• <
smartre_2023

Francuscy rybacy strajkują przeciwko budowie morskiej farmy wiatrowej

11.05.2021 23:23 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Francuscy rybacy strajkują przeciwko budowie morskiej farmy wiatrowej

Partnerzy portalu

Francuscy rybacy strajkują przeciwko budowie morskiej farmy wiatrowej - GospodarkaMorska.pl
Fot. FB/Préfecture maritime de l'Atlantique

Obecnie na wodach Francji prace prowadzi samopodnośny statek instalacyjny Aeolus, którego kontraktorem jest Van Oord. Od 3 maja instalowane są pierwsze pale (ang. pin pile), niezbędne do późniejszego montażu fundamentów kratownicowych. Harmonogram przewiduje kontynuację instalacji pin pile’i także w 2022 r – łącznie zostanie zainstalowanych 190. W następnym roku planowane jest także rozpoczęcie instalacji kratownic. Do prac wykorzystywany jest port w Cherbourgu. 

Rybacy otoczyli Aeolusa 70 łodziami rybackimi, o czym poinformowała profektura morska i dowództwo ATLANT (fr. Préfecture maritime et commandement en chef ATLANT). Instytucja apelowała do rybaków do unikanie zachowań, które zagrażają ludziom i mieniu. Działalność morska w odległości 550 metrów od statków instalacyjnych jest obecnie zakazana, jednak jak się okazało – rybacy nie przestrzegali obowiązujących przepisów. Aby wyrazić swój sprzeciw wobec projektu budowy farmy wiatrowej, rybacy na miejscu wystrzelili również flary ratunkowe.

Protest na terenie budowy farmy morskiej jest częścią zorganizowanych demonstracji przeciwko elektrowni zarówno na morzu, jak i na lądzie. Rybacy po raz pierwszy zebrali się w poniedziałek, 3 maja, przed prefekturą Côtes-d'Armor i ogłosili, że udadzą się na miejsce budowy w piątek 7 maja około 9 rano. 

Farma wiatrowa zniszczy środowisko morskie?

Rybacy twierdzą, że farma wiatrowa zniszczy środowisko morskie, w szczególności siedliska przegrzebków (małże) oraz ogólnie przemysł rybny. Jak informują branżowe media, farma była przedmiotem batalii sądowej. Organizacje ekologiczne składały odwołania od decyzji upoważaniających spółkę Ailes Marines do budowy morskiej farmy wiatrowej. Ostatecznie w grudniu 2020 roku sąd odrzucił także apelację złożoną przez stowarzyszenie na rzecz ochrony terenów Erquy (francuska gmina). 

Offshore wind już we Francji

Farma wiatrowa Saint-Brieuc wyprodukuje pierwszą energię w 2023 roku, dzięki której będzie można zasilić 835 tys. gospodarstw domowych (1820 GWh rocznie). Jest to pierwsza na dużą skalę morska farma wiatrowa w Bretanii i jeden z pierwszych projektów offshore wind we Francji. Wartość projektu wynosi 2,4 mld euro. Farma będzie składała się z 62 turbin (produkcji Siemens Gamesa Renewable Energy) o mocy 8 MW każda. Farma obejmie powierzchnię 75 km kw. i będzie położona 16 km od wybrzeża Francji. Farma wiatrowa powstaje we współpracy z francuskimi firmami RES i Caisse des Dépôts, które są częścią konsorcjum Ailes Marines , właścicielem którego jest hiszpański potentat energetyczny Iberdrola.


Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.