• <

Łopaty i gondole turbin wiatrowych pojechały z portu w Kłajpedzie w głąb kraju

jm

08.05.2024 10:43
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Łopaty i gondole turbin wiatrowych pojechały z portu w Kłajpedzie w głąb kraju

Partnerzy portalu

Fot. Ignitis Renewables

Firma Ignitis Renewables, rozwijająca na Litwie swoje lądowe farmy wiatrowe, pochwaliła się transportem elementów turbin wiatrowych z portu w Kłajpedzie na miejsce ich instalacji.


Z portu w Kłajpedzie łopaty i gondole turbin wiatrowych zostały przetransportowane autostradą i innymi drogami do miasta Szawle, gdzie powstaje już lądowa farma wiatrowa Kelmė I. Za projekt odpowiada firma Ignitis Renewables. Jak podano, na miejscu trwają już prace infrastrukturalne, w tym układanie kabli, budowa dróg dojazdowych i betonowanie fundamentów pod turbiny. Na miejscu staną docelowo 44 turbiny w ramach dwóch etapów projektu. Farma ma rozpocząć produkcję energii w 2025 roku. Jej moc ma wynieść 300 MW, co czyni ją jedną z największych lądowych farm wiatrowych w krajach bałtyckich.
Fot. Ignitis Renewables


Do Kłajpedy komponenty turbin drogą morską dostarcza systematycznie ich producent, firma Nordex. Są one transportowane nocami drogami lądowymi na miejsce instalacji. Cały proces potrwa do końca 2024 roku. Poszczególne ładunki mają od 50 do ponad 80 metrów długości, co powoduje konieczność modyfikacji infrastruktury drogowej m.in. na terenie miejscowości, przez które przejeżdżają transporty.

Fot. Ignitis Renewables


Port w Kłajpedzie przygotowuje się także do pełnienia funkcji portu instalacyjnego dla litewskich morskich farm wiatrowych. Na tamtejszych wodach do 2028 roku uruchomione mają być wiatraki generujące 1,4 GW mocy. Port wyznaczył kilka stref oferujących możliwość przekształcenia w bazy instalacyjne. Na mocy umowy podpisanej między Zarządem Państwowego Portu w Kłajpedzie a spółką przeładunkową KLASCO przebudowane zostaną trzy nabrzeża na półwyspie Smeltė. Uzyskają one nowe parametry – dopuszczalne obciążenie 40t/m2, głębokość 12 m, place składowe i montażowe o łącznej powierzchni 21 ha. Łączna długość zmodernizowanych nabrzeży ma wynieść około 346 metrów.


Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.