• <

Wynik wyszukiwania - "koralowce" - Wiadomości

KAS udaremniła przemyt przez granicę koralowca

Funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej udaremnili przemyt koralowca. Okaz należy do gatunków zagrożonych wyginięciem i objęty jest ochroną – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie podkom. Edyta Chabowska.
03.06.2024

Olsztyn. Naukowe strategie na ochronę i odbudowę raf koralowych

Krzyżowanie gatunków, kriokonserwacja (czyli zamrażanie) nasienia oraz tworzenie banku komórek rozrodczych i larw koralowców – to przykłady naukowych strategii na wzmocnienie odporności raf koralowych i ochronę tych bezcennych ekosystemów przed negatywnymi skutkami zmiany klimatu.
31.03.2024

Powstał największy katalog oceanicznego DNA

Naukowcy utworzyli ogólnodostępną, największą jak dotąd bazę danych z informacjami o DNA mikroorganizmów żyjących w oceanach. Katalog zawiera ponad 300 mln klastrów genów.
31.01.2024

Ptaki mogą przyczynić się do ratowania raf koralowych

Obecność ptaków morskich na wyspach sąsiadujących z tropikalnymi rafami koralowymi może zwiększyć tempo wzrostu koralowców ponad dwukrotnie – ustalił międzynarodowy zespół badaczy.
12.12.2023

Meduzy są sprytniejsze niż się wydawały

Jak na pozbawione mózgu i składające się głównie z wody bezkręgowce meduzy mają zaskakująco dobre wyniki w nauce – informuje pismo „Current Biology”.
23.09.2023

Izrael. Śmiertelna epidemia pochłonęła cały gatunek jeżowca w Zatoce Akaba

Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie ostrzegli izraelskie władze przed wyginięciem gatunku, który jest odpowiedzialny za utrzymanie zdrowych raf koralowych - informuje w środę dziennik "Haaretz". Agresywny patogen uśmierca zwierzęta w ciągu 48 godzin.
25.05.2023

Zatopili statek, aby stworzyć sztuczną rafę

Statek został celowo zatopiony u wybrzeży Florydy, aby stworzyć sztuczną rafę.
24.04.2023

Naukowcy odkryli probiotyk dla koralowców

Nowo odkryty probiotyk może chronić karaibskie koralowce zagrożone śmiertelną, wyniszczającą chorobą – informuje pismo „Communications Biology”.
10.04.2023

Zanieczyszczenie światłem zagraża ekosystemom morskim

Zanieczyszczenie światłem jest powszechne i rozszerza się też na obszary morskie. Różnica między intensywnością i cyklami światła naturalnego i sztucznego była do tej pory słabo zbadana. Sprawie przyjrzeli się naukowcy z brytyjskiego Laboratorium Morskiego w Plymouth.
15.01.2023

Promieniowanie UV przyczyniło się do wyginięcia gatunków morskich

Promieniowanie ultrafioletowe odegrało rolę w wielkim wymieraniu permskim, które miało miejsce 250 mln lat temu – piszą naukowcy na łamach „Science Advances”.
13.01.2023

Uratowali 10 żywych koralowców. Trafiły do zoo

Funkcjonariusze służby celno-skarbowej znaleźli 10 sztuk żywych koralowców rafotwórczych w jednej z przesyłek - poinformowała w czwartek Izba Administracji Skarbowej w Warszawie. Koralowce zostały uratowane. Trafiły do stołecznego zoo.
12.01.2023

UNESCO: Wielka Rafa Koralowa powinna trafić na listę obiektów zagrożonych

Wielka Rafa Koralowa powinna trafić na Listę Dziedzictwa Zagrożonego - oceniła we wtorek Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO), stwierdzając, że na znajdujący się w Australii największy ekosystem rafy koralowej na świecie dotkliwie wpływają zmiany klimatu.
29.11.2022

Podkarpackie. Kobieta przywiozła z Egiptu chronione koralowce

Podczas kontroli na lotniczym przejściu granicznym w podrzeszowskiej Jasionce funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) udaremnili przemyt 18 fragmentów rafy koralowej – poinformowała PAP w środę rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Edyta Chabowska.
23.11.2022

Chevron daje nowe życie starym platformom morskim w Zatoce Tajlandzkiej

Amerykańskie przedsiębiorstwo energetyczne Chevron realizuje przedsięwzięcie związane z wykorzystaniem wycofanych z użytku obiektów na morzu celem stworzenia z nich sztucznych raf, gdzie zapewnią siedlisko lokalnym populacjom ryb.
17.11.2022

Naukowcy o ociepleniu oceanów: zagraża morskiej bioróżnorodności

Ocieplenie wody stwarza zagrożenie dla 70 proc. najbardziej bogatych w życie partii oceanów. Jedna z przyczyn jest taka, że żyjące w tych miejscach gatunki są słabo przystosowane do zmian temperatury.
22.07.2022

Oceanograf z UG: zniknięcie raf oznaczałoby globalną katastrofę [WYWIAD]

Rafy koralowe obumierają; szkodzi im wzrost temperatur, zakwaszenie oceanów, turystyka, przełowienie. Uratować je mogą tylko międzynarodowe systemowe działania, choć ważne są także codzienne decyzje pojedynczych ludzi. "Wielka prośba do Kowalskiego, który spędza urlop nad Morzem Czerwonym, aby nie deptał raf i nie brał z niej +żywych pamiątek+” - mówi dr Anna Panasiuk, oceanograf z UG.
16.06.2022

Ørsted testuje fundamenty morskich turbin wiatrowych jako schronienie dla koralowców

Duńska firma energetyczna Ørsted planuje przetestować hodowlę koralowców w fundamentach morskich turbin wiatrowych. Duńczycy wraz z lokalnymi partnerami wdrożą rozwiązanie latem tego roku w tropikalnych wodach Tajwanu.
08.05.2022

Australia przeznaczy 700 mln dolarów na ochronę Wielkiej Rafy Koralowej

Australijski rząd postanowił wydać 700 mln dolarów na ochronę Wielkiej Rafy Koralowej, która zapewnia 64 tys. miejsc pracy; naukowcy poparli rządowy plan, ale uważają, że to nie wystarczy, aby zapobiec katastrofie ekologicznej - podaje w piątek BBC.
28.01.2022

Alarmujące dane. Rafy koralowe zmniejszyły się o 14 procent od 2009 roku

Podnoszące się temperatury wody w morzach i oceanach na całym świecie powodują, że rafy koralowe obumierają. Niektórzy eksperci wskazują na ich zdolność regeneracji, ale trzeba podjąć działania już teraz.
05.10.2021

Naukowcy odkryli najbardziej rozległy koralowiec Wielkiej Rafy

Najbardziej rozległy koralowiec Wielkiej Rafy ma szerokość 10 metrów, liczy ponad 400 lat i przetrwał już osiemdziesiąt silnych cyklonów. Odkryli i opisali go naukowcy z James Cook University.
24.08.2021

Ocieplenie klimatu zabiera połowę gatunków ryb

Ocieplanie wód oceanicznych może doprowadzić do zniszczenia koralowych raf. To spowoduje wyginięcie nie tylko ryb, które tam mieszkają, ale także innych gatunków - twierdzą eksperci.
03.07.2021

Czy ubezpieczenie morskie może uratować rafy koralowe?

Ponieważ zmiany klimatyczne zagrażają rafom koralowym na całym świecie, eksperci ds. ochrony przyrody w Ameryce Łacińskiej zatrudnili nieoczekiwanego sojusznika, aby spróbować je chronić: branżę ubezpieczeń morskich.
14.06.2021

Badania żywotności koralowców w dewonie mają pomóc chronić obecnie zagrożone rafy

Skamieniałości koralowców, które wymarły w dewonie, mogą podpowiedzieć naukowcom, co dokładnie czeka współczesne korale i jak można im pomóc. Wstępne badania z udziałem Polaków wskazują, że w odległej przeszłości na zmiany środowiskowe były najbardziej podatne koralowce żyjące w symbiozie z jednokomórkowymi glonami.
07.03.2021

Jak rozpoznać koralowce, którym szkodzi ciepło?

Nowy sposób identyfikacji koralowców, którym szkodzi nadmiar ciepła, opracowali naukowcy m.in. z amerykańskiego Uniwersytetu Rutgersa. Narzędzie jest pomocne w ochronie gatunków w oceanach.
11.01.2021

12 nowych gatunków ukrywa się w głębinach Atlantyku

Prawie pięć lat badań głębin Atlantyku z niespotykaną dotąd szczegółowością ujawniło 12 gatunków nowych dla nauki.
28.12.2020

Koralowce, budowniczowie raf, są sprytniejsze niż sądzono

Koralowce to organizmy bardziej złożone, niż sądzili niektórzy badacze. Zwierzęta te potrafią regulować tworzenie minerałów, z których powstaje ich szkielet - wynika z badań kierowanych przez Polaków, którzy odkryli koralowce o nietypowej strukturze szkieletu. A to szansa, że część koralowców poradzi sobie np. z rosnącym zakwaszeniem oceanów.
24.12.2020

Katalizatory o ogromnych powierzchniach pozwolą zamieniać CO2 w paliwo

Zamianę dwutlenku węgla w alkohol etylowy i inne, cenne substancje umożliwią katalizatory opracowywane przez dr. Wojciecha Stępniowskiego. Katalizatory zbudowane są z nanodrucików, mają ogromne powierzchnie, co zapewnia wystarczająco dużo miejsca cząsteczkom biorącym udział w reakcji.
13.11.2020

Niewidzialny zabójca grasuje w oceanach [wideo]

W oceanach czyhają cisi zabójcy. Nie widzimy ich, ukrywają się głęboko w toni wodnej i czekają na swoje ofiary. Zwierzęta są bezbronne w starciu z nimi - 66% ssaków morskich, 50% ptaków morskich i wszystkie 7 gatunków żółwi morskich, cierpi każdego roku, rzadko uchodząc z życiem. O czym mowa? O sieciach widmo, czyli zagubionych lub porzuconych narzędziach, używanych w rybołówstwie. Sieci takie każdego roku zabijają setki tysięcy zwierząt żyjących w oceanach. Ryby, ptaki a także ssaki morskie zaplątują się w sieci, z których nie m
04.11.2020

Gdyńskie Akwarium ratuje koralowce [wideo]

Akwarium Gdyńskie połączyło siły z niesłyszącymi dziećmi, aby ratować… koralowce. I resztę świata. Opublikowano film, który akwaryści nagrali razem z podopiecznymi OSW nr 2 w Wejherowie dzięki wsparciu z konkursu IKEA.
29.10.2020

Jeśli nie zmniejszymy emisji, rafy koralowe znikną do końca tego wieku, a ryb będzie coraz mniej

Jeśli nie zostaną podjęte radykalne i natychmiastowe działania w celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i lokalnego wpływu na środowisko to rafy koralowe, jakie znamy, prawdopodobnie przestaną istnieć do końca tego wieku - ostrzega Andréa Grottoli, prezes International Coral Reef Society. Zagrażają im rosnące temperatury, zakwaszenie oceanów, spływy powierzchniowe i zanieczyszczenia. 110 organizacji naukowych, zajmującymi się naukami o wodzie, zrzeszających łącznie ponad 80 tys. naukowców z całego świata - również z Pols
06.10.2020

Głębinowe rafy koralowe zagrożone

Struktury raf, będące siedliskiem wielu organizmów, mogą pękać na skutek zwiększającego się zakwaszenia oceanów, spowodowanego wzrostem poziomu dwutlenku węgla.
22.09.2020

MSC wśród 110 organizacji wzywających do ograniczenia globalnej emisji gazów cieplarnianych dla ochrony ekosystemów morskich

American Fisheries Society wraz ze 110 organizacjami naukowymi zajmującymi się naukami o wodzie wydało 14 września br. bezprecedensowe oświadczenie, w którym podnosi alarm dotyczący zmian klimatu i ich wpływu na zasoby morskie oraz słodkowodne. Wśród sygnatariuszy oświadczenia znajduje się organizacja pozarządowa MSC (Marine Stewardship Council).
22.09.2020

Wyciek paliwa na Mauritiusie: jak wpłynie na rafy koralowe, namorzyny i trawy morskie?

Czasami złe rzeczy zdarzają się w najgorszych możliwych miejscach - na przykład MV Wakashio, który osiadł na mieliźnie na płytkich rafach u południowo-wschodniego wybrzeża Mauritiusa 25 lipca. Z wrak masowca zaczęło wyciekać paliwo przy wyspie, gdzie znajduje się rezerwat przyrody (Ile aux Aigrettes), kilka kilometrów od parku morskiego (Blue Bay), w pobliżu ważnego na całym świecie obszaru podmokłego (Pointe d'Esny Ramsar Site).
26.08.2020

Mauritius - raj utracony?

Malownicze plaże z miękkim białym piaskiem, lazurowa woda. Tak właśnie jest na Mauritiusie. Doświadczyło tego już wielu Polaków, inni marzą o egzotycznej wyprawie. To marzenie może się nie spełnić. Awaria masowca i wyciek ropy mogą sprawić, że wyjątkowo cenny morski ekosystem przez lata będzie dochodził do siebie. Podobnie jak gospodarka wyspiarskiego kraju i jego mieszkańcy.
24.08.2020

Pierwsze zdalne badanie w głębokich wodach Morza Koralowego ujawniło całkowicie nowe gatunki [foto, wideo]

Naukowcy pracujący zdalnie z Schmidt Ocean Institute, jedną z nielicznych morskich ekspedycji naukowych, które nadal działają podczas globalnej pandemii, po raz pierwszy przyjrzeli się głębinom Morza Koralowego, których nigdy wcześniej nie widziano. Australijski zespół naukowy odkrył najgłębiej żyjące twarde koralowce we wschodnich wodach Australii, zaobserwował ryby w regionach, w których nigdy wcześniej ich nie widziano i zidentyfikował do 10 nowych morskich gatunków ryb, ślimaków i gąbek.
16.07.2020

Zakwaszenie Oceanu Arktycznego większe niż przypuszczano. Co to oznacza?

Według naukowców Ocean Arktyczny będzie pochłaniał więcej dwutlenku węgla w XXI wieku niż przewidywano w modelach klimatycznych. Ten dodatkowy dwutlenek węgla powoduje wyraźnie silniejsze zakwaszenie oceanów, co będzie miało wpływ m.in. na morski łańcuch pokarmowy.
19.06.2020

WWF Polska: Ocean umiera. Czasu coraz mniej

Co roku, 8 czerwca, obchodzimy Światowy Dzień Oceanów. W tym dniu Fundacja WWF przypomina o wspólnym dla nas wszystkich obowiązku zrównoważonego korzystania z zasobów oceanu oraz mobilizuje do walki o jego dobro. Niestety ocean ma poważne kłopoty i to my jesteśmy ich powodem. Prawie połowa powierzchni oceanów jest silnie dotknięta działalnością człowieka m.in. przełowieniem, ogromnym zanieczyszczeniem i zmianą klimatu. Czasu na działanie jest coraz mniej.
08.06.2020

Friend of the Sea honoruje Światowy Dzień Oceanów listą pięciu rzeczy, które możemy zrobić, by uratować oceany

Z okazji obchodów Światowego Dnia Oceanów 8 czerwca, wiodący globalny standard certyfikacji zrównoważonego rozwoju życia morskiego dzieli się łatwymi do przestrzegania zaleceniami, dotyczącymi ochrony oceanów.
05.06.2020

Zmiana klimatu: środowisko morskie i rybołówstwo

Nasze życie zależy od oceanów. Jest to prawda niezależnie od tego czy mieszkamy niedaleko wybrzeża czy tysiące kilometrów od niego.
02.04.2020

Bałtyckie widma z plastiku: Rybacy ponownie w walce z odpadami morskimi

Z każdym dniem coraz bardziej widoczny i oczywisty staje się fakt, że nasze plastikowe nawyki zagrażają planecie i dzikiej przyrodzie. Problem zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi jest szczególnie widoczny w morzach i oceanach. Co roku do wód trafia blisko 12 milionów ton plastiku – oznacza to, że do oceanów co minutę dostaje się ilość śmieci odpowiadająca pojemności jednej śmieciarki. Wiąże się to z licznymi konsekwencjami dla dobrobytu ekosystemów morskich. Istnieje jeden rodzaj plastikowych zanieczyszczenia, który jes
26.03.2020

Nic nie jest w stanie uchronić raf koralowych przed zagładą? Naukowcy przewidują, że znikną za 80 lat

Ponure wnioski po dorocznym spotkaniu Ocean Sciences. Jak przekonywali naukowcy z hawajskiego uniwersytetu w Mānoa, siedliska koralowców znikną do 2100 roku, niezależnie od kroków, które podejmą ludzie, aby je ratować.
23.02.2020

Rafy koralowe da się uratować? Brytyjscy naukowcy z niezwykłym pomysłem

Martwe rafy koralowe można przywrócić do życia - przekonują naukowcy z brytyjskiego University of Exeter. Wszystko dzięki genialnemu systemowi podwodnych głośników odtwarzających dźwięki "zdrowych" ekosystemów.
20.12.2019

Naukowcy: Nagrzewanie się wody prowadzi do natychmiastowej śmierci koralowców

Nagrzewanie się wody w oceanach do wysokich temperatur, które zdarza się coraz częściej, może wywoływać niemal natychmiastową śmierć koralowców - alarmuje w piątek portal BBC News, przytaczając badania naukowców zajmujących się Wielką Rafą Koralową.
09.08.2019

Kolejne zanieczyszczenie wód Wysp Salomona. 5000 ton boksytu w Zatoce Kangava

Zaledwie kilka miesięcy po tym, jak obszar Wysp Salomona dotknęła katastrofa ekologiczna - Zatoka została zanieczyszczona boksytem. Guardian, cytując lokalne źródło, poinformował, że woda przybrała czerwony kolor.
07.07.2019

Katastrofa ekologiczna na Wyspach Salomona. Z osiadłego na mieliźnie statku wycieka ropa

Potwierdziły się obawy przed katastrofą ekologiczną w pobliżu wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO East Rennell. 5 lutego osiadł tam na mieliźnie masowiec Solomon Trader a urzędnicy potwierdzili w tym tygodniu wyciek 60 ton ciężkiego oleju napędowego z jednostki.
03.03.2019

Ponad 10 kg rafy koralowej w bagażu podróżnego z Wietnamu (wideo)

Ponad 10 kg rafy koralowej w bagażu podróżnego z Wietnamu znaleźli funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego na warszawskim lotnisku - poinformowała PAP w piątek Izba Administracji Skarbowej (IAS) w Warszawie.
22.02.2019

Osiadły na mieliźnie masowiec zagrażą obiektowi światowego dziedzictwa na Wyspach Salomona

Władze Wysp Salomona zgłosiły uszkodzenie w kadłubie w masowcu MV Solomon Trader, wywołując obawy przed katastrofą ekologiczną w pobliżu wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO East Rennell.
20.02.2019

Udaremniony przemyt koralowców z Ukrainy do Polski

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej udaremnili próbę przewozu przez polsko-ukraińską granicę w Medyce (Podkarpackie) 17 koralowców o różnych wymiarach o łącznej masie ponad 6,3 kg.
13.07.2018

Jemen/Premier: Koniec kryzysu wokół Sokotry

Premier Jemenu Ahmad Obajd bin Daghr ogłosił w poniedziałek koniec kryzysu na Sokotrze, wyspie na Oceanie Indyjskim wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO, gdzie na początku maja Zjednoczone Emiraty Arabskie rozmieściły swoich żołnierzy.
14.05.2018

ZEA odrzuca oskarżenia Jemenu w sprawie okupacji Sokotry

Zjednoczone Emiraty Arabskie zaprzeczyły, jakoby posuwały się za daleko w swych działaniach w Jemenie. ZEA ostatnio rozmieściły swych żołnierzy i zajęły lotnisko na jemeńskiej Sokotrze, wyspie na Oceanie Indyjskim wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
07.05.2018

ZEA wysłały żołnierzy na Sokotrę; Jemen potępia okupację wyspy

Gubernator jemeńskiej Sokotry, wyspy na Oceanie Indyjskim, Haszim Saad al-Sakatri potępił naruszenie terytorialnej suwerenności kraju przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, które wysłały swych żołnierzy na wyspę - podała w niedzielę jemeńska agencja Saba.
06.05.2018

Australia: Dwoje amerykańskich turystów zginęło w katastrofie helikoptera

Helikopter przewożący amerykańskich turystów rozbił się w miejscu, z którego ogląda się koralowce na Wielkiej Rafie Koralowej w Australii, w wyniku czego śmierć poniosło dwoje pasażerów z Hawajów, a dwoje z Kolorado zostało rannych - podała w czwartek policja.
22.03.2018

IAS: celnicy ujawnili przemyt 19 szkieletów rafy koralowej

Funkcjonariusze Urzędu Celno Skarbowego w Warszawie ujawnili w bagażu turystki wracającej z Malediwów 19 sztuk szkieletów rafy koralowej o łącznej wadze 2 kg - poinformowała w środę w komunikacie rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Anna Szczepańska.
07.03.2018

Globalny zaduch w morzach i oceanach: powiększają się pustynie tlenowe

W oceanach i morzach na całym świecie ubywa tlenu. Rejony o niebezpiecznie niskiej zawartości tlenu powiększyły się w ciągu ostatnich 50 lat o obszar tak duży, jak Unia Europejska - alarmują naukowcy. Publikacja na ten temat ukazała się w "Science".
04.01.2018

W Zosinie trafili na rafę

Nielegalny transport na Ukrainę ważących ponad 170 kilogramów fragmentów żywej rafy koralowej udaremnili funkcjonariusze Służby Celnej i Straży Granicznej z Zosina. To jedno z większych wykryć tego typu towaru na terenie Polski. Aby ocalić żyjące w rafie rośliny i zwierzęta potrzebne było przetransportowanie jej do Akwarium Gdyńskiego.
03.03.2016

Obrona Wielkiej Rafy Koralowej

Wielka Rafa Koralowa nie przetrwa, jeśli rząd Australii nie podejmie zdecydowanych działań na rzecz jej ochrony – alarmuje międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF. Na ostateczne decyzje w sprawie skali tych działań wpływ ma także Polska, jako jeden z 21 członków Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, który między innymi nad tą kwestią obradować będzie na przełomie czerwca i lipca w Bonn. Każdy, kto chce pomóc w zachowaniu rafy, może podpisać się pod petycją w jej obronie.
16.06.2015

Australia utworzy największy morski obszar chroniony na świecie

Australia będzie miała największą sieć morskich obszarów chronionych na świecie. Ochroną objęta zostanie ponad jedna trzecia wód terytorialnych tego kraju, odpowiadająca wielkością terytorium Indii. Na obszarze największego morskiego parku zostaną ograniczone połowy, a także poszukiwanie ropy naftowej i gazu. Decyzja australijskich władz jest ogromnym sukcesem, który pomoże skutecznie chronić funkcje przyrodnicze tego obszaru, i jest przykładem do naśladowania na całym świecie – uważa organizacja ekologiczna WWF.
18.06.2012

Dziękujemy za wysłane grafiki.