• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Nowojorskie terminale czeka modernizacja

jm

15.05.2024 12:12

Partnerzy portalu

Władze Nowego Jorku przymierzają się do znaczącej modernizacji tamtejszych terminali. Docelowo mają one tworzyć nowoczesny port morski i centrum społeczności.

Burmistrz Nowego Jorku Eric Adams ogłosił, że miasto przejmie kontrolę nad terminalami Brooklyn Marine Terminal i Brooklyn Cruise Terminal. W planach jest także rozbudowa Howland Hook na Staten Island.

Na start Eric Adams zapewnił 80 mln dolarów na przebudowę trzech pirsów w Brooklyn Marine Terminal. Miasto ma także zakupić nowy dźwig kontenerowy i zagwarantować fundusze na budowę nowej chłodni.

– Przejmując kontrolę nad terminalem morskim Brooklyn w Red Hook w ramach największej w ostatnich latach transakcji dotyczącej nieruchomości przeprowadzonej przez władze naszego miasta, nasza administracja pokazuje, że dzień po dniu będziemy nadal zapewniać duże korzyści nowojorczykom. Potencjał tego obszaru jest nieograniczony – mówił Eric Adams.

Oczkiem w głowie miasta będzie jednak zapewne terminal kontenerowy Howland Hook na Staten Island. Jest to jeden z kluczowych w regionie terminali kontenerowych. W zeszłym roku jego nowym operatorem został gigant żeglugowy CMA CGM, który już przeznaczył ponad 200 mln dolarów na modernizację obiektu. W ramach umowy koncern ma zwiększyć przepustowość terminalu o 50% w ciągu siedmiu lat.

Miasto chce zmienić umowę dzierżawy ponad 90-hektarowego terenu, zajmowanego przez Howland Hook, aby władze portu miały większą kontrolę operacyjną nad obiektem. Tym samym cały terminal będzie pod kontrolą operatora, co umożliwi mu łatwiejszą implementację inwestycji.

– Dzisiejsze porozumienie przygotowuje grunt pod długoterminową rozbudowę Howland Hook, która pomoże zapewnić, że porty w Nowym Jorku i New Jersey pozostaną konkurencyjne na całym świecie przez nadchodzące dziesięciolecia – powiedział prezes zarządu portu Kevin O’Toole.

fot. Depositphotos


bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.