• <

Udaremniony przemyt koralowców z Ukrainy do Polski

pc

13.07.2018 11:18 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Udaremniony przemyt koralowców z Ukrainy do Polski

Partnerzy portalu

Udaremniony przemyt koralowców z Ukrainy do Polski - GospodarkaMorska.pl

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej udaremnili próbę przewozu przez polsko-ukraińską granicę w Medyce (Podkarpackie) 17 koralowców o różnych wymiarach o łącznej masie ponad 6,3 kg.

To pierwsze od 5 lat zatrzymanie skamieniałej rafy koralowej na przejściach granicznych woj. podkarpackiego – podała zastępca rzecznika prasowego Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Agnieszka Siwy.

Koralowce został znaleziony w czasie kontroli autokaru na przejściu granicznym w Medyce. "Koralowce były przewożone w kartonowych pudełkach, znajdujących się w przestrzeni pasażerskiej autobusu. Z wyjaśnień osoby, która je przewoziła, wynika, że zostały zakupione w sklepie internetowym na Ukrainie na prezent, z przeznaczeniem do akwarium" – poinformowała Siwy.

Dodała, że to pierwszy od pięciu lat taki przemyt na podkarpackich przejściach granicznych. W 2012 r. znaleziono ponad 1,7 kg koralowca w czterech przesyłkach, które dotarły do Polski. Rok później odkryto 1,3 kg koralowca w dwóch kolejnych paczkach.

"Wcześniejsze lata obfitowały w liczne zatrzymania fragmentów koralowca. Najczęściej były one przywożone przez turystów, którzy zbierali je na plażach albo kupowali na straganach jako pamiątki. Duże okazy skamieniałej oraz żywej rafy koralowej były i, niestety, nadal traktowane są jako wyposażenie akwariów" – zauważyła Siwy.

Zaznaczyła przy tym, że działania edukacyjne i informacyjne, których celem jest ochrona środowiska, prowadzone wcześniej przez Służbę Celną, a teraz przez Krajową Administrację Skarbową, wpłynęły jednak na znaczący spadek przywozu koralowców.

"Podejmując decyzję o zabraniu lub zakupie kawałka rafy koralowej na pamiątkę lub do innych celów, należy mieć na względzie fakt, iż mimo tego, że rafy koralowe zajmują tylko 1 proc. powierzchni globu, to stanowią dom dla 25 proc. wszystkich morskich gatunków. Naukowcy ostrzegają, że jeśli tempo niszczenia raf utrzyma się na dotychczasowym poziomie, aż 60 proc. tych delikatnych ekosystemów zniknie w ciągu najbliższych 30 lat" - zaznaczyła nadkom. Małgorzata Czesak, koordynator ds. CITES Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Korale madreporowe, korale rafotwórcze, korale kamienne, korale rafowe określane są też jako koralowce kamienne (Scleractina) lub madreporowce (Madreporaria). Należą do nich drobne, osiadłe, przeważnie kolonijne polipy (antopolipy), wytwarzające zewnętrzne szkielety z węglanu wapnia, tworzące zwartą wapienną masę. Połowa gatunków z tego rzędu to zwierzęta, które są głównym czynnikiem rafotwórczym – dzięki nim powstają rafy i wyspy koralowe.

Koralowce rafotwórcze należą do gatunków zagrożonych wyginięciem i są objęte ochroną na mocy Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, zwaną także konwencją waszyngtońską CITES.

Przewóz przez granicę bez pozwolenia okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem (CITES) oraz przedmiotów z nich wykonanych jest złamaniem przepisów ustawy o ochronie przyrody i naraża na poważne kary - pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, wysoką grzywnę, przepadek okazów.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.