• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Estonia równie popularna co Polska. Zaawizowano ponad 100 zawinięć wycieczkowców

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Estonia równie popularna co Polska. Zaawizowano ponad 100 zawinięć wycieczkowców

Partnerzy portalu

Żegluga wycieczkowa z trudem, ale rośnie też na Bałtyku. Wycieczkowce mają w tym roku zawinąć ponad 100 razy do Estonii, co oznacza, że to równie popularna destynacja, co Polska.

W sezonie, który rozpoczął się oficjalnie wraz z pierwszym zawinięciem wycieczkowca 25 kwietnia, statki wycieczkowce do Estonii zawiną ponad 100 razy. Zdecydowana większość z nich pojawi się w Tallinnie, siedem razy zajrzą także na wyspę Saaremaa.

Miejscowe media zauważają, że choć żegluga turystyczna przeżywa rozkwit na całym świecie, to jednak linie do rejsów po Bałtyku podchodzą z dużą ostrożnością. Sytuacja taka trwa od czasów pandemii Covid-19, po której regionem wstrząsnęła wojna na Ukrainie. Z rozkładów wycieczek zniknął Petersburg, który dotychczas był głównym turystycznym magnesem na Morzu Bałtyckim. Ponadto, Petersburg można było zwiedzać tylko z wizą lub przybywając wycieczkowcem. Sirle Arro, dyrektor ds. marketingu i komunikacji Portu Tallinn, w rozmowie z portalem ERR.ee zwraca uwagę, że spowodowało to konieczność mocniejszego promowania innych destynacji nad Bałtykiem.

– Ludzie postrzegali rejs po Bałtyku jako okazję do odwiedzenia w szczególności Petersburga. Teraz potrzeba czasu, aby rozpowszechnić wiedzę o regionie na bardziej odległych rynkach. Region Morza Bałtyckiego jest bardzo różnorodny. Jest tu również wiele ciekawych miejsc – Tallinn, Sztokholm, Helsinki, Kopenhaga, Gdańsk, Ryga, a także mniejsze i bardziej ekscytujące miejsca, takie jak na przykład Saaremaa – mówi Arro.

Sezon na zawinięcia wycieczkowców w Estonii, podobnie jak w Polsce, już się rozpoczął. Podobieństw jest więcej – Estończycy również spodziewają się nieco ponad 100 wizyt (w Polsce w Gdańsku zaawizowano 62 zawinięcia, w Gdyni 41, bardzo sporadycznie wycieczkowce pojawiają się także w Szczecinie-Świnoujściu). Podobnie jak my, Estończycy liczą, że wzrośnie liczba turystów na pokładach. Po dwa zawinięcia w Gdańsku i Tallinnie zaplanowane są nawet w grudniu.

fot. Depositphotos

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.