• <

Okres przejściowy dla rybołówstwa Wlk. Brytanii potrwa 5,5 roku

25.12.2020 15:40 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Okres przejściowy dla rybołówstwa Wlk. Brytanii potrwa 5,5 roku

Partnerzy portalu

Okres przejściowy dla rybołówstwa Wlk. Brytanii potrwa 5,5 roku  - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

Wielka Brytania uzgodniła z Unią Europejską rozsądny, 5,5-letni okres przejściowy dla rybołówstwa, dłuższy niż trzy lata, które chciała, ale krótszy niż 14 lat, o które pierwotnie zabiegała UE - powiedział w czwartek brytyjski premier Boris Johnson.

"Będziemy niezależnym państwem nadbrzeżnym z pełną kontrolą nad naszymi wodami, a brytyjski udział w (połowach na) naszych wodach znacznie wzrośnie - z około połowy dziś do blisko dwóch trzecich za pięć i pół roku. Chcieliśmy trzy lata, skończyliśmy z pięcioma latami. Myślę, że to był rozsądny okres przejściowy" - powiedział na konferencji prasowej w czwartek po informacji o zawarciu z UE umowy o przyszłych stosunkach.

Johnson zapowiedział wielomiliardowy program pomocy dla sektora rybołówstwa w celu modernizacji floty i zakładów przetwórstwa ryb.

Rybołówstwo, mimo marginalnego znaczenia zarówno dla brytyjskiej, jak i unijnej gospodarki, było do końca negocjacji jednym z dwóch głównych punktów spornych. Nawiązując do tego, Johnson założył na konferencję prasową krawat z malutkimi rybkami.

escort_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.