• <
mewo_2022

Benthic zakończył sondowanie dna dla morskich farm wiatrowych Bałtyk II i III

rk

26.07.2023 11:33 Źródło: Acteon
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Benthic zakończył sondowanie dna dla morskich farm wiatrowych Bałtyk II i III

Partnerzy portalu

Acteon

Na początku tego roku Benthic, marka usług geologicznych w dziale Data and Robotics firmy Acteon, zakończyła badanie podwodnego obszaru pod kątem inwestycji morskich farm wiatrowych Bałtyk II i III na Morzu Bałtyckich. Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach współpracy Polenergii i Equinora.

Prace nad projektami zostały wykonane w 16 lokalizacjach na Morzu Bałtyckim na głębokości 40-55 metrów. Obejmowało to testy penetracji stożka (cone penetration test, CPT) przy użyciu przenośnej zdalnie sterowanej wiertnicy (portable remotely operated drill, PROD), będącej zdalnie sterowanym systemem do wiercenia w dnie morskim oraz realizacji badań geotechnicznych, zdolnych do pracy na głębokości do 4 000 metrów i badania dna morskiego na głębokości do 150 metrów. Umożliwiła zaprojektowanie fundamentów dla około 100 turbin wiatrowych i dwóch podstacji morskich dla farm wiatrowych Bałtyk II i III. Zespół inżynierów geotechnicznych Acteon zapewniał tu kompletne rozwiązanie, od planowania badań terenu, gromadzenia danych i testowania próbek, po integrację danych, interpretację i projektowanie fundamentów.

- Pragniemy podziękować firmom Equinor i Polenergia za powierzenie nam zadania związanego z rozwojem farm wiatrowych Bałtyk II i III. Nasza jednostka PROD napotkała jedne z najtrudniejszych warunków glebowych, jakie do tej pory widzieliśmy, w tym warstwy gęstych piasków i średnio gęstych piasków pylastych, a projekt pokazał zdolność PROD do pracy w różnych warunkach podpowierzchniowych. Ogromne gratulacje należą się wszystkim uczestnikom projektu i interesariuszom za bezpiecznie zrealizowany projekt, który wspiera Polskę - podkreślił dyrektor zarządzający Benthic Jonathan Watt.

Jednostka PROD, wspierana przez usługi geodezyjne Acteon Geo-services marki UTEC, została rozmieszczona z morskiego statku dostawczego Ocean Zephyr. Prace geotechniczne rozpoczęły się w grudniu 2022 roku, a trzymiesięczny projekt zakończył się w marcu rok później. Budowa farmy wiatrowej ma rozpocząć się na początku 2024 roku, a pierwszy eksport energii spodziewany jest w dwa lata później.

Sondowanie CPT jest jedną z podstawowych metod badań gruntu, umożliwiających sprawnie pozyskać dane o stanie gruntów zalegających w podłożu, a także ich parametrach wytrzymałościowych i odkształceniowych. Sondowanie statyczne sondą CPTu charakteryzuje się dużą dokładnością pomiaru i wrażliwością na zmienne właściwości podłoża. Sprawdza się to jako uzupełnienie wierceń geotechnicznych i badań laboratoryjnych gruntów we wszelkiego rodzaju dokumentacjach geologiczno-inżynierskich oraz opiniach geotechnicznych.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.