• <
KONGSBERG_2023

Polskie trafostacje na farmie wiatrowej u wybrzeży USA

gm

31.07.2023 21:44
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Polskie trafostacje na farmie wiatrowej u wybrzeży USA

Partnerzy portalu

grupa przemysłowa baltic
Fot. GPB

Dwie trafostacje wyprodukowane w Polsce przez Grupę Przemysłową Baltic popłyną wkrótce do Stanów Zjednoczonych. Zostaną zainstalowane na farmie wiatrowej Ocean Wind 1 u wybrzeży New Jersey.

Ocean Wind 1 to farma o mocy 1 100 MW, konstruowana około 24 km od wybrzeża południowego New Jersey, na wysokości Atlantic City, przez amerykański oddział Ørsted. Ørsted Wind Power North America został całościowym właścicielem projektu w styczniu tego roku, po odkupieniu 25% udziałów od Public Service Enterprise Group. Firma pracuje nad farmą za pośrednictwem swojej spółki zależnej Ocean Wind. Z końcem tego roku gotowe mają być wszystkie lądowe elementy farmy, zaś na początku 2024 roku zgodnie z planem wystartować mają prace nad morzu, w tym instalacja 98 turbin Heliade-X o mocy 12 MW oraz trafostacji.

Dwie trafostacje na potrzeby farmy wiatrowej powstają w Polsce, w zakładach Grupy Przemysłowej Baltic. Każda z nich mierzyć będzie 42 m długości, 34 m szerokości i 22,5 wysokości przy wadze sięgającej 1150 ton. Przy budowie trafostacji pracuje łącznie ponad 300 osób.

Grupa Przemysłowa Baltic została powołana przez Agencję Rozwoju Przemysłu w 2020 roku. W jej portfelu znalazły się spółki Stocznia Gdańsk, GSG Towers, Baltic Operator i Energomontaż Północ Gdynia. Grupa zakładała, że skupi się na pozyskiwaniu kontraktów z sektora morskiej energetyki wiatrowej i do tej pory wykonała zlecenia na elementy stalowe, w tym trafostacje i konstrukcje wsporcze, m.in. na potrzeby farm Kaskasi, Arkadis Os, Borkum i Vineyard. GPB wraz z kilkoma innymi polskimi spółkami branży morskiej i stoczniowej podpisała także list intencyjny, wyrażający gotowość do współpracy i rozwijania sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.


etmal_790x120_gif_2020
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.