• <
mewo_2022

Digitalizacja, testy i walidacja wdrażania "latających robotów" na morskich farmach wiatrowych

30.07.2023 11:14
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Digitalizacja, testy i walidacja wdrażania "latających robotów" na morskich farmach wiatrowych

Partnerzy portalu

Konsorcjum DOME (Digital Operations and Maintenance Environment Project) pod przewodnictwem Cognitive Business, jednej z wiodących brytyjskich firm specjalizujących się w uczeniu maszynowym i sztucznej inteligencji w sektorze energetycznym, wraz z CAE, globalną firmą zajmującą się technologią symulacji, osiągnęło ważny etap w zakresie zastosowania robotyki na morskich farmach wiatrowych. Ich wspólny projekt zakłada wykorzystanie technologii do czterokrotnego zwiększenia mocy z projektów offshore wind do 2030 roku.

Innovate UK i Offshore Renewable Energy Catapult (OREC) współpracują z partnerami branżowymi, aby wprowadzić świat w nową zieloną rewolucję przemysłową poprzez inwestycje w czyste technologie. Wspólny wysiłek wykorzystujący energię wiatrową ma na celu czterokrotne zwiększenie mocy morskiej energetyki wiatrowej do 2030 roku.

Projekt DOME - Digital Operations and Maintenance Environment Project - obejmuje konsorcjum firm, uniwersytetów i ekspertów merytorycznych. DOME koncentruje się na budowie otwartej platformy symulacyjnej umożliwiającej testowanie i walidację złożonych interakcji systemowych.

W ramach tego konsorcjum, firmy Cognitive i CAE współpracowały w celu zapewnienia testów i walidacji powietrznego rozmieszczenia technologii na morzu przy użyciu DOME. Współpraca zaowocowała technologią, która została zamodelowana i skalibrowana do znanych parametrów morskiej farmy wiatrowej. Wiatr, zasoby i interakcje środowiskowe zapewniły symulację zdolną do zapewnienia złożoności wymaganej do stworzenia bardzo dokładnych i realistycznych warunków lotu. Cyfrowe środowisko umożliwiło przetestowanie i walidację 4-śmigłowego drona powietrznego przenoszącego 25-kilogramowego robota konserwacyjnego i inspekcyjnego przy wietrze do 10 m/s.

Zapewniając wiedzę merytoryczną i doświadczenie, firma Cognitive współpracowała ze specjalistą technologicznym, firmą CAE, aby umożliwić dokładne modelowanie farmy wiatrowej i zbudować system gotowy do pracy w sterowni, który łączył się z symulacją z chmury.

- Jesteśmy oczywiście zachwyceni, że możemy pracować jako część konsorcjum DOME i współpracować z CAE, wnosząc naszą wiedzę do projektu.  Ta symulacja zapewniła teraz pierwszy etap weryfikacji koncepcji udanego wdrożenia robotyki z powietrza w farmach wiatrowych oraz platformę, z której DOME może zostać rozszerzony w następnej rundzie finansowania - powiedział Ty Burridge Oakland, dyrektor zarządzający w Cognitive Business.

- Współpraca z Cognitive Business przy opracowywaniu koncepcji DOME wykorzystuje doświadczenie CAE w zakresie środowisk syntetycznych, autonomicznych dronów i obliczeniowej dynamiki płynów. Powstały w ten sposób cyfrowy bliźniak pokazał potencjał wykorzystania wirtualnych środowisk do tworzenia i testowania innowacyjnych podejść wspierających rozwój morskiej energii odnawialnej - powiedział David Bentley, dyrektor zarządzający CAE (UK) plc i CAE ATS plc.

Założona w 2018 roku firma Cognitive Business jest liderem w branży uczenia maszynowego i stosowanej sztucznej inteligencji, opracowując szeroką gamę rozwiązań wspomagających podejmowanie decyzji, monitorowanie wydajności i konserwację predykcyjną dla szerokiego zakresu operacji energetycznych.

W ubiegłym miesiącu firma ogłosiła, że otrzymała zlecenie na dostarczenie farmie wiatrowej Robin Rigg pakietu technologii rozpoznawania wzorców sztucznej inteligencji i prognozowania produkcji, które umożliwią właścicielowi-operatorowi przewidywanie kierunku programów konserwacji i maksymalizację wydajności operacyjnej w całym zakładzie.

Fot. Depositphotos

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.