• <
BOTA_2023

Ukraińcy: Rosyjska fregata na Atlantyku ma odwrócić uwagę od porażek na froncie

gm

05.01.2023 20:55 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Ukraińcy: Rosyjska fregata na Atlantyku ma odwrócić uwagę od porażek na froncie

Partnerzy portalu

Ukraińcy: Rosyjska fregata na Atlantyku ma odwrócić uwagę od porażek na froncie - GospodarkaMorska.pl
Fot. Mil.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=70908279

Dyżur bojowy rosyjskiej fregaty Admirał Gorszkow na Atlantyku, ogłoszony osobiście przez Władimira Putina, to ruch propagandowy, służący odwróceniu uwagi od porażek Kremla podczas wojny z Ukrainą - oceniła w czwartek ukraińska marynarka wojenna.

W środę Putin wziął zdalnie udział w uroczystym rozpoczęciu rejsu należącej do Floty Czarnomorskiej fregaty Admirał Gorszkow wyposażonej w hipersoniczne pociski przeciwokrętowe Cyrkon. Zapowiadana obecność okrętu na Morzu Śródziemnym, a także Oceanach Atlantyckim i Indyjskim została przedstawiona przez Kreml jako odpowiedź na rzekome "wyzwania" ze strony państw NATO.

"Najważniejszy noworoczny prezent, uzbrojony w pociski Cyrkon, wypłynął wczoraj ku brzegom krajów NATO. Zasięg (pocisków Cyrkon - PAP) 1000 km, prędkość 9 machów, większa od prędkości dźwięku, a także gwarancja pokonania każdego systemu obrony przeciwrakietowej. Niech zatrzyma się gdzieś w odległości 100 mil od brzegu, blisko rzeki Potomak (nad którą leży Waszyngton - PAP). Cieszcie się! W ten sposób oprzytomnieje każdy, kto będzie stanowił bezpośrednie zagrożenie dla Rosji i naszych sojuszników" - napisał w czwartek na Telegramie były rosyjski prezydent i premier Dmitrij Miedwiediew).

"Flota Czarnomorska nie ma żadnych osiągnięć, dlatego na szczeblu państwowym (w Rosji) podjęto decyzję o wypłynięciu fregaty Admirał Gorszkow w daleki rejs, z dala od Morza Czarnego. (...) Planowane są ćwiczenia z użyciem pocisków hipersonicznych Cyrkon" - czytamy w komunikacie ukraińskiej marynarki wojennej opublikowanym w czwartek na Facebooku.

Dowództwo sił morskich podkreśliło, że działania Kremla są podejmowane "w związku z ciągłymi niepowodzeniami podczas wojny". "Przypomnijmy, że do tej pory armia Ukrainy zniszczyła 16 okrętów i łodzi Floty Czarnomorskiej. Ponadto kilka (rosyjskich) jednostek (morskich) zostało uszkodzonych" - zauważyli przedstawiciele ukraińskiej marynarki wojennej.


Dziękujemy za wysłane grafiki.