• <
BOTA_2023

Czy rozwój morskich turbin wiatrowych prowadzi do śmierci wielorybów?

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Czy rozwój morskich turbin wiatrowych prowadzi do śmierci wielorybów?

Partnerzy portalu

Czy rozwój morskich turbin wiatrowych prowadzi do śmierci wielorybów? - GospodarkaMorska.pl

W trakcie budowy morskich turbin wiatrowych doprowadzono do śmierci wielorybów w rejonie wybrzeża New Jersey – takie informacje pojawiły się w amerykańskiej przestrzeni internetowej. Jak się okazuje, nie jest to prawda. Organizacja fact-checkingowa uczula na dezinformację pojawiająca się na temat alternatywnych źródeł energii. 

Sprawie przyjrzała się organizacja Climate Fact Checks, która jest niezależną, bezstronną platformą weryfikującą narrację medialną dotyczącą zmian klimatu. Jeden z użytkowników Twittera opublikował 12 stycznia 2023 r. informację twierdząc, że wielokrotne zgony wielorybów zgłoszone wzdłuż wybrzeża New Jersey mają związek z morskimi turbinami wiatrowymi budowanymi na Atlantyku. Użytkownik udostępnił również link do wiadomości wraz z postem na Twitterze obejmującym incydent śmierci wielorybów i jak mieszkańcy i urzędnicy oskarżają turbiny wiatrowe o bycie przyczyną tego.

Po weryfikacji informacji Climate Fact Checks wskazuje, że informacja wprowadza w błąd, gdyż nie ma dowodów na to, że śmierć wielorybów jest związana z budową morskich turbin wiatrowych. Według informacji przekazanych przez urzędników federalnych ds. środowiska i energii nie ma dowodów na to, że morska energetyka wiatrowa zabija wieloryby w północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych. 

Urzędnicy NOAA potwierdzili, że badają zjawisko umierających masowo od 2016 roku wielorybów humbaków (długopłetwców oceanicznych) wzdłuż wschodniego wybrzeża. W tym okresie ocean wyrzucił na brzeg aż 178 martwych zwierząt (między Maine a Florydą). 

Jak czytamy, badania pośmiertne udało się przeprowadzić na około połowie zwierząt. W 40 proc. wykazano dowody "interakcji z człowiekiem", takie jak zaplątanie się w narzędzia połowowe lub kolizja ze przez statkami - powiedziała Lauren Gaches, rzeczniczka NOAA. 

- Nie ma informacji potwierdzających, że jakikolwiek sprzęt używany do wsparcia rozwoju morskiej energetyki wiatrowej mógł bezpośrednio doprowadzić do śmierci wieloryba - powiedział Benjamin Laws, zastępca szefa ds. zezwoleń i ochrony z NOAA Fisheries Office of Protected Resources. 

Lauren Gaches, dyrektor ds. publicznych w NOAA Fisheries, powiedziała, że zmiany klimatyczne i ocieplenie oceanów mogą wpływać na migrację wielorybów, co mogło doprowadzić do większej liczby wielorybów w okolicach większej aktywności człowieka. 

Fot. Depositphotos

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.