• <

Nic nie jest w stanie uchronić raf koralowych przed zagładą? Naukowcy przewidują, że znikną za 80 lat

ew

23.02.2020 13:50 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Nic nie jest w stanie uchronić raf koralowych przed zagładą? Naukowcy przewidują, że znikną za 80 lat

Partnerzy portalu

Nic nie jest w stanie uchronić raf koralowych przed zagładą? Naukowcy przewidują, że znikną za 80 lat - GospodarkaMorska.pl

Ponure wnioski po dorocznym spotkaniu Ocean Sciences. Jak przekonywali naukowcy z hawajskiego uniwersytetu w Mānoa, siedliska koralowców znikną do 2100 roku, niezależnie od kroków, które podejmą ludzie, aby je ratować.

Zjawisko wymierania raf koralowych jest powszechnie znane. Ogromna liczba koralowców tworzących Wielką Rafę Koralową jest martwa. Szacuje się, że "drastyczne zmiany różnorodności gatunkowej" dotyczą aż jednej trzeciej spośród jej 3863 raf. Zjawisko wymierania tych delikatnych ekosystemów to niezbity dowód dewastacji środowiska przez człowieka.

Mimo pojawiających się od czasu do czasu nowych pomysłów na ratowanie raf koralowych - przyszłość wygląda ponuro. Podczas tegorocznego spotkania Ocean Sciences, biogeografka Renee Setter przedstawiła symulację, według której rady znikną z naszej planety do 2100 roku. Powodem jest głównie globalne ocieplenie.

Przy symulacji wykorzystano prognozy zakwaszenia wody, siły fal, zanieczyszczeń, temperatury i połowów. Jak przekonywał zespół hawajskich naukowców, niezależnie od środków, które podejmujemy bądź planujemy podjąć - nic nie jest w stanie uchronić raf koralowych przed zagładą.

Za najbardziej zagrożoną uważa się Wielką Rafę Koralową. Jednym z najbardziej dotkliwych momentów w jej historii był okres 2014-2017. Tysiące mil morskich zostało dotkniętych wtedy zjawiskiem bielenia. Jego główną przyczyną był wtedy wzrost temperatury wody, dodatkowy wzmocniony przez El Niño. Szacuje się, że zjawisko bielenia wystąpiło na 1000-kilometrowym odcinku północnym, odznaczając się silnym gradientem na osi północ-południe. Ze 171 monitorowanych raf tworzących Wielką Rafę aż 85% zostało dotkniętych blaknięciem, przy czym ponad 60% koralowców wyblakło zupełnie. Rafa zamieniła się w olbrzymi grób morski, w którym zapanowała przerażająca cisza.

Przypomnijmy, że swoje wyraziste kolory koralowce zawdzięczają obecności w ich tkankach fotosyntetyzujących alg zooksantelli, które żyją z nimi w symbiozie, dostarczając im produkty syntezy w zamian za dostęp do światła. Algi opuszczają koralowce, kiedy wzrasta temperatura wody lub poziom jej zanieczyszczenia, a także w przypadku chorób koralowców. Koralowiec traci wówczas główne źródło pożywienia, zaczyna głodować i staje się biały.

Zamieranie rafy koralowej wpływa na cały ekosystem morski, a szkody są większe, niż sądzono dotychczas. Rafy koralowe, wpływające na rybołówstwo czy turystykę, odgrywają bardzo ważną rolę także w życiu ludności mieszkającej na wybrzeżach. "Trudno powiedzieć, jak długo jeszcze musimy powtarzać, że jest to poważny problem, zanim decydenci polityczni coś z tym zrobią" - mówi BBC dr James Guest z Uniwersytetu Newcastle (Wielka Brytania).

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.