• <
ambermarine_2023_1100x200

USA gonią światową czołówkę offshore wind. W toku projekty o łącznej mocy 35 GW

02.09.2021 04:51 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas USA gonią światową czołówkę offshore wind. W toku projekty o łącznej mocy 35 GW

Partnerzy portalu

USA gonią światową czołówkę offshore wind. W toku projekty o łącznej mocy 35 GW - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Amerykański Departament Energetyki (DOE) opublikował kolejną edycję trzech raportów na temat rozwoju energetyki wiatrowej w Stanach Zjednoczonych. Okazuje się, że energetyka wiatrowa w tym kraju rozwijała się w rekordowym tempie w 2020 roku. Znaczenie przyśpieszyła branża offshore wind. 

Energetyka wiatrowa stanowiła największe źródło energii wśród nowych mocy wytwórczych w 2020 roku. Trzy raporty rynkowe opublikowane przez Departament Energii USA szczegółowo opisują trendy w rozwoju energetyki wiatrowej, technologii, kosztów i wydajności według stanu na koniec 2020 roku (a w przypadku morskiej energetyki wiatrowej do maja 2021 roku). Raporty te stanowią unikalne połączenie danych publicznie dostępnych, poufnych i zastrzeżonych. Zapewniają one bezstronne i niezależne opracowania na temat aktualnego stanu branży i zapewniają wgląd w wieloletnie trendy.

W 2020 roku w Stanach Zjednoczonych zainstalowano rekordową moc w wiatrakach – dokładnie 16 836 MW, zwiększając tym samym łączną moc zainstalowaną w sektorze energetyki wiatrowej do 121 955 MW (ok. 122 GW). Po raz pierwszy od kilku lat moc zainstalowana w energetyce wiatrowej przewyższyła moc w energetyce słonecznej (bardzo popularnej w USA), a łączna wartość inwestycji wyniosła 24,6 miliarda dolarów. Wiatr dostarcza ponad 10 proc. energii elektrycznej w 16 stanach, natomiast 30 proc. w stanach takich jak Iowa, Kansas, Oklahoma, Dakota Południowa i Dakota Północna.

Pomogły ulgi podatkowe i zmniejszające się koszty technologiczne

Usprawnienia branżowe w sferze kosztów i wydajności technologii wiatrowych, wraz z ulgą podatkową, przyczyniły się do zwiększenia mocy elektrowni wiatrowych, co zaowocowało w efekcie niższą ceną energii wiatrowej. Turbiny nadal zwiększały swoją wielkość i moc, średnia moc znamionowa nowo zainstalowanych turbin wiatrowych wyniosła 2,75 MW - o 8 proc. więcej niż w 2019 roku i o 284 proc. więcej niż w latach 1998-1999. Jak czytamy na stronie DOE, łączne korzyści dla zdrowia, klimatu i systemu energetycznego wynikające z wykorzystania energii wiatrowej są prawie trzykrotnie wyższe od korzyści płynących z mniejszych kosztów produkcji energii.

Morska energetyka znacznie przyśpieszyła 

Wielokrotnie informowaliśmy na łamach GospodarkaMorska.pl, że administracja prezydenta USA Joe Bidena postawiła sobie ambitny cel rozwoju morskiej energetyki wiatrowej do 2030 roku. W planie jest instalacja 30 GW nowej mocy zainstalowanej. Amerykański rynek może odegrać znaczącą rolę w rozwoju globalnej branży offshore wind. W ciągu 10 lat USA muszą nadrobić dotychczasowe braki. Obecnie Stany Zjednoczone odpowiadają za zaledwie 0,1 proc. światowej mocy zainstalowanej w wiatrakach na morzu.

Dzięki spadającym cenom morskiej energii wiatrowej, działaniom federalnym i zobowiązaniom na szczeblu stanowym, realizacja projektów morskiej energetyki wiatrowej w USA wzrosła o 24 proc. w stosunku do roku poprzedniego i obecnie 35 324 MW znajduje się na różnych etapach rozwoju. Po uruchomieniu pilotażowego projektu Coastal Virginia Offshore Pilot, zasoby offshore wind w USA obejmują obecnie dwa działające projekty o łącznej mocy 42 MW. Bureau of Ocean Energy Management wyznaczyło już pięć nowych obszarów dla rozwoju energetyki wiatrowej w Zatoce Nowojorskiej o łącznej mocy 9 800 MW, co stanowi dużą część wzrostu projektowego na przełomie roku 2020 i 2021. Projekt Vineyard Wind I w Massachusetts stał się pierwszym zatwierdzonym na skalę komercyjną projektem w zakresie morskiej energetyki wiatrowej w Stanach Zjednoczonych. Obecnie 15 projektów znajduje się w fazie uzyskiwania pozwoleń, natomiast osiem stanów wyznaczyło cele w zakresie pozyskiwania energii z farm morskich o łącznej mocy 39 298 MW do 2040 roku.

USA mają dużo do nadrobienia

W 2020 roku globalna moc zainstalowana w morskiej energetyce wiatrowej zwiększyła się o 5 519 MW. Średnie parametry turbin nadal rosły, średnice wirników przekraczały 150 metrów, a średnia moc turbin wyniosła ponad 7,5 MW. W 2020 roku pojawiły się również nowe trendy, w tym zwiększone zainteresowanie wykorzystaniem morskiej energetyki wiatrowej do produkcji czystego wodoru. Dominującą technologią w tym sektorze będzie z pewnością technologia floating – „pipeline” dla pływającej morskiej energetyki wiatrowej zwiększył się ponad trzykrotnie w 2020 roku do poziomu 26 529 MW.

Małe turbiny wiatrowe

W amerykańskim sektorze rozproszonej energetyki wiatrowej (Distributed Wind Market), który obejmuje energię z mniejszych turbin wiatrowych zainstalowanych w pobliżu miejsca konsumpcji energii (np. koło domów lub na terenie zakładów), przybyło 14,7 MW nowych mocy. Odpowiada to 1 493 nowym turbinom wiatrowymi zainstalowanymi w 11 stanach. Łączna wartość inwestycji szacowana jest na poziomie 41 milionów dolarów. W efekcie łączna moc zainstalowana w tym segmencie wiatrowym zwiększyła się do 1 055 MW z ponad 87 tys. turbinami wiatrowymi we wszystkich 50 stanach, Puerto Rico, na Wyspach Dziewiczych Stanów Zjednoczonych i Guam. 


seaway7
ambermarine_2023_390x150

Dziękujemy za wysłane grafiki.