• <
BOTA_2023

CMA CGM finalnie wycofało się z Rosji

jm

05.01.2023 21:31

Partnerzy portalu

CMA CGM finalnie wycofało się z Rosji - GospodarkaMorska.pl

Francuska firma żeglugowa CMA CGM tuż przed końcem roku ukończyła proces całkowitego wycofania się z rynku rosyjskiego. Ostatnim akcentem było zbycie udziałów w rosyjskich terminalach portowych.

„Dzięki tej sfinalizowanej transakcji i decyzji o zawieszeniu wszystkich nowych rezerwacji do i z Rosji od 1 marca 2022 r. Grupa CMA CGM nie będzie już zaangażowana w żadne podmioty działające w Rosji” – podało CMA CGM.

CMA CGM pozbyło się swoich udziałów w terminalach Moby Dik i Yanino Logistics Park pod Petersburgiem na rzecz rosyjskiej Global Ports Investments PLC, będącej jednym z większych operatorów terminali w kraju. W zamian Francuzi otrzymali pakiet udziałów w terminalach w Helsinkach i Kotce. Cała procedura została rozpoczęta jeszcze w 2021 roku, a zakończono ją 28 grudnia 2022. CMA CGM była wcześniej w posiadaniu 25% udziałów we wspomnianych terminalach w Rosji i Finlandii po tym, jak w 2018 roku grupa przejęła je wraz z fińską spółką Containerships.

Global Ports posiada obecnie pełną kontrolę nad terminalami Moby Dik i Yanino oraz po 50% udziałów w terminalach w Helsinkach i Kotce.

Zbycie udziałów w terminalach oznacza dla CMA CGM zakończenie operacji biznesowych w Rosji. Statki linii przestały pływać na serwisach obejmujących Rosję po jej inwazji na Ukrainę. Z biznesu w kraju wycofał się także inny gigant żeglugowy Maersk, który jeszcze w sierpniu sprzedał należące do niego 30,75% udziałów w Global Ports na rzecz rosyjskiej Delo Group, tym samym pozbywając się reszty aktywów w Rosji.

Fot. Depositphotos


port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.