• <

Wynik wyszukiwania - "ocean indyjski" - Wiadomości

Huti grożą, że posiadają pociski hipersoniczne i będą atakować statki na Oceanie Indyjskim

Jemeńscy bojownicy grożą, że będą atakować statki nie tylko na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej. Przywódca ugrupowania, Abdul Malik al-Houthi zapowiedział w telewizyjnym przemówieniu, że operacje skierowane przeciwko statkom będą się eskalować, aby utrudnić nawet trasę morską prowadzącą do Przylądka Dobrej Nadziei w Republice Południowej Afryki.
15.03.2024

Nawet trzy tony paliwa oszczędzonego dziennie. Cargill chwali się efektem wykorzystania wiatru na Pyxis Ocean

Firma Cargill dzieli się wynikami pierwszego na świecie rejsu oceanicznego napędzanego energią wiatrową. Analiza rejsu ujawnia znaczne oszczędności paliwa, podkreślając potencjał napędu wspomaganego wiatrem we wspieraniu wysiłków branży morskiej na rzecz dekarbonizacji. Statek Pyxis Ocean został sprawdzony po pół roku użytkowania, a działalność rozpoczął od zawinięcia do Gdyni.
13.03.2024

Okręt Royal Navy z wizytą w Manili. Wielka Brytania wzmacnia partnerstwo z Filipinami

Patrolowiec HMS Spey (P234) złożył krótką wizytę w filipińskiej stolicy Manili w ramach swojego rejsu przez Ocean Indyjski i Spokojny. Obecność na wodach Filipin ma być dowodem wsparcia dla państwa zagrożonego przez ekspansję i roszczenia ze strony Chin, które wielokrotnie naruszały wody terytorialne i dopuszczały się prowokacji.
01.03.2024

MFW: ruch kontenerowców na Morzu Czerwonym zmniejszył się o 30 proc.

Ruch kontenerowców na Morzu Czerwonym zmniejszył się o 30 proc. w stosunku do listopada ubiegłego roku - poinformował szef wydziału Bliskiego Wschodu i Azji Centralnej Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), Jihad Azour, dodając, że liczba przewozów spadła szczególnie od początku stycznia.
01.02.2024

Ceny ropy w USA poszły w górę po atakach na statki na Morzu Czerwonym

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną i powiększają zwyżki z poprzedniego tygodnia. Uwaga inwestorów koncentruje się na tranzycie towarów przez statki na Morzu Czerwonym - podają maklerzy.
18.12.2023

Huti zaatakowali statek w pobliżu cieśniny Bab al-Mandab

Brytyjska agencja ds. operacji handlu morskiego (UKMTO) i brytyjska firma zajmująca się bezpieczeństwem morskim Ambrey poinformowały, że jemeńscy bojownicy Huti zaatakowali statek handlowy w pobliżu cieśniny Bab al-Mandab i nakazali mu skierowanie się do Jemenu. Drugi statek został zaatakowany u wybrzeży Jemenu.
14.12.2023

Morze Śródziemne najbardziej zagrożone wyginięciem ptaków morskich z powodu plastiku

Przeprowadzone na całym świecie badania wykazały, że Morze Śródziemne to obszar, na którym już zagrożone wyginięciem ptaki morskie są najbardziej narażone na kontakt z plastikiem – informuje „Nature Communications”.
09.07.2023

Nigeria. Wizyta chińskiej marynarki wojennej w Lagos sygnałem rosnących wpływów Chin w Afryce

Chińska flota morska z niszczycielem rakietowym Nanning zacumowała w sobotę w nigeryjskim porcie Lagos na południu kraju - informuje agencja Reutera. Taka wizyta odczytywana jest jako sygnał rozszerzania wpływów chińskich w regionie.
03.07.2023

W region Indo-Pacyfiku Fracja wysłała 19 samolotów wojskowych, w tym myśliwce Rafale

Rząd w Paryżu zdecydował, by w region Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku wysłać 19 samolotów wojskowych, w tym myśliwce Rafale, które wylądują w 10 krajach w ramach współpracy z siłami zbrojnymi 14 państw sojuszniczych i wezmą udział w manewrach na wyspie Guam i na Hawajach, poinformowały w środę francuskie siły powietrzne.
28.06.2023

Akcje antynarkotykowe z udziałem brytyjskiej fregaty na Oceanie Indyjskim

Załoga fregaty HMS Lancaster (F 229) w ciągu jednego dnia przejęła ładunki narkotyków o wartości ponad 10 milionów funtów brytyjskich narkotyków, a także brała udział w groźnych incydentach na Oceanie Indyjski oraz Zatoce Perskiej. Jest to związane z zapewnieniem bezpieczeństwa żeglugi i niezakłóconego handlu morskiego nieopodal istotnej cieśniny Ormuz.
09.06.2023

Port jachtowy w Górkach Zachodnich po remoncie może przyjąć 180 jednostek

Zakończył się I etap rozbudowy portu jachtowego w Górkach Zachodnich w Gdańsku. Zbudowano żelbetowe pomosty, nabrzeża oraz falochrony. W porcie będzie mogło cumować ponad 180 jednostek. W sobotę odbył się piknik i uroczystość nadania przystani imienia kpt. Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz.
20.05.2023

Ambasador Chin żąda pomocy w poszukiwaniu zaginionej łodzi z 39 osobami na pokładzie

Ambasador Chin w Australii Xiao Qian zażądał w czwartek w imieniu prezydenta swojego kraju Xi Jinpinga pomocy Australii i innych krajów w poszukiwaniu zaginionej chińskiej łodzi rybackiej, która wywróciła się w środę na Oceanie Indyjskim. Według chińskich mediów dotychczas odnaleziono 2 ciała.
18.05.2023

Do Durbanu w RPA wpłynął chiński statek wykorzystywany do celów szpiegowskich

Chiński statek do śledzenia satelitów i telemetrii rakietowej Yuan Wang 5 zawinął 29 marca do portu w Durbanie w RPA. To kolejne, kontrowersyjne posunięcie władz południowoafrykańskich, goszczących u siebie statek pełniący funkcje cywilno-wojskowe. Jej przybycie zostało zinterpretowane jako kolejna oznaka coraz większego zbliżenia RPA do interesów Chin i Rosji, po głośnych ćwiczeniach morskich między tymi trzema państwami na początku tego roku.
06.04.2023

Zeebrugge bije rekord w przeładunkach rosyjskiego gazu i "wspomaga wojenny wysiłek Putina"

Prawie 4,3 miliona metrów sześciennych skroplonego rosyjskiego gazu ziemnego (LNG) trafiło do Belgii na pokładach gazowców w zeszłym roku. To około 70 procent więcej niż w 2021 roku i absolutny rekord - wynika z najnowszych danych firmy ICIS. "Belgijski terminal LNG wspomaga wojenny wysiłek Putina" - wskazuje belgijska telewizja VRT.
09.03.2023

Admirał Gorszkow ćwiczy strzelanie na Atlantyku. Rosyjska flota próbuje prężyć muskuły? [WIDEO]

Ministerstwo Obrony Rosji podało, że fregata Admirał Gorszkow przeprowadziła na Atlantyku symulację uderzenia pociskiem Zircon w cel morski w odległości ponad 900 km. Wcześniej okręt poruszał się po wodach państw NATO, pilnie obserwowany przez ich służby.
26.01.2023

Portugalia. Marynarka wojenna: u naszych brzegów pojawił się trzeci w styczniu rosyjski okręt

U zachodnich brzegów Portugalii pojawił się rosyjski okręt Admirał Gorszkow, podała cytowana w sobotę przez media portugalska marynarka wojenna. To trzecia od początku stycznia rosyjska jednostka na portugalskich wodach.
21.01.2023

Ocean Indyjski bezpieczny dla żeglugi od 1 stycznia 2023 r. To informacja ważna dla Polski i jej bezpieczeństwa energetycznego i militarnego

Po ponad dekadzie skutecznych operacji zwalczania piractwa zmniejszających zagrożenie, biznes żeglugowy wycofał obszar wysokiego ryzyka na Oceanie Indyjskim – informuje armatorów pływających pod banderą cypryjską Maritime Cyprus.
30.12.2022

Stena Ebba zawija do Gdańska

Stena Ebba, najnowszy prom typu E-Flexer w barwach Stena Line, jest już w Gdańsku. Po przeglądzie w Gdańskiej Stoczni Remontowej rozpocznie regularne rejsy do Szwecji.
22.11.2022

Stena Ebba wkrótce zawita na Bałtyk

Stena Ebba, najnowszy prom typu E-Flexer w barwach Stena Line, jest już w Europie i wkrótce pojawi się na Morzu Bałtyckim.
15.11.2022

Muzeum Morskie w Gdańsku prezentuje pamiątki po pierwszej kobiecie, która samotnie opłynęła jachtem świat

Od piątku w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku można oglądać pamiątki związane z samotnym rejsem Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz dookoła świata. Wśród eksponatów jest m.in. płetwa statecznika w barwach narodowych z wymalowanymi nutami „Mazurka Dąbrowskiego”.
11.11.2022

Nowa ofensywna doktryna morska Federacji Rosyjskiej. Komu zagraża Rosja na morzu? [ROZMOWA]

Z prof. dr hab. Piotrem Mickiewiczem, politologiem i historykiem dziejów najnowszych, kierownikiem Zakładu Polityk Publicznych i Administracji w Instytucie Politologii UG, rozmawia Marek Grzybowski.
30.08.2022

Gry wojenne na morskiej szachownicy. Nowa pozycja geopolityczna Bałtyku

Promocja książki odbyła się 17 maja br. i wywołała dyskusję w kontekście napaści Rosji na Ukrainę i globalnych konsekwencji wojny w północnej części Morza Czarnego. Okazało się, że promocja książki zbiegła się z wydarzeniami, których nie przewidziały wywiady czołowych państw NATO.
20.05.2022

Do Madagaskaru zbliża się cyklon Batsirai niosący "poważne zagrożenie"

Potężny cyklon Batsirai niosący ze sobą wichury i ulewne deszcze, który od czwartku pustoszył Mauritius i francuskie terytorium zamorskie Reunion, zbliża się do Madaskaru, stanowiąc "poważne zagrożenie" dla wyspy - podała francuska służba Meteo-France.
05.02.2022

Śledztwo Al-Dżaziry: Indie budują bazę wojskową na wyspie Mauritius, widać wzmożony ruch masowców

Przeprowadzone przez Al-Dżazirę śledztwo wskazuje, że na należącej do Mauritiusa wyspie Agalega indyjska marynarka wojenna buduje bazę. Analitycy Al-Dżaziry uważają, że chodzi o rozszerzenie wpływów Indii na Afrykę, co jest elementem rywalizacji tego państwa z Chinami i ograniczenia ekspansji Państwa Środka na Oceanie Indyjskim.
07.08.2021

W. Brytania: Ok. 100 przypadków koronawirusa na lotniskowcu HMS Queen Elizabeth

Około 100 przypadków koronawirusa wykryto na nowym brytyjskim lotniskowcu HMS Queen Elizabeth, który odbywa właśnie swoją pierwszą misję morską - poinformowała Royal Navy w środę. Zapewnia, że ognisko zostało opanowane, a misja będzie kontynuowana.
14.07.2021

Chińczyk na morzach i oceanach. Morski Szlak Jedwabny, dla Zachodu niepowabny

Morski Szlak Jedwabny stanowi morską część chińskiej inicjatywy Pasa Szlaku i Drogi, mającej na celu zapewnienie pozycji globalnego mocarstwa Państwa Środka. Chińskie inwestycje i nowe sojusze stoją kością w gardle Ameryki.
09.07.2021

Chiny ruszają na Północ. Polarny Jedwabny Szlak, Amerykę trafia szlag

Arktyka stanowi jednym z kluczowych regionów świata, zarówno pod względem gospodarczym, jak i militarnym. Rosnąca intensywność starań i działań Państwa Środka pokazuje pragnienie stania się polarnym mocarstwem, które głos będzie miał znaczący wpływ w regionie.
06.07.2021

Izraelski statek handlowy zaatakowany na Oceanie Indyjskim

Izraelski statek handlowy został zaatakowany na Oceanie Indyjskim nieznaną bronią - potwierdziło w sobotę ministerstwo obrony Izraela. Szczegóły zdarzenia nie są jeszcze znane.
04.07.2021

Wymiana towarowa Chiny-Europa w popandemicznej rzeczywistości

Pandemia COVID-19 stanowi bezprecedensowe wydarzenie skutkujące światowym kryzysem społeczno-gospodarczym. Żegluga istotnie odczuła zawirowania spowodowane pandemią, co odcisnęło swe piętno na wymianie handlowej. Stabilne funkcjonowanie żeglugi oraz portów odgrywa fundamentalne znaczenie dla zapewnienia ciągłości globalnego łańcucha dostaw, jak również funkcjonowania gospodarek narodowych.
06.06.2021

W. Brytania: Królowa wizytowała nowy lotniskowiec przed jego pierwszą misją

Brytyjska królowa Elżbieta II złożyła w sobotę krótką wizytę na nowym lotniskowcu Royal Navy – HMS Queen Elizabeth, tuż przed rozpoczęciem jego pierwszej misji na morzu.
24.05.2021

Chiny: Pozostałości rakiety Long March 5B wpadły do Oceanu Indyjskiego

Jak informują chińskie media państwowe pozostałości największej chińskiej rakiety wpadły w niedzielę do Oceanu Indyjskiego, a większość jej komponentów została zniszczona po ponownym wejściu do atmosfery ziemskiej.
09.05.2021

Ocean Indyjski to morskie cmentarzysko” tysięcy migrantów, Covid-19 pogłębia podziały

Tysiące ludzi utonęły w ostatnich dekadach na Oceanie Indyjskim w drodze na Majottę, jedyną wyspę archipelagu Komorów, która wciąż należy do Francji. Ci, którym udało się dopłynąć, stają się celami obław urządzanych przez miejscową ludność, która nie chce się niczym dzielić ze swymi niedawnymi rodakami. Podziały pogłębia szalejąca na wyspie pandemia Covid-19, która nie powstrzymała zdesperowanych ludzi chcących dopłynąć do lepszego świata.
03.05.2021

Na wody oceanów wypuszczono ponad 500 robotów

Po latach badań na wodach Oceanu Południowego przeprowadzonych przez pływające roboty monitorujące, konsorcjum oceanografów i innych badaczy wyśle te urządzenia na całą planetę, od Północnego Pacyfiku po Ocean Indyjski.
22.04.2021

Wielka Brytania nie chce oddać Mauritiusowi wysp Czagos na Oceanie Indyjskim

Mimo opinii ONZ i międzynarodowych sądów Wielka Brytania nie chce oddać Mauritiusowi wysp Czagos na Oceanie Indyjskim, na których działa baza wojskowa USA. Londyn i Waszyngton twierdzą, że w grę wchodzi bezpieczeństwo świata, ale Mauritius nie ustępuje i oskarża mocarstwa o hipokryzję.
04.04.2021

Północna Droga Morska alternatywą dla Kanału Sueskiego?

W 2020 r. Północną Drogą Morską w tranzycie przepłynęły 64 statki, w 2019 r. – 37 jednostek, a w 2018 – 27 statków. Kanał Sueski dziennie pokonuje około 500 jednostek. Czy wobec tego Północna Droga Morska może stanowić alternatywę dla szlaków handlowych prowadzących przez Pacyfik, Ocean Indyjski i Morze Śródziemne?
28.03.2021

Czy Australia wznowi poszukiwania samolotu, który 7 lat temu rozbił się na wodach Oceanu Indyjskiego?

Były szef Australijskiego Biura Bezpieczeństwa Transportu Peter Foley wezwał w poniedziałek do ponownych poszukiwań wraku lotu Malaysian Airlines 370 w związku z nowymi badaniami oceanografów i ekspertów lotnictwa. Samolot zaginął 7 lat temu.
09.03.2021

Michał Lubina: „Nowy Jedwabny Szlak to wyjątkowo świetny chiński PR”

"Ogłaszając ten projekt w 2013 roku, Xi Jinping sprzedał odgrzewany kotlet: coś, co już istniało od ponad 20 lat, choć nie miało tak chwytliwej nazwy, czyli pomysł rozbudowy infrastruktury łączącej głównie kraje azjatyckie. Dobrym przykładem jest port Gwadar w Pakistanie, który powstał, zanim oficjalnie zaczęto mówić o nowym jedwabnym szlaku, jednak teraz port ten widnieje we wszystkich oficjalnych dokumentach jako efekt właśnie jedwabnego szlaku" - mówi dr hab. Michał Lubina z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
17.12.2020

Jak działa cyrkulacja oceaniczna?

Jak działa cyrkulacja oceaniczna? Dlaczego woda przemieszcza się z jednego rejonu w inny? Dlaczego gdzieś opada w głębiny a gdzie indziej wypływa na powierzchnię? Dlaczego właśnie tam? Jak wpływa to na klimat? I jak zmiany klimatu wpływają na cyrkulację oceaniczną?
15.12.2020

Jak daleko dryfuje plastik, gdy zostanie wrzucony do oceanu?

Naukowcy umieścili urządzenia śledzące na 25 butelkach, które następnie rozlokowali w jednej z najbardziej zanieczyszczonych rzek na świecie. W ten sposób próbowali dowiedzieć się, jak daleko plastikowe śmieci przemieszczają się po planecie.
03.12.2020

Chcesz wiedzieć, jak szybko ociepla się ocean? Śledź trzęsienia ziemi

Mierząc fale dźwiękowe wprawiane w ruch przez trzęsienia ziemi, naukowcy oszacowali, że Ocean Indyjski ociepla się o około 0,044 K na dekadę.
23.10.2020

Stany Zjednoczone ostrzegają jednostki handlowe na Bliskim Wschodzie

Stany Zjednoczone ponownie wystosowały ostrzeżenie dla statków handlowych na Bliskim Wschodzie o zagrożeniu morskim ze strony irańskiego wojska i jego zastępców po zabiciu przez USA irańskiego generała Qassema Soleimaniego.
09.01.2020

Stena Estrid już w Holyhead. Nowy prom Stena Line zadebiutuje już wkrótce

Debiut nowego promu Stena Line będzie jednym z najważniejszych wydarzeń w branży promowej na początku roku. Najnowszy nabytek szwedzkiego koncernu dotarł niedawno do Holyhead.
06.01.2020

Podsumowanie konkursu „Logistyczne migawki. Cztery pory roku 2019”

Za nami II edycja Konkursu fotograficznego ‘Logistyczne migawki’. Pierwsza zaskoczyła nas bardzo pozytywnym przyjęciem, a tegoroczna pokazała nam, że konkurs rozwija się i cieszy coraz większym zainteresowaniem.
13.12.2019

Pływak z RPA pokonał rekordowy dystans w oceanie

Pochodzący z RPA Cameron Bellamy przepłynął najdłuższy w historii dystans w oceanie. Pokonał 151, 7 km z Barbadosu do Saint Lucii w ciągu 56 godzin i 36 minut. Poprzedni rekord należał do Australijki Chloe McCardel - 124,4 km.
16.09.2019

Irański minister obrony: zareagujemy na działania Izraela wobec dostaw naszej ropy

Iran zareaguje w sposób zdecydowany, jeśli izraelska marynarka wojenna podejmie działania wobec dostaw naszej ropy naftowej - zagroził w środę irański minister obrony Amir Hatami.
13.03.2019

Jules Verne Trophy - Guichard przerwał rejs dookoła świata

Francuski żeglarz Yann Guichard przerwał po 16 dniach rejs dookoła świata. Powodem było uszkodzenie pióra steru na trimaranie "Spindrift", którym chciał opłynąć kulę ziemską w czasie poniżej 40 dni i tym samym zdobyć Jules Verne Trophy.
02.02.2019

Nowy prom Molslinjen w drodze do Danii

Zamówiony przez Moslinjen prom Express 4 jest już w drodze do Danii. Statek opuścił już wybrzeże Australii Zachodniej i zmierza w stronę Europy. Już w połowie marca statek powinien wejść na regularną trasę Aarhus-Odden.
30.01.2019

Zaczęły się próby morskie z udziałem promu Saint John Paul II

W rejonie Tasmanii rozpoczęły się próby morskie z udziałem nowego promu zbudowanego dla Virtu Ferries. Statek, który już wkrótce dołączy do floty armatora z siedzibą na Malcie, będzie nosił imię polskiego papieża.
23.01.2019

Klasa 505: Dwie Polskie załogi wystartowały na MŚ w Australii

W Fremantle w Australii trwają Mistrzostwa Świata Klasy 505. Wystartowały w nich dwie załogi reprezentujące Polskę. W imprezie bierze udział osiemdziesiąt dziewięć ekip z dziesięciu krajów.
07.01.2019

Indonezyjscy naukowcy odkryli ponad 12 000 nowych morskich stworzeń. Wśród nich głębinowe karaluchy (foto, wideo)

Sukces indonezyjskich naukowców. Podczas ekspedycji SJADES 2018 na Jawie w głębinach oceanu odkryli oni ponad 12 000 nowych morskich stworzeń. Wśród nich były m.in. głębinowe karaluchy, czyli skorupiaki z rodzaju Bathynomus. Badacze często porównują je do hełmu Dartha Vadera z sagi filmowej „Gwiezdne Wojny”.
24.05.2018

Jerzy Sroka odszedł na wieczną wachtę

Z wielkim żalem zawiadamiamy, że w dniu 1 maja 2018 r. odszedł na wieczną wachtę kapitan Jerzy Sroka.
07.05.2018

Śmieci zamiast diabłów morskich. Ocean Indyjski wielkim wysypiskiem (foto, wideo)

Brytyjski nurek Richard Horner od pięciu lat mieszka na Bali. Kilka dni temu, wybrał się na rajską, uwielbianą przez turystów wyspę Nusa Penida, gdzie istnieje duże prawdopodobieństwo spotkania mant czyli diabłów morskich. To, co zobaczył - przeraża. Nurek podzielił się nagraniem w mediach społecznościowych.
09.03.2018

Już w piątek wręczenie nagród Rejs Roku i Srebrny Sekstant 2017

Historia „Rejsu Roku” to w praktyce historia całego polskiego żeglarstwa morskiego od roku 1970. Listy laureatów, to kompletne listy najwybitniejszych polskich żeglarzy, którzy kiedykolwiek pojawili się na morzach. Już po raz 48, na pokładzie fregaty „Dar Pomorza” odbyło się tradycyjne, grudniowe posiedzenie Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant”. W piątek odbędzie się wręczenie nagród wyłonionym laureatom.
28.02.2018

Media: Chiny pracują nad morską tarczą antyrakietową

Chiny pracują nad działającymi z morza systemami antyrakietowymi i planują je rozmieścić na wodach Pacyfiku oraz Oceanu Indyjskiego – podał hongkoński dziennik "South China Morning Post", powołując się na chińskich ekspertów wojskowych.
09.02.2018

Kpt. Joanna Pajkowska nagrodzona „Srebrnym Sekstantem” i Nagrodą Honorową „Rejs Roku 2016”

Już po raz 48, na pokładzie fregaty „Dar Pomorza” odbyło się tradycyjne, grudniowe posiedzenie Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant”. Jury po analizie przedsięwzięć żeglarskich sezonu 2017, poddało ostatecznie ocenie 13 wypraw, o różnym charakterze, zarówno pod względem skali, charakteru, celów jak i stopnia żeglarskiej trudności. Miejsca na podium decyzją jury przypadły uczestnikom transatlantyckich regat oraz wieloletniej rodzinnej eskapady, na wokółziemskiej, urozmaiconej trasie. Nie było tutaj werdyktów je
31.12.2017

Dar Młodzieży wyrusza w podróż dookoła świata (foto, wideo)

11 miesięcy rejsu po morzach i oceanach, planowane 6 zmian załóg szkolnych oraz obecność podczas Światowych Dni Młodzieży 2019. W przyszłym roku Dar Młodzieży wyrusza w Rejs Niepodległości, czyli w podróż dookoła świata dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Początek wyprawy zaplanowano na maj przyszłego roku.
31.10.2017

Dalsza współpraca MGMiŻŚ z Republiką Indonezji

Wizyta przedstawicieli kierownictwa Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej: ministra Marka Gróbarczyka oraz wiceminister Anny Moskwy, w Republice Indonezji była doskonałą okazją do kontynuowania rozmów o współpracy pomiędzy oboma krajami.
02.10.2017

Azjatyckie megaprojekty: kanał na przesmyku Kra

W cieśninie Malakka, jednej z najruchliwszych tras morskich, panuje tłok. Pomysł budowy kanału na przesmyku Kra w Tajlandii, łączącego Ocean Indyjski ze Spokojnym, współgra z chińską koncepcją Nowego Jedwabnego Szlaku. Kanał przeciąłby Tajlandię na dwie części.
01.10.2017

30 dni na morzu w kilka minut. Fantastyczne nagranie

Marynarz i youtuber „morski”, JeffHK, nakręcił niezwykły film zawierający ponad 80 000 ujęć. Jego projekt ważył 1500 gigabajtów.
25.09.2017

Chińskie media: japońscy płetwonurkowie szpiegowali nasz okręt w Dżibuti

Dzień po otwarciu pierwszej zagranicznej bazy wojskowej ChRL w Dżibuti, na wschodzie Afryki, chińskie media przekazały w środę informację o japońskich płetwonurkach mających szpiegować tam okręt wojenny Państwa Środka.
02.08.2017

Chiny zainaugurowały w Dżibuti swą pierwszą zagraniczną bazę wojskową

Chiny zainaugurowały we wtorek swą pierwszą zagraniczną bazę wojskową, którą zbudowano w Dżibuti w Rogu Afryki - podała agencja prasowa Xinhua. Baza ma wspierać misje pokojowe i pomoc humanitarną w Afryce i na Bliskim Wschodzie.
01.08.2017

Spotkanie z kpt. Krzysztofem Baranowskim w Świnoujściu i projekcja filmu pt. „Życiorys żaglowca”

W Świnoujściu 14 sierpnia odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Baranowskim, połączone z projekcją filmu pt. „Życiorys żaglowca”. Początek o 21:00 w Tawernie Żeglarskiej w Marinie Jachtowej. Wstęp wolny.
13.07.2017

Sto lat temu urodził się Leonid Teliga

Sto lat temu, 28 maja 1917 roku, urodził Leonid Teliga - dziennikarz, pisarz, tłumacz, żołnierz kampanii wrześniowej, lotnik, pierwszy Polak, który samotnie, na jachcie "Opty", opłynął świat (1967-1969).
27.05.2017

Poznajmy największe porty i terminale kontenerowe z każdego kontynentu: Afryka (foto)

Wraz z rozwojem popularności przewozu drobnicy w kontenerach na świecie pojawiło się mnóstwo terminali przeznaczonych tylko do obsługi tych ładunków. Dziś przyjrzymy się bliżej obiektom położonym w Afryce.
25.01.2017

Irański okręt skierował uzbrojenie na amerykański śmigłowiec

Okręt irańskiej islamskiej gwardii rewolucyjnej skierował w sobotę swe uzbrojenie na śmigłowiec amerykańskiej marynarki wojennej w cieśninie Ormuz - poinformował w poniedziałek Reuters, powołując się na dwóch przedstawicieli ministerstwa obrony USA.
28.11.2016

Jack-up ze stoczni Crist już na ciężarowcu i w drodze na Ocean Indyjski

Cztery dni po uroczystym przekazaniu armatorowi barki Zourite, w poniedziałek (28.03) na Zatoce Gdańskiej odbyła się operacja jej załadunku na ciężarowiec wpływny ciężarowiec - flo-flo heavy-lift vessel - Hawk. Oprócz barki na pokład Hawka załadowano również barko-ponton NP-440 o
29.03.2016

Jack-up ze stoczni Crist już na ciężarowcu i w drodze na Ocean Indyjski (zdjęcia, film)

Cztery dni po uroczystym przekazaniu armatorowi barki Zourite, w poniedziałek (28.03) na Zatoce Gdańskiej odbyła się operacja jej załadunku na ciężarowiec wpływny - flo-flo heavy-lift vessel - Hawk. Oprócz barki na pokład Hawka załadowano również barko-ponton NP-440 oraz holownik Sound Supplier.
29.03.2016

Pół tony heroiny wylądowało w oceanie

Australijska marynarka przechwyciła łódź rybacką przewożącą przez Ocean Indyjski heroinę wartą co najmniej 126 mln dol. 427 kg biegłego proszku zostało zniszczonych na pokładzie okrętu HMAS Melbourne.
07.10.2015

Kapitan Cichocki wypłynął w kolejny rejs dookoła świata

Kapitan Tomasz Cichocki znów wypłynął w rejs dookoła świata. Jego celem jest opłynięcie globu jachtem żaglowym, w trybie non stop, czyli bez zawijania do portów i pomocy z innych jednostek.
15.09.2015

80 lat temu - „Darem Pomorza” dookoła świata

3 września 1935 roku, o godzinie 11:00, Gdynia przy Dworcu Morskim uroczyście witała „Dar Pomorza” wracający z pionierskiej podróży. Żaglowiec Państwowej Szkoły Morskiej, jako pierwszy statek pod biało-czerwoną banderą opłynął świat. To był najsłynniejszy i najdłuższy rejs w historii „białej fregaty” – wydarzenie o wielkiej symbolicznej wymowie, dokumentujące morskie ambicje II Rzeczypospolitej.
03.09.2015

Ekologia: Gwałtowny wzrost ruchu statków wymaga wzmożonej ochrony środowiska

Ruch statków na oceanach świata wzrósł czterokrotnie w ciągu ostatnich 20 lat – zgodnie z nowym badaniem opublikowanym przez Amerykańską Unię Geofizyczną (ang. American Geophysical Union) dotyczącym globalnego ruchu statków i ich wpływu na środowisko.
18.11.2014

Miliardowe straty gospodarcze z powodu piractwa morskiego

W ostatnim dziesięcioleciu (2003-2012) wzrosła liczba ataków piratów morskich, a jednocześnie zmieniły się obszary, na których do nich dochodzi. Na szczęście, ostatnie lata dowodzą, że występuje malejąca tendencja aktów piractwa.
25.08.2014

„Beskidy” opuściły Japonię. Teraz płyną dookoła świata

Najnowszy statek Polskiej Żeglugi Morskiej płynie w podróż dookoła świata. Masowiec "Beskidy" opuścił już stocznię w Japonii, gdzie został zbudowany. Teraz jest już na środku Pacyfiku.
04.09.2013

Roman Paszke wystartował w rejs dookoła globu!

27 grudnia 2012 roku o godzinie 16:06:27 (UTC) Roman Paszke na katamaranie GEMINI 3 rozpoczął rejs dookoła świata, samotnie non – stop, drogą pod wiatr.
27.12.2012

Pierwszy chiński statek przepłynął Ocean Arktyczny

Do Chin powrócił w czwartek lodołamacz, który jako pierwsza chińska jednostka przepłynął Ocean Arktyczny. Przebył w obu kierunkach Północną Drogę Morską z Azji do Europy, która staje się dostępniejsza wraz z topnieniem pokrywy lodowej na skutek ocieplenia klimatu.
28.09.2012

Czy mądrze wykorzystamy nasz potencjał żeglarski ?

Dr inż. Zbigniew Zalewski, prezes Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego: ”Deklarujemy równocześnie, że chętnie włączymy się w ich praktyczną realizację. Nie można przecież stworzyć „Żeglarskiego Szczecina” i „Pływających Ogrodów” bez szczecińskich żeglarzy”
15.02.2012

Dziękujemy za wysłane grafiki.