• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Indie przejmą port w Iranie. USA mówią o sankcjach

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Indie przejmą port w Iranie. USA mówią o sankcjach

Partnerzy portalu

Źródło: X / @ANI

Indie i Iran porozumiały się w sprawie irańskiego portu Chabahar. Na mocy umowy podpisanej na 10 lat, rozwijać go będą Indie. Nie jest to na rękę Amerykanom, którzy już wydali ostrzeżenie o potencjalnych sankcjach.

Indie będą rozwijać i obsługiwać port w irańskim Chabaharze przez najbliższą dekadę. Jest to efekt porozumienia, które podpisano w Teheranie.

Port Shahid Beheshti w Chabaharze to port położony na południowo-zachodnim wybrzeżu Iranu, ok. 100 km od granicy z Pakistanem, który dzieli Indie i Iran. Lokalizacja ta daje łatwy dostęp do Morza Arabskiego, jak również do Zatoki Perskiej. Chabahar stanowi także ważne ogniwo Międzynarodowego Korytarza Transportowego Północ-Południe. Indie i Iran liczą, że podpisane porozumienie nie tylko otworzy nowy rozdział we wzajemnych stosunkach obu krajów, ale także znacznie wzmocni ich rolę w handlu międzynarodowym.

Porozumienie w sprawie portu Shahid Beheshti zostało podpisane 13 maja między India Port Global Limited (IPGL) i Organizacją Porów i Morza Iranu w obecności Sarbanandy Sonowala, indyjskiego ministra ds. portów, żeglugi i dróg wodnych oraz irańskiego ministra dróg i rozwoju miast Mehrdada Bazrpasha. Jak powiedział na konferencji po podpisaniu umowy Sonowal, współpraca ma zapewnić alternatywny szlak handlowy między Indiami, a Iranem, Afganistanem, Eurazją i krajami Azji Środkowej, który wymarzył sobie premier Indii Narendra Modi. Podano ponadto, że Chabahar będzie istotny przy dostawach pomocy humanitarnej.

W ciągu 10 lat obowiązywania umowy, IPGL ma zainwestować w infrastrukturę portową w Chabaharze około 120 milionów dolarów. Indyjski rząd z kolei zaoferował okno kredytowe w wysokości 250 milionów dolarów dla irańskich i indyjskich przedsiębiorstw, które chcą prowadzić operacje w porcie.

Doniesienia z Chabaharu szybko doczekały się reakcji ze strony Stanów Zjednoczonych. Iran jest jednym z krajów, na które USA nałożyły dość rozległe sankcje gospodarcze i handlowe. Już w kilka godzin po podpisaniu umowy między Iranem i Indiami zastępca rzecznika Departamentu Stanu USA, Vedant Patel, przypominał o tym, że każdy podmiot lub osoba fizyczna rozważająca zawarcie umowy biznesowej z Iranem musi liczyć się z ryzykiem możliwych sankcji. Jednocześnie dodał, że pozwoli Indiom wypowiedzieć się na temat celów polityki zagranicznej obejmujących port w Iranie oraz stosunków dwustronnych z tym krajem. Zapewnił, że amerykańskie sankcje na Iran obowiązują i USA będą je egzekwować.


bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.