• <
siemens_gamesa_2022

Wmurowano kamień węgielny pod budowę portu offshore wind w New Jersey

16.09.2021 10:30 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Wmurowano kamień węgielny pod budowę portu offshore wind w New Jersey

Partnerzy portalu

Wmurowano kamień węgielny pod budowę portu offshore wind w New Jersey - GospodarkaMorska.pl
Fot. mat. prasowe

9 września odbyła się uroczysta ceremonia wmurowania kamienia węgielnego pod budowę portu New Jersey przeznaczonego do obsługi morskiej energetyki wiatrowej w USA. Będzie to pierwszy taki port w USA, skutkiem czego stan pozycjonuje się jako centrum amerykańskiego przemysłu offshore wind.

Gubernator Phil Murphy wraz z sekretarzem ds. pracy USA Martinem Walshem, przewodniczącym senatu Stephenem Sweeneyem, prezesem New Jersey State Building & Construction Trades Council Billem Mullenem, dyrektorem AECOM Tishman Community Relations Florą Ramos, urzędnikami państwowymi, liderami związkowymi, obrońcami środowiska, partnerami z sektora prywatnego oraz przedstawicielami branży morskiej energetyki wiatrowej, uczestniczyli w ceremonii wmurowania kamienia węgielnego pod budowę portu wiatrowego New Jersey. Jest to pierwsza w kraju inwestycja infrastrukturalna, która zapewni miejsce do realizacji niezbędnych etapów, montażu i działań produkcyjnych związanych z projektami morskiej energetyki wiatrowej na wschodnim wybrzeżu USA.

Amerykanie liczą na nowe miejsca pracy

Pierwszy w kraju port dla morskiej energii wiatrowej pozycjonuje New Jersey jako centrum amerykańskiego przemysłu morskiej energetyki wiatrowej. Ponadto jest to największa inwestycja w hrabstwie Salem od wielu pokoleń, która może stworzyć do 1500 miejsc pracy i wygenerować 500 milionów dolarów przychodów.  

– Inwestowanie w morską energetykę wiatrową ma kluczowe znaczenie dla budowania silniejszej, bardziej ekologicznej gospodarki, która tworzy dobrze płatne miejsca pracy, wspierając odbudowę po ekonomicznych skutkach pandemii COVID-19 i toruje drogę do długoterminowego, sprawiedliwego wzrostu – powiedział gubernator Murphy.

Sekretarz pracy USA Marty Walsh wskazał, że port offshore wind w New Jersey reprezentuje rodzaj innowacji technologicznych, szerokiego partnerstwa i odważnych inwestycji, których potrzebuje USA, aby sprostać wyzwaniom klimatycznym i stworzyć dobre miejsca pracy.

New Jersey na 100 procent, ale OZE

Morska energetyka wiatrowa jest centralnym elementem Master Planu Energetycznego stanu New Jersey, którego celem jest osiągnięcie 100 procent produkcji zeroemisyjnej energii do 2050 roku. W ramach tego planu New Jersey zobowiązało się do instalacji 7500 MW w morskiej energetyce wiatrowej do 2035 roku.

Przewiduje się, że projekty morskiej energetyki wiatrowej, które mają być rozwijane wzdłuż wschodniego wybrzeża, będą wymagały inwestycji kapitałowych o wartości ponad 150 miliardów dolarów do roku 2035, a amerykański przemysł morskiej energetyki wiatrowej ma stworzyć ponad 83 tys. miejsc pracy, głównie na obszarach północno-wschodnich. Położenie New Jersey w sercu pasa wiatrowego na wschodnim wybrzeżu, zaangażowanie we wspieranie morskiej energetyki wiatrowej oraz zróżnicowana i wysoko wykwalifikowana siła robocza stawiają stan New Jersey na silnej pozycji.

Wmurowanie kamienia węgielnego oznacza kolejny krok w rozwoju portu offshore wind w New Jersey jako centrum morskiej energetyki wiatrowej. W czerwcu 2021 roku gubernator Murphy podpisał budżet stanowy na 2022 rok, który uwzględnia 200 milionów dolarów przeznaczonych na rozwój wspomnianego portu New Jersey. Jest to właściwie dodatek do 13 milionów dolarów od New Jersey Board of Public Utilities i 44 milionów dolarów pozyskanych w partnerstwie z Departamentem Transportu New Jersey na pogłębianie portu.

Budowa portu New Jersey wygeneruje setki miejsc pracy. Zgodnie z zobowiązaniem stanu do budowy portu z wykorzystaniem siły roboczej związków zawodowych, uroczystość wkopania kamienia węgielnego obejmowała podpisanie umowy w ramach projektu (PLA) pomiędzy AECOM-Tishman i United Building Trades Council of Southern New Jersey AFL-CIO. Stan jest również zaangażowany w ustanowienie nowego standardu włączenia kobiet i mniejszości do biznesu podczas budowy w New Jersey. Co najmniej 25 proc. podwykonawców przy budowie portu będą stanowiły małe firmy, co najmniej 15 proc. firmy należące do kobiet, mniejszości lub weteranów.

Port będzie położony na sztucznej wyspie

Port wiatrowy w New Jersey będzie zlokalizowany na sztucznej wyspie na wschodnim brzegu rzeki Delaware, na południowy zachód od miasta Salem. Miejsce zostało wybrane w czerwcu 2020 roku po 22-miesięcznym procesie oceny, w którą był zaangażowany przemysł, rząd i inne zainteresowane strony. Port będzie się znajdował ponad pięć mil od najbliższego obszaru mieszkalnego New Jersey, co zapewni wystarczającą przestrzeń do realizacji operacji.

Port będzie obejmował 150 akrów działek. Kilku potencjalnych dzierżawców wyraziło już zainteresowanie tym terenem, w tym Ørsted i Atlantic Shores dzięki zwycięskim ofertom w ostatnim przetargu NJBPU na morską energetykę wiatrową. Obaj deweloperzy morskiej energetyki wiatrowej wskazali, że zamierzają budować swoje projekty z pomocą portu w New Jersey. Zwycięskie oferty zawierały również propozycje współpracy z producentami turbin GE i Vestas w zakresie budowy zakładów montażu gondoli w porcie.  

Prace ziemne rozpoczną się w najbliższych tygodniach, a główna budowa ma się rozpocząć w grudniu 2021 roku z zamiarem otwarcia portu zimą na przełomie 2023 i 2024 roku.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.