• <

Estonia i sojusznicy NATO przeciwko rosyjskiej blokadzie Bałtyku

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Estonia i sojusznicy NATO przeciwko rosyjskiej blokadzie Bałtyku

Partnerzy portalu

Fot. MW Estonii

Ostatnio znacząco poprawiliśmy zdolności obronne na morzu. Wspólnie z Polską oraz nowymi sojusznikami w NATO, Szwecją i Finlandią, powinniśmy być w stanie zapobiec potencjalnej rosyjskiej blokadzie Morza Bałtyckiego – napisał w specjalnym raporcie dowódca estońskiej armii gen. Martin Herem.

"Inwazja Rosji na Ukrainę to tylko część szerszej strategii" – podkreślono w opublikowanym w piątek corocznym raporcie o działalności Estońskich Sił Zbrojnych.

"Rewanżystowska Rosja" dąży do przeformowania europejskiej architektury bezpieczeństwa i odzyskania kontroli nad utraconymi terytoriami oraz rozszerzenia wpływów na obszary w przeszłości zdominowane przez Imperium Rosyjskie i ZSRR. Jednocześnie chce poszerzyć antyzachodni bufor o kraje, którym z sukcesem udało się przyłączyć do Zachodu lub o te, które są na dobrej ścieżce ku temu – czytamy w raporcie.

Być może w kontekście zagrożenia dla sąsiadów Rosji, "nie jest błędem porównanie współczesności do lat 30 XX w." – twierdzi gen. Herem - zwłaszcza że rosyjskie elity przestawiły nie tylko gospodarkę, ale i społeczeństwo na tory wojenne.

W przeglądzie wiele uwagi poświęcono indoktrynacji rosyjskiego społeczeństwa propagandą wojenną już od dzieciństwa. Jednak na paradzie "Pionierów Putina", trudno dostrzec szczególnie "entuzjastycznie twarze" – głosi podpis pod zdjęciem z wiecu w Petersburgu, wykorzystanym jako ilustracja do jednego z rozdziałów analizy na temat estońskiej armii.

"Trudniejsze i bardziej wymagające czasy prawdopodobnie jeszcze przed nami. Mamy jednak więcej żelaza, więcej ludzi i większą mądrość, niż kiedykolwiek przedtem. To wzbudza zaufanie" – podsumował dowódca Estońskich Sił Zbrojnych gen. Martin Herem. 

pmo/ san/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.