• <

Martwy rekin z przebitym sercem wyrzucony na brzeg w Libii [wideo]

03.11.2020 15:00 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Martwy rekin z przebitym sercem wyrzucony na brzeg w Libii [wideo]

Partnerzy portalu

Martwy rekin z przebitym sercem wyrzucony na brzeg w Libii [wideo] - GospodarkaMorska.pl
fot. Ichthyological Research

Ciało rekina zostało wyrzucone na brzeg w pobliżu miasta Brega w Libii - po inspekcji nie było od razu jasne, co go zabiło. W końcu jeden ze świadków zauważył ranę na boku zwierzęcia, z której następnie wyciągnięto 30-centymetrowy wyrostek włócznika, tzw. "miecz".

Wyrostek spowodował u rekina poważne obrażenia wewnętrzne, w tym uszkodzenie tętnic, a nawet potencjalnie przebicie serca.

Nie jest jasne, czy był to wypadek, czy też miecznik zaatakował celowo, ale na pewno pokazuje to, jak niebezpieczne mogą być te ogromne ryby.

Zwłoki rekina zostały znalezione przez miejscowych, ale szybko przejęte przez naukowców, którzy sugerowali, że miecznik musiał mieć około sześciu stóp długości i prawdopodobnie zaatakował rekina około 3 dni wcześniej.

Badanie opublikowane w czasopiśmie Ichthyological Research stwierdza, że ​​wyrostek prawdopodobnie należał do gatunku włócznika zwanego Xiphias gladius - to jest „wysoce mobilna, drapieżna ryba, o której wiadomo, że atakuje rekiny, wieloryby, ludzi, a nawet łodzie”.

Sam rekin miał około 14 stóp długości. W badaniu stwierdza się: „wyrostek przebił rekina pod ostrym kątem około 70 stopni w stosunku do osi przednio-tylnej, skierowany w stronę aparatu skrzelowego, z czego wynika, że miecznik musiał znajdować się w ułożeniu grzbietowym w stosunku do rekina i przebić go od tyłu”.

Dalej czytamy: „Lokalizacja urazu, czas zadawania rany i brak innych widocznych obrażeń prowadzą nas do wniosku, że przebicie było śmiertelne i stanowi ostateczną przyczynę śmierci rekina”.

W badaniu czytamy: „Miecznik biorący udział w ataku nie był młodym osobnikiem, ale mniej więcej tej samej wielkości co rekin, a zatem nie pasuje do jego spektrum ofiary. Oznacza to, że do ataku mogło dojść, gdy oba zwierzęta żerowały na tej samej ofierze lub jako ostrzeżenie, aby trzymać się z daleka od posiłku miecznika.

Gospodarka Morska
fot. Ichthyological Research

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.