• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

USA wysyła grupę bojową z lotniskowcem na czele w rejon wschodniego Morza Śródziemnego

29.04.2024 14:06 Źródło: US Navy
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo USA wysyła grupę bojową z lotniskowcem na czele w rejon wschodniego Morza Śródziemnego

Partnerzy portalu

Fot. US Navy

Lotniskowcowa Grupa Uderzeniowa Dwight D. Eisenhower (IKECSG) przybyła 26 kwietnia do wschodniej części Morza Śródziemnego w związku z planowanym rozmieszczeniem, które zapowiadał Departament Obrony USA.

Lotniskowiec z napędem atomowym typu Nimitz USS Dwight D. Eisenhower (CVN 69) i niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke USS Gravely (DDG 107) weszły na wschodni akwen Morza Śródziemnego po pokonaniu Kanału Sueskiego. Ich obszar działań jest wyjątkowo niestabilny z racji na sytuację w Izraelu i napięte relacje z Iranem, które niemal eskalowały w otwarty konflikt. Przybyłe okręty wnoszą dodatkowe zdolności operacyjne, zapewniając większe możliwości działania 6. Floty USA.

- Lotniskowcowa Grupa Uderzeniowa Dwighta D. Eisenhower zapewniała wyjątkową siłę morską w ramach 5. Floty USA przez ostatnie pięć miesięcy. Ponowne wejście do 6. Floty USA jest tylko małym gestem naszej zdolności do projekcji przewagi bojowej w dowolnej części globu - powiedział kadm. Marc Miguez, dowódca CSG-2, IKECSG.

Działając wcześniej w ramach 5, Floty USA, IKECSG prowadził operacje na Morzu Czerwonym, w cieśninie Bab Al-Mandeb, Zatoce Adeńskiej i Zatoce Arabskiej, w tym w ramach misji pk. "Prosperity Guardian", dotyczącej ochrony akwenu przed atakami jemeńskich bojowników Huti, wspieranych przez Iran, wykonywanych z obszaru zachodniego Jemenu. i samoobronne ataki na obszary Jemenu kontrolowane przez wspieranych przez Iran Huti.

Na grupę uderzeniową składają się Grupa Bojowa Lotniskowca (Carrier Strike Group 1, CSG), składająca się z okrętu flagowego USS Dwight D. Eisenhower, Skrzydła Lotniskowcowego (Carrier Air Wing 3, CVW) z dziewięcioma eskadrami samolotów, krążownika rakietowy typu Ticonderoga USS Philippine Sea (CG 58) i Eskadry Niszczycieli (Destroyer Squadron, DESRON 22), z niszczycielami rakietowymi typu Arleigh Burke USS Gravely (DDG 107) i USS Mason (DDG 87).

Eskadry CVW-3 obejmują "Gunslingers" z 105. Eskadry Myśliwców Uderzeniowych, "Fighting Swordsmen" z 32. Eskadry Myśliwców Uderzeniowych, "Rampagers" z 83. Eskadry Myśliwców Uderzeniowych (VFA), "Wildcats" z 131. Eskadry Myśliwców Uderzeniowych (VFA), "Screwtops" z 123. Lotniskowcowej Eskadry Wczesnego Ostrzegania, "Zappers" z 130. Eskadry Ataku Elektronicznego, "Dusty Dogs" z 7. Dywizjonu Śmigłowców Bojowych, "Swamp Foxes" z 74. Morskiej Eskadry Uderzeniowej Śmigłowców oraz "Rawhides" z 40. Eskadry Wsparcia Logistycznego Floty.

Wszystkie jednostki IKECSG opuściły swoje macierzyste porty w Norfolk w stanie Wirginia i Mayport na Florydzie w dniach 13 i 14 października w celu zaplanowanego rozmieszczenia.

Od ponad 80 lat Siły Morskie Stanów Zjednoczonych w Europie i Afryce (NAVEUR-NAVAF) budują strategiczne relacje z sojusznikami i partnerami, wykorzystując fundament wspólnych wartości w celu zachowania bezpieczeństwa i stabilności. NAVEUR-NAVAF, z siedzibą w Neapolu we Włoszech, obsługuje siły morskie USA w obszarach odpowiedzialności Dowództwa Europejskiego USA (USEUCOM) i Dowództwa Afrykańskiego USA (USAFRICOM). 6. Flota USA jest na stałe przypisana do NAVEUR-NAVAF i wykorzystuje swój potencjał w pełnym spektrum operacji połączonych i morskich.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.