• <

Uratowali 10 żywych koralowców. Trafiły do zoo

jb

12.01.2023 11:06 Źródło: PAP

Partnerzy portalu

Uratowali 10 żywych koralowców. Trafiły do zoo - GospodarkaMorska.pl
Fot. materiały prasowe KAS

Funkcjonariusze służby celno-skarbowej znaleźli 10 sztuk żywych koralowców rafotwórczych w jednej z przesyłek - poinformowała w czwartek Izba Administracji Skarbowej w Warszawie. Koralowce zostały uratowane. Trafiły do stołecznego zoo.

Dziesięć żywych okazów koralowców rafotwórczych, które odkryli funkcjonariusze mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej ukryte było w przesyłce nadanej z Indonezji. Importer nie posiadał zezwolenia na ich przywóz do Polski.

"Wszystkie koralowce rafotwórcze są chronione i znajdują się na liście CITES. Przewożenie okazów CITES wymaga zgłoszenia celnego i przedstawienia zezwoleń eksportowo-importowych wydanych przez odpowiednie organy administracyjne w kraju wywozu i kraju przywozu" - podała Izba Administracji Skarbowej w Warszawie.

W Polsce takim organem jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Przewóz okazów CITES bez spełnienia tych warunków jest przestępstwem, zagrożonym karą pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat.

"Transport koralowców naraża je na silny stres, a czas ma wpływ na ich żywotność. Im dłuższa podróż, tym szanse ich przeżycia maleją. Należy im zapewnić podróż w zbiornikach z wodą spełniającą wszystkie niezbędne do ich przeżycia parametry: temperatury, pH, zasolenia" - podkreśliła Izba Administracji Skarbowej w Warszawie.

Zaznaczyła też, że transport, brak cyrkulacji wody oraz niska temperatura otoczenia stanowiły bardzo duże zagrożenie dla życia koralowców. Konieczne było, więc natychmiastowe zapewnienie im odpowiednich warunków.

Dzięki szybkiej reakcji i współpracy funkcjonariuszy służby celno-skarbowej z pracownikami Zoo w Warszawie koralowce udało się uratować. Zwierzęta zostały umieszczone w warunkach zbliżonych do naturalnych i otoczone specjalistyczną opieką.

Koralowce, choć często przypominają swym wyglądem rośliny, szczególnie kwiaty, są w rzeczywistości zwierzętami. Ich nazwa systematyczna - "anthozoa" pochodzi z języka greckiego i jest połączeniem słów "anthos" co znaczy „kwiat" oraz "zoon" co znaczy „zwierzę".

Od środowiska raf koralowych zależy życie 25 proc. wszystkich gatunków żyjących w morzach i oceanach. To niezwykle cenne obszary dla różnorodności biologicznej. Zagrożeniem dla raf są przede wszystkim zmiany klimatyczne i zanieczyszczenia oceanów. Rafy potrzebują skutecznej ochrony prawnej, a stale rosnące zapotrzebowanie na żywe koralowce też nie wspiera ochrony tych ekosystemów.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.