• <

Zakwaszenie Oceanu Arktycznego większe niż przypuszczano. Co to oznacza?

Strona główna Rybołówstwo, ekologia Zakwaszenie Oceanu Arktycznego większe niż przypuszczano. Co to oznacza?

Według naukowców Ocean Arktyczny będzie pochłaniał więcej dwutlenku węgla w XXI wieku niż przewidywano w modelach klimatycznych. Ten dodatkowy dwutlenek węgla powoduje wyraźnie silniejsze zakwaszenie oceanów, co będzie miało wpływ m.in. na morski łańcuch pokarmowy.

Zakwaszenie Oceanu Arktycznego większe niż przypuszczano. Co to oznacza? - GospodarkaMorska.pl

sons/Science Daily

19.06.2020 Źródło: -inne-

Ocean Arktyczny będzie pochłaniał więcej CO2 w XXI wieku, niż przewidywano w większości modeli klimatycznych. Ten dodatkowy CO2 powoduje wyraźnie silniejsze zakwaszenie oceanów, co będzie miało wpływ m.in. na morski łańcuch pokarmowy. 

Wyniki te zostały opublikowane w badaniu przeprowadzonym przez klimatologów z Uniwersytetu w Bernie i École normale supérieure w Paryżu. Zakwaszenie oceanów zagraża życiu organizmów wapiennych - takich jak małże i „motyle morskie” - i może mieć poważne konsekwencje dla całego łańcucha pokarmowego.

Ocean pobiera duże ilości wytwarzanego przez człowieka CO2 z atmosfery. Ten dodatkowy CO2 powoduje zakwaszenie oceanów - proces, który można już dziś zaobserwować. Zakwaszenie oceanów szczególnie wpływa na organizmy, które wytwarzają szkielety i skorupy z węglanu wapnia, takie jak mięczaki, jeżowce, rozgwiazdy i koralowce. Ocean Arktyczny jest miejscem, w którym oczekuje się największego zakwaszenia.

Badanie opublikowane niedawno w czasopiśmie naukowym Nature przez Jensa Terhaara z Berna i Lestera Kwiatkowskiego oraz Laurenta Boppa z École normale supérieure w Paryżu pokazuje, że najmniejsze z siedmiu mórz pochłonie o 20% więcej CO2 w XXI wieku, niż wcześniej oczekiwano, przy założeniu, że stężenia CO2 w atmosferze będą nadal rosły.

„Prowadzi to do znacznie zwiększonego zakwaszenia oceanów, szczególnie na głębokościach między 200 a 1000 metrów” - wyjaśnia Jens Terhaar, członek grupy ds. Modelowania Oceanów w Oeschger-Center for Climate Change University na Bernie. Ten zasięg głębokości jest ważnym obszarem schronienia dla wielu organizmów morskich.

W wystarczająco kwaśnych wodach struktury z węglanu wapnia stają się niestabilne i zaczynają się rozpuszczać. „Nasze wyniki sugerują, że organizmom arktycznym będzie trudniej przystosować się do zakwaszenia oceanów niż wcześniej oczekiwano” - mówi współautor Lester Kwiatkowski. Utrata tych organizmów prawdopodobnie wpłynie na cały łańcuch pokarmowy Arktyki, aż do ryb i ssaków morskich.

Korzystając z pomiarów gęstości powierzchniowej Morza Arktycznego, zespół badawczy był w stanie skorygować odchylenia w modelach i zmniejszyć niepewność związaną z prognozami przyszłego zakwaszenia Oceanu Arktycznego.

Źródło:
-inne-

Surowce

 Ropa brent 55,41 $ baryłka  -1,39% 20:55
 Cyna 21740,00 $ tona 0,65% 20 sty
 Cynk 2684,00 $ tona 1,21% 20 sty
 Aluminium 1976,00 $ tona 1,28% 20 sty
 Pallad 2360,75 $ uncja  -0,33% 20:55
 Platyna 1110,00 $ uncja  -2,35% 20:55
 Srebro 25,55 $ uncja  -1,73% 20:55
 Złoto 1855,85 $ uncja  -0,75% 20:55

Dziękujemy za wysłane grafiki.