• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

W Estonii rozpoczyna się międzynarodowa operacja przeciwminowa pk. "Open Spirit 24"

15.04.2024 09:16 Źródło: MW Estonii
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo W Estonii rozpoczyna się międzynarodowa operacja przeciwminowa pk. "Open Spirit 24"

Partnerzy portalu

Fot. MW Estonii

Rozpoczyna się największe, cykliczne przedsięwzięcie przeciwminowe Sił Morskich Estonii (Eesti Merevägi), którego celem jest neutralizacja min morskich z czasów I i II wojny światowej i innych obiektów niebezpiecznych, dążąc do zapewnienia pełnego bezpieczeństwa estońskich wód terytorialnych i wybrzeża. W operacji trwającej od 15 do 26 kwietnia regularnie bierze udział również wiele zaproszonych państw.

W przedsięwzięcie jest zaangażowanych 16 państw, które zaangażowały swoje siły morskie, kadrę dowódczą, obserwatorów oraz specjalistów, w tym nurków minerów. Działania przeciwminowe będzie prowadziło 14 okrętów, a także 11 zespołów, w tym nurków-minerów, obsługujące autonomiczne pojazdy podwodne (Autonomous Underwater Vehicle, AUV) oraz mobilne zespoły rozminowania (Explosive Ordnance Disposal, EOD).

W tym roku operacja odbywa się głównie nieopodal wyspy Hiuma na estońskich wodach terytorialnych i strefie gospodarczej. Część zadań ma być przeprowadzona także w rejonie Zatoki Narewskiej. Obok działań praktycznych jest to również forma ćwiczenia, w ramach której załogi okrętów i pozostali specjaliści zwiększają i utrwalają zdolności w zakresie wojny przeciwminowej.

"Open Spirit 24" jest organizowany corocznie przez Litwę, Łotwę i Estonię. Te trzy kraje wymieniają się w roli państwa-gospodarza. Regularnie zapraszają do udziału państwa zaprzyjaźnione. Trzon sił morskich każdego z nich stanowią jednostki przeciwminowe, a z racji na zalegające w wodzie powojenne pozostałości regularnie prowadzą działania związane z ich neutralizacją. Operacja ma na celu usunięcie amunicji, min i innych obiektów niebezpiecznych, zalegających w Bałtyku od czasów obu wojen światowych, aby stworzyć bezpieczniejsze środowisko na Morzu Bałtyckim zarówno dla żeglugi cywilnej, jak i wojskowej. W morze zrzucono podczas obu konfliktów dziesiątki tysięcy min, ładunków z amunicją i groźnymi substancjami. Zdaniem specjalistów nawet 1/3 wciąż znajduje się pod wodą i stanowi zagrożenie tam, gdzie się znajdują. Dotyczy to nie tylko żeglugi, ale również prac podwodnych, w tym budowy infrastruktury jak rurociągi, gazociągi, platformy wydobywcze i morskie farmy wiatrowe. Także na terenie portów są odnajdywane powojenne pozostałości. O zagrożeniach dla inwestycji morskich i proponowanym prawnym kierunkom ich rozwiązania pisaliśmy w tekście: Startuje MUNIMAP. Projekt ma rozwiązać narastający problem zatopionych w Bałtyku amunicji i broni chemicznej.

W kolejnych edycjach wielokrotnie brały udział polskie okręty. W 2021 roku ostatni raz wziął w nim udział niszczyciel min proj. 206FM ORP Czajka, który niedługo potem został wycofany ze służby. Rok później udział w przedsięwzięciu wziął niszczyciel min proj. 258 ORP Kormoran, dla którego było to pierwsze, tak duże wydarzenie, wskazujące również na nowy etap rozwoju polskich sił przeciwminowych.


Fot. MW Estonii

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.