• <

Talibowie wybudują hub do eksportu ropy naftowej z Rosji

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Talibowie wybudują hub do eksportu ropy naftowej z Rosji

Partnerzy portalu

Talibowie porozumieli się z Kazachstanem i Turkmenistanem w sprawie budowy centrum logistycznego w Afganistanu – powiedział w czwartek afgański minister handlu Nuruddin Azizi. Dzięki temu Afganistan ma stać się głównym węzłem dla regionalnego eksportu, w tym ropy naftowej z Rosji do Azji Płd.

Szef resortu handlu wyjaśnił w rozmowie z agencją Reutera, że przedstawiciele trzech krajów spotkali się pod koniec kwietnia i uzgodnili, że zainwestują w budowę nowego hubu w prowincji Herat na zachodzie Afganistanu. Zespoły techniczne mają sporządzić plan inwestycji w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Początkowa pojemność zbiorników ma wynieść milion ton ropy naftowej. Nie podano daty uruchomienia centrum.

Azizi stwierdził, że powstanie nowego węzła logistycznego to część większych wysiłków, które mają na celu wykorzystanie strategicznej lokalizacji Afganistanu. Przypomniał, że tędy przebiegał Jedwabny Szlak łączący Azję Południową ze Środkową.

Afgański minister dodał, że talibowie liczą na miliony ton ropy naftowej, którą w najbliższych latach Rosja będzie sprzedawała do krajów Azji Południowej, w szczególności do Pakistanu.

Kazachstańskie ministerstwo handlu poinformowało, w oświadczeniu wysłanym do Reutera, że chce rozwijać budowę dróg i linii kolejowych przez Afganistan, by móc połączyć Azję Południową z portami w Zatoce Perskiej oraz na Oceanie Indyjskim. Resort dodał, że centrum, które ma powstać w Afganistanie, będzie ważnym punktem logistycznym.

Pakistan w 2023 r. został nowym klientem Rosji, kupując od niej ropę naftową, która nie trafiła na rynki europejskie w związku z wprowadzeniem sankcji gospodarczych za prowadzenie wojny w Ukrainie.

mzb/ kar/

Fot. Depositphotos

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.