznego do morza. Szacuje się, że do wody przedostało się 170 litrów. Paliwo PANOLIN Hlp Synth jest klasyfikowany jako płyn łatwo biodegradowalny niskim wpływie na środowisko. W związku z tym Ailes Marines i Van Oord podjęły decyzję o czasowym wstrzymaniu prac wiertniczych, aby skoncentrować się na analizie i doskonaleniu narzędzi umożliwiających prace. Mają być składane zażalenia na operatora statku w związku z wyciekiem płynu. 

Farma wiatrowa Saint-Brieuc powstaje na obszarach 16 km od wybrzeża Francji. Będzie wyposażona w 62 turbiny Siemens Gamesa SG 8.0-167 DD o wysokości 207 metrów. Planowane uruchomienie przewiduje się w 2023 roku. Projekt o powierzchni 75 km2 będzie pierwszą morską farmą wiatrową na dużą skalę w Bretanii. 


escort_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.