• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Dodatkowe 2,2 mln zł z budżetu UE na rozbudowę Akwarium w Gdyni

ac

09.03.2021 15:54 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Dodatkowe 2,2 mln zł z budżetu UE na rozbudowę Akwarium w Gdyni

Partnerzy portalu

Dodatkowe 2,2 mln zł z budżetu UE na rozbudowę Akwarium w Gdyni - GospodarkaMorska.pl
fot. Claudio Guglieri

Dodatkowe 2,2 mln zł ze środków Unii Europejskiej na rozbudowę Akwarium w Gdyni przekaże zarząd województwa pomorskiego. Wartość inwestycji wyniesie ok. 18,8 mln zł, a dofinansowanie unijne, po zawartym aneksie 11,1 mln zł.

O przekazaniu dodatkowych środków z budżetu UE na inwestycję w Gdyni poinformowała we wtorek Dorota Patzer z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku.

Prace budowlane, wykonywane przez spółkę 3JM z Kwidzyna, mają się zakończyć w końcu czerwca 2023 r.

Nowa wystawa powstanie w przyziemiu Akwarium Gdyńskiego na dotychczas niezagospodarowanej ekspozycyjnie powierzchni 900 metrów kwadratowych. Stanie tam 13 zbiorników ze stworzeniami morskimi z południowej części Bałtyku, rejonu cieśnin oraz Morza Północnego.

W tych 13 akwariach znajdzie się więcej wody niż wynosi obecnie kubatura wszystkich zbiorników w gdyńskim Akwarium. Najmniejsze pomieści nieco ponad 2 tysiące litrów, a największe niespełna 127 tysięcy litrów. Łącznie Akwarium Gdyńskiemu przybędzie 450 tysięcy litrów wody.

W nowym akwariach pojawią się m.in. ryby chrzęstnoszkieletowe – rekiny i płaszczki. Na ekspozycji zostanie również pokazane, jak zmiany zasolenia, falowanie czy rodzaje podłoża wpływają na to, jakie zwierzęta możemy spotkać w różnych akwenach.

Nowoczesna ścieżka edukacyjna powstanie w miejscu, które do tej pory nie było przeznaczone dla zwiedzających. Dlatego na początku trzeba będzie je odpowiednio przystosować na potrzeby turystyczne. Wzmocniona zostanie konstrukcja budynku, obniżone będą też fundamenty i posadzki piwnicy. Zbudowana zostanie też klatka schodowa i doprowadzona nowa winda oraz wszelkie niezbędne instalacje.

Poza rozbudową przestrzeni ekspozycyjnej projekt zakłada także szereg działań edukacyjnych skierowanych do uczniów oraz społeczności lokalnej.


Dziękujemy za wysłane grafiki.