• <
BOTA_2023

Portugalia. Marynarka wojenna: u naszych brzegów pojawił się trzeci w styczniu rosyjski okręt

gm

21.01.2023 22:24 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Portugalia. Marynarka wojenna: u naszych brzegów pojawił się trzeci w styczniu rosyjski okręt

Partnerzy portalu

Portugalia. Marynarka wojenna: u naszych brzegów pojawił się trzeci w styczniu rosyjski okręt - GospodarkaMorska.pl
Fot. Mil.ru

U zachodnich brzegów Portugalii pojawił się rosyjski okręt Admirał Gorszkow, podała cytowana w sobotę przez media portugalska marynarka wojenna. To trzecia od początku stycznia rosyjska jednostka na portugalskich wodach.

Rosyjska jednostka, jak podano w komunikacie, znajdowała się pod stałą obserwacją sił Portugalii, a fregata NRP Bartolomeu Dias “towarzyszyła” temu okrętowi przemieszczającemu się w rejonie archipelagu Azorów.

Fregata Admirał Gorszkow przebywała w pobliżu Portugalii od 12 stycznia, przybywając w ten rejon Atlantyku od strony Morza Północnego, poinformowały portugalskie media.

Na początku stycznia minister obrony Rosji Siergiej Szojgu przekazał, że fregata jest uzbrojona w hipersoniczne pociski Cirkon. Zapowiedział, że podróż jednostki odbędzie się przez Atlantyk, Ocean Indyjski i Morze Śródziemne.

Admirał Gorszkow jest trzecim w ciągu ostatnich trzech tygodni rosyjskim okrętem u brzegów Portugalii.

Pierwszy, statek badawczy RV Akademik Karpinsky, pojawił się na początku stycznia u zachodnich brzegów Półwyspu Iberyjskiego, zaś drugi przepływał tam pomiędzy 19 a 20 stycznia. CNN Portugal utrzymuje, że był nim statek Kama służący do tankowania jednostek pływających.


Dziękujemy za wysłane grafiki.