• <

Chevron daje nowe życie starym platformom morskim w Zatoce Tajlandzkiej

17.11.2022 22:00 Źródło: Chevron
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Chevron daje nowe życie starym platformom morskim w Zatoce Tajlandzkiej

Partnerzy portalu

Chevron daje nowe życie starym platformom morskim w Zatoce Tajlandzkiej - GospodarkaMorska.pl
Chevron

Amerykańskie przedsiębiorstwo energetyczne Chevron realizuje przedsięwzięcie związane z wykorzystaniem wycofanych z użytku obiektów na morzu celem stworzenia z nich sztucznych raf, gdzie zapewnią siedlisko lokalnym populacjom ryb.

W ramach tej inwestycji już kilka wycofanych z użytku obudów platform offshore firmy służy teraz jako sztuczne rafy w Zatoce Tajlandzkiej, gdzie zdaniem naukowców tworzą wyjątkową wartość ekologiczną, sprzyjając rozwojowi podwodnej fauny i flory.

Dotąd większość rządów na świecie wymagało, aby wycofane z eksploatacji konstrukcje naftowe i gazowe zostały usunięte z wody. Chevron był pierwszym operatorem w Zatoce Tajlandzkiej, któremu zezwolono na ponowne wykorzystanie wycofanych z eksploatacji paneli jako sztucznych raf, nie mniej wymuszając przeniesienie ich z dotychczasowych lokalizacji.

Jeszcze podczas użytkowania tych obiektów zaobserwowano, że morskie stworzenia chętnie gromadzą się wokół struktur, w dodatku na różnych głębokościach. Efekt jest porównywalny z tworzeniem sztucznych raf koralowych z zatapianych wraków oraz innych obiektów, które są potem wykorzystywane m.in. przez koralowce tworzące na nich swoje kolonie. Przy tym z racji swojej struktury platformy dają ogromne możliwości kreacji życia morskiego, choćby pod kątem tworzenia go na różnych głębokościach.

- Zatoka Tajlandzka jest silnie przełowiona i zachowanie każdego z tych gatunków ryb jest korzystne. Wokół stacjonarnych struktur naftowych i gazowych wykrywamy kilka rzadkich gatunków, w tym kilka gatunków ryb z rodziny żaglicowatych, które są dość rzadkie, ponieważ zostały przełowione z tak wielu miejsc – zaznaczył biolog morski firmy Chevron dr Michael Marnane.

Eksperci morscy zgadzają się, że nadmierne połowy znacznie przetrzebiły populacje ryb w Zatoce Tajlandzkiej. Podkreślają, że tworzenie im przyjaznego środowiska poskutkuje odbudową populacji przy jednoczesnej kontroli działalności rybaków, aby uniknąć zjawiska przełowienia. Oznacza ono, że ilość wyłowionych ryb jest na tyle duża, że dana populacja nie jest w stanie się odbudować.

Projekt firmy Chevron dotyczący rafowania w Zatoce Tajlandzkiej rozpoczął się w sierpniu 2020 roku, kiedy to siedem elementów platform zostało odholowanych do miejsca. Przedsiębiorstwo sfinansowało też badania naukowe, które miały wykazać, że Sponsorowane przez Chevron badanie naukowe wykazało, że powstała w ten sposób lokalizacja sprzyjająca tarłu ryb.  Obecnie naukowcy z Uniwersytetu Curtin i Uniwersytetu Chulalongkorn badają ryby żyjące wokół byłych platform gazowych i naftowych. W trakcie tego przedsięwzięcia naliczono ponad 10 600 ryb i 31 gatunków, co sugeruje, że elementy platform morskich mogą zacząć dostarczać wartości ekologicznych i społeczno-ekonomicznych niemal natychmiast. Co istotne, w trakcie przemieszczania infrastruktury celem stworzenia dogodniejszych warunków przyrodniczych, zaobserwowano że wiele ryb podążało za nimi do nowej lokalizacji. To wykazało, że byłe platformy wiertnicze mogą być produktywnymi miejscami lęgu ryb, nie służąc tylko ich lokalizacji.

Po ustawieniu platform w nowej lokalizacji wokół nich ma powstać licząca 500 metrów długości strefa buforowa, co jest wymagane przez tajlandzkie władze do celów bezpieczeństwa. Zapewni to również nie niepokojony rozwój morskiej fauny i flory. 

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.