• <

Wynik wyszukiwania - " geopolityka" - Wiadomości

EKG: infrastruktura transportowa dla zrównoważonego rozwoju gospodarczego i bezpieczeństwa

– Najważniejsze jest to abyśmy wzmacniali polskie porty infrastrukturalnie. Mają bowiem kluczowe znaczenie dla przewozu ładunków, również w kontekście odbudowy Ukrainy. Wojna się kiedyś skończy – podkreśliła Dorota Pyć, prezes Portu Gdańsk podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
11.05.2024

Czy Gdańsk stanie się centrum energetycznym?

- Najważniejsze jest to abyśmy wzmacniali polskie porty infrastrukturalnie. Mają bowiem kluczowe znaczenie dla przewozu ładunków, również w kontekście odbudowy Ukrainy. Wojna się kiedyś skończy – podkreśliła Dorota Pyć, prezes Portu Gdańsk podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. W ocenie ekspertów budowa efektywnej infrastruktury transportowej w Europie Centralnej wymaga współpracy międzynarodowej oraz zaangażowania środków publicznych i prywatnych zapewniając nie tylko rozwój gospodarczy, ale również bezpi
09.05.2024

Raport: "Wolumen czy zmiany jakościowe – gdzie szukać wartości?"

Przy okazji konferencji, które odbyły się na międzynarodowych targach morskich Baltexpo ukazał się raport dotyczący Portów Morskich o nazwie: „Wolumen czy zmiany jakościowe – gdzie szukać wartości?”. Raport został przygotowany przez firmę Actia Forum i przekazuje interesujące informacje na temat działań inwestycyjnych portów morskich.
24.10.2023

Polskie porty na wzrostowej fali. Analiza osiągnięć pierwszej połowy 2023 roku

Wyniki działalności polskich portów morskich w pierwszej połowie 2023 roku okazują się obiecujące – tak wynika z raportu opracowanego przez firmę Actia Forum. Prezentowane dane, oparte na precyzyjnej analizie przeładunków, ilustrują wzrosty, które istotnie kształtują krajobraz portowy.
28.08.2023

Drugi statek wypłynął z Odessy ukraińskim korytarzem humanitarnym

Z Odessy wypłynął w sobotę masowiec Primus; jest to drugi statek wykorzystujący utworzony w sierpniu przez Ukrainę korytarz humanitarny przez Morze Czarne - powiadomiła agencja Interfax-Ukraina. Primus pod banderą Liberii zmierza w kierunku Warny w Bułgarii.
26.08.2023

Jak funkcjonuje gospodarka morska w obliczu zmieniającej się sytuacji geopolitycznej?

Podczas szóstej edycji Forum Wizja Rozwoju jeden z paneli dotyczył ogólnej kondycji gospodarki morskiej w Polsce i zmian wynikających z sytuacji geopolitycznej. Dyskutowano o szansach i możliwościach dla tego obszaru, a także nie udało się pominąć kwestii, które wymagają pewnych zmian i interwencji.
20.06.2023

Wiceminister infrastruktury: sytuacja geopolityczna wymusza rozwój transportu na różnych kierunkach

Sytuacja geopolityczna stanowi wielkie wyzwanie; spektakularnie załamała się część strategii europejskiej, która opierała się na kooperacji Wschód-Zachód z silnym włączeniem w nią Rosji – ocenił w środę wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel. Podkreślał potrzebę rozwoju transportu na różnych kierunkach.
12.10.2022

Gry wojenne na morskiej szachownicy. Nowa pozycja geopolityczna Bałtyku

Promocja książki odbyła się 17 maja br. i wywołała dyskusję w kontekście napaści Rosji na Ukrainę i globalnych konsekwencji wojny w północnej części Morza Czarnego. Okazało się, że promocja książki zbiegła się z wydarzeniami, których nie przewidziały wywiady czołowych państw NATO.
20.05.2022

Saudyjski minister energii: świat wyczerpuje swoje możliwości energetyczne

Świat wyczerpuje swoje możliwości energetyczne; wolne moce przerobowe zmniejszają się we wszystkich sektorach - powiedział we wtorek saudyjski minister energii książę Abdulaziz bin Salman. Jego wystąpienie odnotowała agencja Bloomberg.
10.05.2022

EKG: nadchodzi era krótszych łańcuchów dostaw i regionalizacji globalnej gospodarki

Nowa sytuacja geopolityczna powstała po pandemii i w wyniku wojny w Ukrainie skłania do skrócenia łańcuchów dostaw i większej regionalizacji – wskazywali uczestnicy panelu „Globalny handel i polityka”, który odbył się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, w dniach 25-27 kwietnia.
25.04.2022

Jak się chce psa uderzyć, kij się znajdzie. Chiny nie chcą indyjskich marynarzy

Według doniesień indyjskich związków zawodowych, Chiny wprowadziły nieoficjalny zakaz cumowania statków, które mają na pokładzie indyjskich członków załogi. Zaistniała sytuacja budzi obawy tysięcy indyjskich marynarzy, stanowiąc jednocześnie świadectwo coraz śmielszych działań Chin na morzu.
05.08.2021

Ekspert: część niemieckich elit traktuje Nord Stream 2, jako sposób na uniezależnienie się od "niestabilnej" Ukrainy

Dla dużej części niemieckich elit politycznych i biznesowych budowa Nord Stream 2 to sposób na uniezależnienie się od "niestabilnej" i "skorumpowanej" Ukrainy - mówi w rozmowie z PAP Thomas O'Donnell, analityk rynku energetycznego i wykładowca prywatnego berlińskiego uniwersytetu Hertie School of Governance.
26.02.2021

BIMCO: Minęło 500 dni odkąd ostatni tankowiec VLCC trafił na złom

Według BIMCO, największego na świecie stowarzyszenia armatorów, 2 listopada 2020 roku minie 500 dni od opuszczenia czynnej służby przez ostatni bardzo duży statek do przewozu ropy (VLCC).
29.10.2020

Analitycy: w 2020 r. ropa raczej nie podrożeje, możliwa jest nadpodaż

Ropa w 2020 r. nie powinna znacząco drożeć, nie przewiduje się większych problemów z podażą surowca, a wyższe niż w ostatnich latach zapasy zmniejszają wrażliwość rynku na jakiekolwiek geopolityczne ryzyko - oceniają analitycy.
25.01.2020

Premier: Relacje polsko-amerykańskie trzeba budować na wszystkich poziomach

Relacje polsko-amerykańskie trzeba budować na wszystkich poziomach - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Wskazał, że bardzo ważne są relacje m.in. w takich dziedzinach jak gospodarka, wymiana kulturalna, społeczna, turystyka, obronność i geopolityka.
08.10.2019

„Rzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokoju” - nowa książka Jacka Bartosiaka

Miejsce Polski w Europie i na świecie, jej relacje z Rosją i Stanami Zjednoczonymi, geopolityka i geostrategia w XXI w. to tematy nowej książki dr. Jacka Bartosiaka "Rzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokoju". Ostatnia jej część dotyczy m.in. wojny w 2027 r.
26.09.2018

Szczerski: 18 września oficjalna wizyta pary prezydenckiej w USA

18 września prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Duda złoży oficjalną wizytę w Waszyngtonie – potwierdził we wtorek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. W programie wizyty jest rozmowa "w cztery oczy" A. Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem oraz wspólna konferencja prasowa.
28.08.2018

Ropa zyskuje trzecią sesję z rzędu, niedobory podaży w centrum uwagi

Kontrakty na ropę naftową w USA i Londynie zwyżkują niecały 1 proc., po dwóch wzrostowych dniach handlu. Uwaga inwestorów pozostaje skupiona na perspektywie niedoborów podaży w krótkim terminie.
10.07.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Istnieje przestrzeń do umocnienia PLN, jeżeli nie zaskoczy geopolityka

Polskie aktywa pozostają pod wpływem czynników zewnętrznych, a to czy odreagowanie EUR/PLN i wzrost dochodowości krajowych SPW będzie kontynuowany w przyszłym tygodniu zależy od sytuacji geopolitycznej - ocenia Grzegorz Ogonek, ekonomista BZ WBK. Jego zdaniem, istnieje przestrzeń do umocnienia złotego i EUR/PLN może jeszcze spaść, o ile nie pojawią się nowe negatywne informacje w kwestii wojen celnych.
23.06.2018

Bielan: polska gospodarka musi się adaptować do światowych procesów

Polska gospodarka musi się adaptować do światowych procesów, które niekoniecznie są dla nas korzystne - powiedział wicemarszałek Senatu Adam Bielan podczas kongresu "100 lat Polskiej Gospodarki".
07.06.2018

Premier: Inwestycja w Możejki dzięki wizji i determinacji Lecha Kaczyńskiego

Inwestycję w rafinerię w Możejkach, która jest kluczowa dla naszego bezpieczeństwa energetycznego zawdzięczamy wizji i determinacji prezydenta Lecha Kaczyńskiego – mówił w niedzielę w Możejkach premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej z szefem litewskiego rządu Sauliusem Skvernelisem.
03.06.2018

Premier: Kluczową inwestycję dla naszego bezpieczeństwa energetycznego zawdzięczamy Lechowi Kaczyńskiemu

Rafinerię w Możejkach, inwestycję, która dzisiaj jest kluczowa dla naszego bezpieczeństwa energetycznego i poprawia nasze bezpieczeństwo geopolityczne, zawdzięczamy prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu - powiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki.
03.06.2018

Łagodna RPP osłabi złotego i wzmocni obligacje, ciążyć może geopolityka

RPP na posiedzeniu w przyszłym tygodniu potwierdzi gołębie nastawienie, co wpłynie na osłabienie złotego i umocnienie obligacji - ocenił Piotr Popławski, ekonomista z ING Banku Śląskiego. Dodał, że negatywnie na polską walutę i dług mogą wpływać napięcia geopolityczne.
12.05.2018

Zapasy ropy w USA spadły o milion baryłek - cena surowca nieznacznie rośnie

Ropa naftowa w USA nieznacznie drożeje po spadku zapasów w USA o milion baryłek - podają maklerzy.
18.04.2018

Rubel słabnie, droższa ropa umacnia waluty krajów eksportujących surowce

Kurs euro w stosunku do dolara amerykańskiego utrzymywał się w ostatnim tygodniu w wąskim korytarzu wahań, stąd wzrostu zmienności na rynku walutowym trzeba było szukać wśród bardziej egzotycznych walut. Sytuacja geopolityczna (m.in. wzrost napięć na linii USA-Rosja) spowodowała wzrost cen surowców, w konsekwencji umocniły się waluty krajów eksportujących towary podstawowe. W przypadku krajów G10 oznacza to aprecjację dolara australijskiego, kanadyjskiego i nowozelandzkiego. Największym zmianom uległy jednak waluty Kolumbii i Ros
16.04.2018

Jubileuszowy Europejski Kongres Gospodarczy już w maju

W dniach 14-16 maja odbędzie się 10., jubileuszowa edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Wydarzenie będzie miało miejsce w katowickim Spodku.
28.03.2018

USA/Departament Stanu: Stany Zjednoczone są przeciwne Nord Stream 2

Rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert oświadczyła we wtorek, że Stany Zjednoczone są przeciwne budowie gazociągu Nord Stream 2, a przedsiębiorstwa zagraniczne związane z tym projektem mogą być - na podstawie ustawy Kongresu - "wystawione na amerykańskie sankcje".
21.03.2018

Przedstawicielka Departamentu Stanu USA: Nord Stream 2 to broń polityczna

Gazociąg Nord Stream 2 jest przykładem wykorzystywania przez Rosję surowców energetycznych jako broni politycznej – oświadczyła na konferencji w Brukseli przedstawicielka Departamentu Stanu USA Sandra Oudkirk z Biura Zasobów Energii.
20.03.2018

Ministrowie nauki uzgodnili współpracę w badaniach Arktyki

Na zorganizowanej przez Biały Dom międzynarodowej konferencji z udziałem Polski, ministrowie nauki z 22 państw uzgodnili w Waszyngtonie zasady współpracy w badaniach naukowych w Arktyce, regionie o rosnącym znaczeniu z powodu ocieplania się klimatu na Ziemi.
29.09.2016

Moore Stephens: Światowa żegluga pozostanie niestabilna w 2016 roku

Jeden z bardziej znanych międzynarodowych doradców żeglugowych Moore Stephens przewiduje, że kolejny rok dla tej branży będzie równie trudny, jak poprzedni.
07.01.2016

Dziękujemy za wysłane grafiki.