• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Załoga porwanego przez Iran kontenerowca ma zostać uwolniona

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Załoga porwanego przez Iran kontenerowca ma zostać uwolniona

Partnerzy portalu

Fot. Peter Faas / VesselFinder.com

24 członków załogi przejętego przez Iran kontenerowca MSC Aries ma wkrótce odzyskać wolność. Iran przymierza się do ich zwolnienia i ekstradycji.

MSC Aries został przejęty przez irańską Gwardię Rewolucyjna w Cieśninie Ormuz 13 kwietnia. Irańskie władze twierdzą, że jednostka ma powiązania z Izraelem i narusza międzynarodowe prawo morskie, z czym rzecz jasna nie zgadza się środowisko żeglugowe. Od czasu porwania 366-metrowej jednostki w niewoli przebywa 24 członków załogi statku. Cała załoga liczyła o jedną osobę więcej; media podały, że jeden z załogantów – kadet pokładowa Ann Tessa Joseph z Indii – została uwolniona wkrótce po porwaniu i 18 kwietnia miała wylądować w Koczin w Indiach.

Pozostali załoganci MSC Aries, obywatele Indii, Filipin, Pakistanu, Rosji i Estonii, przebywają w rękach irańskiej Gwardii Rewolucyjnej. Kiedy zakładnikom umożliwiono korzystanie przez chwilę z telefonów komórkowych, skontaktowali się z rodzinami i zapewniali, że są bezpieczni i nic im nie grozi.

Obecnie Iran rozważa prawne możliwości ich uwolnienia i ekstradycji. Poinformował o tym minister spraw zagranicznych tego kraju, Hossein Amirabdollahian. Stwierdził on, że dla Iranu jest to „kwestia humanitarna”. Podał także, że sytuacja przetrzymywanych na statku marynarzy została poruszona w rozmowie telefonicznej między nim, a jego portugalskim (MSC Aries pływa pod flagą Portugalii) odpowiednikiem Paulo Rangelem. Amirabdollahian poinformował ponadto, że ambasadorowie krajów, z których pochodzą marynarze, zostali poinformowani o umożliwieniu wykonywania dla nich usług konsularnych, a także procesowania zwolnienia i ekstradycji.

MSC Aries został zajęty przez siły specjalne Gwardii Rewolucyjnej 13 kwietnia. Właścicielem statku jest firma Gortal Shipping powiązana z Zodiac Maritime, która z kolei jest własnością izraelskiego miliardera Eyala Ofera. Do uwolnienia zakładników wcześniej nawoływały m.in. władze Indii, a także ONZ.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.