• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Nowy egzotyczny lokator akwarium w warszawskim zoo

jb

20.01.2023 15:24 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Nowy egzotyczny lokator akwarium w warszawskim zoo

Partnerzy portalu

Nowy egzotyczny lokator akwarium w warszawskim zoo - GospodarkaMorska.pl
Fot. Facebook/WarszawskieZOO

Niespełna roczny samiec orlenia plamistego (Aetobatus ocellatus) dołączył do dwóch kolegów tego gatunku oraz kilkunastu gatunków innych ryb, w tym rai omańskich i rekinów bambusowych - poinformował stołeczny ogród zoologiczny.

"Nasz latający podwodny przystojniak urodził się w lutym 2022 roku w ZOO Wrocław (niedługo ma urodziny). Masa jego ciała to prawie 12 kg" - dodał.

Nowy mieszkaniec akwarium przyjechał do stolicy w środę przed godz. 15. "Po około dwóch godzinach aklimatyzacji został wpuszczony do zbiornika i zarówno on, jak i reszta osobników, była spokojna. Noc również minęła bez zarzutu" - przekazało zoo.

Transport takich zwierząt nie jest łatwy, ponieważ w zbiorniku transportowym cały czas musi krążyć woda. To bardzo ważne, ponieważ zwierzęta te bez przerwy muszą być w ruchu. Podwodnego przybysza można już oglądać w Akwarium Morskim w Hipopotamiarni warszawskiego zoo. "Opiekunowie mówią, że to przystojniak z pięknymi umaszczeniem i wieloma cętkami" - podkreślił stołeczny ogród.

Orlenie plamiste to gatunek płaszczki. W naturze zamieszkują Indo-Pacyfik, czyli tropikalne wody Oceanu Indyjskiego i zachodnio-środkową część Pacyfiku. Poruszają się zupełnie inaczej niż inne, "zwykłe" ryby – wygląda to jak spokojny lot ptaka, ale pod wodą. Żywią się głównie krabami, małżami i ślimakami, których pancerze kruszą w mocnych szczękach. Chętnie polują też na ośmiornice i inne wodne zwierzęta. Występują głównie na terenach przybrzeżnych, w tym w okolicach ujść rzek. Ze względu na łatwo dostępne miejsce występowania często wpadają w sieci rybackie. Są szeroko wykorzystywane w celach kulinarnych. Ich niezwykle długie ogony, wykorzystywane są przez lokalną ludność do produkcji ozdób. Problemem jest też zanieczyszczenie wód strefy przybrzeżnej, mające niekorzystny wpływ na te zwierzęta. Te wszystkie czynniki powodują, że liczebność ich populacji systematycznie spada. Jest to gatunek narażony na wyginięcie.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.