• <
BOTA_2023

Przedstawicielka Departamentu Stanu USA: Nord Stream 2 to broń polityczna

pc

20.03.2018 16:23 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Przedstawicielka Departamentu Stanu USA: Nord Stream 2 to broń polityczna

Partnerzy portalu

Przedstawicielka Departamentu Stanu USA: Nord Stream 2 to broń polityczna - GospodarkaMorska.pl

Gazociąg Nord Stream 2 jest przykładem wykorzystywania przez Rosję surowców energetycznych jako broni politycznej – oświadczyła na konferencji w Brukseli przedstawicielka Departamentu Stanu USA Sandra Oudkirk z Biura Zasobów Energii.

Jej wypowiedź ambasady USA zamieszczają we wtorek na Twitterze.

„Nord Stream 2 nie jest tylko przedsięwzięciem komercyjnym; jest kolejnym przykładem wykorzystywania przez Rosję surowców energetycznych jako broni politycznej. Zgadzamy się z wieloma z naszych europejskich partnerów, że Nord Stream 2 zredukowałby możliwości dywersyfikacji źródeł energii” – podkreśliła Oudkirk na konferencji „Gospodarka a geopolityka. Nord Stream 2, Ukraina i bezpieczeństwo energetyczne Europy” w think tanku Wilfried Martens Centre for European Studies.

Wyraziła też przekonanie, że celem Rosji w przypadku Nord Stream 2 jest położenie kresu roli Ukrainy jako kraju tranzytowego dla rosyjskiego eksportu gazu do Europy. Podkreśliła, że bezpieczeństwo energetyczne jest istotne dla silnej i wolnej Europy.

Wskazała, że USA bezpośrednio pomagają Ukrainie w realizacji jej celów dotyczących bezpieczeństwa energetycznego. „Nasze programy pomagają w zwiększeniu sprawności energetycznej i krajowego wydobycia gazu, zmniejszając jej (Ukrainy) zależność od rosyjskiego paliwa” – podkreśliła Oudkirk.

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.