• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Władze Indii wezwały Iran do uwolnienia członków załogi zajętego kontenerowca

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Władze Indii wezwały Iran do uwolnienia członków załogi zajętego kontenerowca

Partnerzy portalu

Fot. Vesselfinder.com/ Angelo

Władze Indii wezwały Iran do uwolnienia 17 indyjskich członków załogi kontenerowca MSC Aries, zajętego w sobotę w cieśnienie Ormuz; na pokładzie statku znajdowało się łącznie 25 osób, w tym czterej obywatele Filipin - poinformowała w poniedziałek amerykańska stacja CNN.

W niedzielę szef indyjskiej dyplomacji Subrahmanyam Jaishankar zwrócił się w tej sprawie do swojego irańskiego odpowiednika Hosejna Amira Abdollahiana, podkreślając potrzebę "unikania eskalacji, zachowania powściągliwości i powrotu do dyplomacji".

Doniesienia o 25 osobach na pokładzie jednostki zajętej przez Iran potwierdziła międzynarodowa firma transportowa Mediterranean Shipping Company (MSC) - przekazał CNN.

W sobotę irańscy Strażnicy Rewolucji przejęli w cieśnienie Ormuz kontenerowiec MSC Aries, pływający pod banderą Portugalii. Statek należy do firmy powiązanej z Zodiac Maritime, której współwłaścicielem jest izraelski biznesmen Ejal Ofer.

Cieśnina Ormuz, znajdująca się w przewężeniu Zatoki Perskiej, jest jedynym morskim połączeniem Zatoki ze światowym oceanem. Odbywa się przez nią cała żegluga wiodąca od najważniejszych producentów ropy naftowej do ich odbiorców - głównie azjatyckich, ale także zlokalizowanych w Europie. Szacuje się, że przez Ormuz przechodzi 1/5 eksportowanej na świecie ropy naftowej.

W nocy z soboty na niedzielę Iran dokonał odwetowego uderzenia na Izrael w odpowiedzi na atak na irańską placówkę konsularną w Damaszku, w wyniku którego zginęło kilku wyższych rangą irańskich oficerów.

Iran wystrzelił ponad 300 dronów i rakiet, głównie ze swojego terytorium, jednak wyrządziły one niewielkie szkody, bowiem ogromną większość spośród nich udało się strącić siłom Izraela, USA, Francji, Wielkiej Brytanii oraz Jordanii.

szm/ ap/

arch.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.