• <
mewo_2022

Aegir Insights: Nadchodzi fala aukcyjna offshore wind – ponad 60 GW na horyzoncie

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Aegir Insights: Nadchodzi fala aukcyjna offshore wind – ponad 60 GW na horyzoncie

Partnerzy portalu

Eksperci ośrodka analitycznego Aegir Insights informują, że w tym roku planowanych jest szereg aukcji na przyznanie praw do dzierżawy obszarów morskich oraz kontraktów na zakup energii po gwarantowane cenie. Aukcje mogą objąć projekty o łącznej mocy 60 GW w skali globalnej. Nie są jeszcze znane szczegóły wszystkich postępowań. 

Aegir Insights wskazuje, że zgodnie z zapowiedziami 2023 r. będzie pracowitym okresem dla branży morskiej energetyki wiatrowej związanej z nowymi rynkami MEW w Europie, obu Amerykach i regionie Azji i Pacyfiku (APAC). 

Eksperci wyjaśniają, że w przypadku Europy kilka dojrzałych rynków, takich jak Wielka Brytania, Niemcy, Holandia, Dania i Belgia, będzie ogłaszać przetargi dla farm wiatrowych o znaczących mocach. Kilka z tych aukcji będą obejmować projekty niewymagające wsparcia publicznego. Na przykład Dania wystawi na aukcji potencjał rozwinięcia 9 GW, Niemcy przyznają prawa do rozwoju 1 GW na Morzu Bałtyckim jeszcze przed zakończeniem wstępnych badań. Szczegółowe analizy mają przeprowadzić zwycięscy deweloperzy. Rynek europejski rozszerza się też o inne kraje jak Norwegia, Litwa, a także Hiszpania i Portugalia. Szczegóły prezentuje poniższa grafika.  

Il. Aegir Insights


Amerykańskie stany Nowy Jork i New Jersey będą przyznawać kontrakty dla farm o łącznej mocy 8,5 GW mocy.  Bureau of Ocean Energy Management wydzierżawi znaczne obszary dna morskiego na środkowym Atlantyku i w Zatoce Meksykańskiej. Kolumbia, a potencjalnie także Brazylia i Urugwaj, będą dążyć do wydzierżawienia dna morskiego w tym roku. Eksperci zwracają uwagę w szczególności na potencjał rozwoju offshore wind w Urugwaju. 

Z kolei w Indiach niebawem ma zostać uruchomiona aukcja dzierżawy obszarów dla farm wiatrowych. Podobne postępowania przewidziane są w Australii. Kontrakty za zakup energii po stałej cenie przewiduje przyznać w tym roku Japonia oraz Tajwan.  

Fot. Depositphotos

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.