W trakcie budowy morskich turbin wiatrowych doprowadzono do śmierci wielorybów w rejonie wybrzeża New Jersey – takie informacje pojawiły się w amerykańskiej przestrzeni internetowej. Jak się okazuje, nie jest to prawda. Organizacja fact-checkingowa uczula na dezinformację pojawiająca się na temat alternatywnych źródeł energii.
Sprawie przyjrzała się organizacja Climate Fact Checks, która jest niezależną, bezstronną platformą weryfikującą narrację medialną dotyczącą zmian klimatu. Jeden z użytkowników Twittera opublikował 12 stycznia 2023 r. informację twierdząc, że wielokrotne zgony wielorybów zgłoszone wzdłuż wybrzeża New Jersey mają związek z morskimi turbinami wiatrowymi budowanymi na Atlantyku. Użytkownik udostępnił również link do wiadomości wraz z postem na Twitterze obejmującym incydent śmierci wielorybów i jak mieszkańcy i urzędnicy oskarżają turbiny wiatrowe o bycie przyczyną tego.
6 dead whales, including an endangered female humpback, have washed up in the past 33 days along the New Jersey coast. Many believe this is directly connected to the giant wind turbines being built in the Atlantic. They also kill about 500,000 birds a year https://t.co/3q8o6yZ1Uu pic.twitter.com/JdsrDbSAa2
— David Burke 🇺🇸 (@ConservativeTht) January 12, 2023
Po weryfikacji informacji Climate Fact Checks wskazuje, że informacja wprowadza w błąd, gdyż nie ma dowodów na to, że śmierć wielorybów jest związana z budową morskich turbin wiatrowych. Według informacji przekazanych przez urzędników federalnych ds. środowiska i energii nie ma dowodów na to, że morska energetyka wiatrowa zabija wieloryby w północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych.
Urzędnicy NOAA potwierdzili, że badają zjawisko umierających masowo od 2016 roku wielorybów humbaków (długopłetwców oceanicznych) wzdłuż wschodniego wybrzeża. W tym okresie ocean wyrzucił na brzeg aż 178 martwych zwierząt (między Maine a Florydą).
Jak czytamy, badania pośmiertne udało się przeprowadzić na około połowie zwierząt. W 40 proc. wykazano dowody "interakcji z człowiekiem", takie jak zaplątanie się w narzędzia połowowe lub kolizja ze przez statkami - powiedziała Lauren Gaches, rzeczniczka NOAA.
- Nie ma informacji potwierdzających, że jakikolwiek sprzęt używany do wsparcia rozwoju morskiej energetyki wiatrowej mógł bezpośrednio doprowadzić do śmierci wieloryba - powiedział Benjamin Laws, zastępca szefa ds. zezwoleń i ochrony z NOAA Fisheries Office of Protected Resources.
Lauren Gaches, dyrektor ds. publicznych w NOAA Fisheries, powiedziała, że zmiany klimatyczne i ocieplenie oceanów mogą wpływać na migrację wielorybów, co mogło doprowadzić do większej liczby wielorybów w okolicach większej aktywności człowieka.
Fot. Depositphotos
Konferencja i warsztaty Nobilis Media Security Forum w Darłowie
Plany wzmocnienia łańcuchów dostaw w Europie nie satysfakcjonują branży wiatrowej
OWC przygotuje dla Ilmatar Offshore projekty techniczne morskich farm Stormskär i Väderskär
Windar Renovables dostarczy pierwsze elementy dla morskiej farmy wiatrowej na Morzu Batyckim
Wiceminister Witkowski: farmy wiatrowe na Bałtyku to szansa dla naszej energetycznej niezależności
Niemieckie porty obawiają się o cele rozwoju energetyki wiatrowej