• <
siemens_gamesa_2022

Wartość łańcucha dostaw dla sektora offshore wind w USA sięgnie 109 mld dolarów

14.10.2021 09:31 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Wartość łańcucha dostaw dla sektora offshore wind w USA sięgnie 109 mld dolarów

Partnerzy portalu

Wartość łańcucha dostaw dla sektora offshore wind w USA sięgnie 109 mld dolarów - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Grupa ekspertów o nazwie Special Initiative on Offshore Wind (SIOW), działająca przy Uniwersytecie Delaware, zajmuje się ekonomiką morskiej energetyki wiatrowej w USA. Z jej najnowszych analiz wynika, że rozwój morskiej energetyki wiatrowej wpłynie na łańcuch dostaw w USA, które wartość sięgnie 109 miliardów dolarów w ciągu najbliższych 10 lat.

Wiele stanów, w tym New Jersey, chce stać się centrum łańcucha dostaw, który będzie wspierał morską energetykę wiatrową w USA. Władze New Jersey często powtarzają, że są zmobilizowane, a na terenie stanu już powstają zakłady produkcyjne i montażowe, które będą wykorzystywane w ramach morskich projektów. - Wierzymy, że morska energetyka wiatrowa przyniesie miliardy dolarów do New Jersey - powiedział Joseph Fiordaliso, prezes stanowej Rady Gospodarki Komunalnej, na wypowiedź którego powołuje się Agencja Associated Press.

Wiatru w żagle otrzymały praktycznie wszystkie firmy, które usłyszały od nowego prezydenta Joe Bidena jasną deklarację rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Łańcuch dostaw jest kluczowy ze względu na dostawy komponentów na potrzeby budowy wiatraków – od turbin po fundamenty. Stany Zjednoczone postawiły sobie za cel zainstalowanie 30 GW w morskiej energetyce wiatrowej w ciągu najbliższej dekady, co pozwoli na zasilenie ponad 10 milionów gospodarstw domowych. Przewiduje się, że w 2030 roku Nowy Jork będzie posiadał w aktywach offshore wind zainstalowanych 9 314 MW, New Jersey - 7 558 MW, Massachusetts - 5 604 MW, Virginia - 5 200 MW, Connecticut - 2 108 MW, Maryland - 1 568 MW, a Rhode Island - 1 000 MW. Obecnie w tych stanach zakontraktowanych jest 8 000 MW mocy.

SIOW szacował dwa lata temu, że wartość amerykańskiego rynku sięgnie 70 miliardów dolarów. Według nowych prognoz wydatki prognozowane w raporcie obejmują prawie 44 miliardy dolarów przypadających na 2 057 morskich turbin wiatrowych i wież, 17 miliardów dolarów na 2 110 fundamentów morskich turbin i podstacji, prawie 13 miliardów dolarów na prawie 5 000 mil kabli, 10,3 miliarda dolarów na 53 podstacje lądowe i morskie, a także inne koszty budowy i eksploatacji.

Na początku USA muszą postawić na komponenty z Europy

Eksperci zauważają w raporcie, że większość komponentów, które zostaną wykorzystane w amerykańskich projektach morskiej energetyki wiatrowej na początku ich rozwoju, będzie pochodzić z Europy. Raport nie próbuje przewidzieć, kiedy i gdzie może nastąpić zmiana w stronę amerykańskiego local contentu.

Morska energetyka wiatrowa jest postrzegana jako sposób na walkę ze zmianami klimatycznymi poprzez produkcję bezemisyjnej energii na całym świecie. Portal News Break informuje, że w zeszłym tygodniu podczas forum w Atlantic City na temat morskiej energetyki wiatrowej, komisarz ds. ochrony środowiska stanu New Jersey Shawn M. LaTourette powiedział, że rozwój przemysłu offshore wind będzie się wiązał z korzyściami, ale i negatywnymi skutkami. Potrzeba znacznie więcej badań na temat jego wpływu na ocean i życie morskie – podkreślił.

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.