• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Głębinowe rafy koralowe zagrożone

22.09.2020 14:50 Źródło: Bluelife

Partnerzy portalu

Głębinowe rafy koralowe zagrożone - GospodarkaMorska.pl
Koral w korozyjnych wodach południowej Kalifornii; źródło: NOAA

Struktury raf, będące siedliskiem wielu organizmów, mogą pękać na skutek zwiększającego się zakwaszenia oceanów, spowodowanego wzrostem poziomu dwutlenku węgla.

Głęboko, pod powierzchnią oceanu w południowej Kalifornii naukowcy zmierzyli najniższy poziom pH, jaki kiedykolwiek zarejestrowano na rafach koralowych.

W ramach dalszych badań w laboratorium stworzono takie same warunki środowiskowe i przez rok hodowano w nich koralowce. Zaobserwowano, że szkielety martwych korali, które podtrzymują i zatrzymują żywe korale, stały się porowate i zbyt kruche, aby unieść ciężar rafy nad nimi.

Wcześniejsze badania wykazywały, że zakwaszenie oceanów może wpływać na wzrost koralowców, ale dopiero teraz ustalono, że porowatość korali — zwana koralporozą — prowadzi do osłabienia ich struktury.

Eksperci uważają, że pękanie i rozpadanie się raf może spowodować drastyczne kurczenie się całych ekosystemów.


Gospodarka Morska
Szkielet koralowca z objawami koralporozy wokół ścian zewnętrznych; fot. Sebastian Hennige/University of Edinburgh


Prowadzone badania uzupełnione o najnowsze dowody na porowatość koralowców tropikalnych, pokazują, że zagrożenie, jakie stwarza zakwaszenie oceanów, jest znacznie większe.

Naukowcy twierdzą, że koralowce w południowej Kalifornii — jednej z najbardziej zakwaszonych raf przebadanych do tej pory — już doświadczają skutków zmiany klimatu. Ich zdaniem, dotkną one większość raf głębinowych do końca wieku.

Badania prowadzone są przez naukowców z Uniwersytetu w Edynburgu w ramach unijnych projektów Atlas i Atlantic, we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Heriot Watt i NOAA. Wyniki opublikowano w czasopiśmie Frontiers in Marine Science.

Źródło: Kamila Ostasz/Bluelife

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.