• <

Izrael. Śmiertelna epidemia pochłonęła cały gatunek jeżowca w Zatoce Akaba

Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Izrael. Śmiertelna epidemia pochłonęła cały gatunek jeżowca w Zatoce Akaba

Partnerzy portalu

Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie ostrzegli izraelskie władze przed wyginięciem gatunku, który jest odpowiedzialny za utrzymanie zdrowych raf koralowych - informuje w środę dziennik "Haaretz". Agresywny patogen uśmierca zwierzęta w ciągu 48 godzin.

Jeżowce odgrywają ważną rolę w utrzymaniu równowagi w środowisku morskim, żywiąc się glonami, które w przeciwnym razie blokowałyby światło słoneczne niezbędne do przetrwania raf koralowych - wyjaśnia "Haaretz".

"Koralowce nie mają szans konkurować z glonami. Dlatego potrzebujemy jeżowców" - powiedział Omri Bronstein z Muzeum Historii Naturalnej i Szkoły Zoologii Uniwersytetu w Tel Awiwie.

Według zespołu z tej uczelni, cała populacja jeżowców została zniszczona w ciągu kilku miesięcy.

Ich ustalenia, opublikowane w dwóch renomowanych czasopismach, wskazują na masową śmiertelność tego gatunku także w innych krajach regionu, w tym w Jordanii, Egipcie i Arabii Saudyjskiej. Bronstein powiedział, że kilka miesięcy temu pojawiły się również doniesienia z Grecji i Turcji o wymieraniu jeżowców.

Jako przyczynę naukowcy wymienili chorobotwórczy pasożyt orzęsków. "W ciągu zaledwie dwóch dni zdrowy czarny jeżowiec o długich kolcach - staje się szkieletem z rozległą utratą tkanki" - opisuje Bronstein.

"W tej chwili nie można nic zrobić, aby to powstrzymać" - zaznaczył.

Dodał jednak, że istnieją "bardzo wąskie ramy czasowe", aby utworzyć odizolowaną populację lub stado wylęgowe jeżowców, pozostających w innym miejscu, które można by później ponownie zasiedlić.

mma/ mal/


escort_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.