• <

Rafy koralowe da się uratować? Brytyjscy naukowcy z niezwykłym pomysłem

ew

20.12.2019 09:55 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Rafy koralowe da się uratować? Brytyjscy naukowcy z niezwykłym pomysłem

Partnerzy portalu

Rafy koralowe da się uratować? Brytyjscy naukowcy z niezwykłym pomysłem - GospodarkaMorska.pl

Martwe rafy koralowe można przywrócić do życia - przekonują naukowcy z brytyjskiego University of Exeter. Wszystko dzięki genialnemu systemowi podwodnych głośników odtwarzających dźwięki "zdrowych" ekosystemów.

Ogromna liczba koralowców tworzących Wielką Rafę Koralową jest martwa. Szacuje się,  że "drastyczne zmiany różnorodności gatunkowej" dotyczą aż jednej trzeciej spośród jej 3863 raf. Zjawisko wymierania tych delikatnych ekosystemów to niezbity dowód dewastacji środowiska przez człowieka.

Tysiące mil morskich zostało dotkniętych zjawiskiem bielenia korali. Z czego wynika? Swoje wyraziste kolory koralowce zawdzięczają obecności w ich tkankach fotosyntetyzujących alg zooksantelli, które żyją z nimi w symbiozie, dostarczając im produkty syntezy w zamian za dostęp do światła. Algi opuszczają koralowce, kiedy wzrasta temperatura wody lub poziom jej zanieczyszczenia, a także w przypadku chorób koralowców. Koralowiec traci wówczas główne źródło pożywienia, zaczyna głodować i staje się biały.

Jednym z najbardziej dotkliwych momentów dla Wielkiej Rafy Koralowej był okres 2014-2017. Główną przyczyną bielenia był wtedy wzrost temperatury wody, dodatkowy wzmocniony przez El Niño. Szacuje się, że zjawisko bielenia wystąpiło na 1000-kilometrowym odcinku północnym, odznaczając się silnym gradientem na osi północ-południe. Ze 171 monitorowanych raf tworzących Wielką Rafę aż 85% zostało dotkniętych blaknięciem, przy czym ponad 60% koralowców wyblakło zupełnie.

Rafa zamieniła się w olbrzymi grób morski, w którym zapanowała przerażająca cisza. 

Z ratunkiem przyszedł pomysł zespołu z University of Exeter, na którego czele stanął znany biolog morski Steve Simpson. Naukowcy postanowili zwabić ryby do martwych połaci rafy za pomocą dźwięków zdrowych ekosystemów. Zdrowe rafy obfitują bowiem w odgłosy natury. Jak powiedział Simpson: "Trzaski zdrowych krewetek z pomrukami i rykiem ryb łączą się, aby stworzyć pewien rodzaj symfonii. Młode ryby sa przyciągane przez znajome dźwięki, gdy szukają miejsca do osiedlenia się."

Co ciekawe, University of Exeter poinformował, że nadawanie podwodnych dźwięków sprawiło, że liczba gatunków obecnych na rafie wzrosła o około 50%. Zwiększenie populacji ryb może okazać się trafionym sposobem, który pomoże zainicjować proces naturalnego odzyskiwania i zrównoważyć szkody wyrządzone poprzez dewastację środowiska.

Śmiertelna cisza opuszczonej rafy jest stopniowo zastępowana przez dźwięki zdrowego i tętniącego życiem ekosystemu. Naukowcy przeprowadzali eksperymenty przez 6 tygodni. Zadowalające wyniki mogą okazać się ważnym narzędziem w rękach naukowców w ich nieustających wysiłkach na rzecz ochrony i przywracania życia raf.

Ale nuty natury z pewnością nie wystarczą. Potrzebna jest ogólnoświatowa współpraca w celu powstrzymania zmian klimatu. Będzie to absolutnie konieczne, jeśli chcemy ocalić rafę przed wyginięciem. W skali globalnej konieczne jest więc przeciwdziałanie przełowieniu, zanieczyszczeniu wody i, co najważniejsze - podwyższaniu temperatury wody.

 

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.