• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Do Madagaskaru zbliża się cyklon Batsirai niosący "poważne zagrożenie"

zk

05.02.2022 09:54 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Do Madagaskaru zbliża się cyklon Batsirai niosący "poważne zagrożenie"

Partnerzy portalu

Do Madagaskaru zbliża się cyklon Batsirai niosący "poważne zagrożenie" - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Potężny cyklon Batsirai niosący ze sobą wichury i ulewne deszcze, który od czwartku pustoszył Mauritius i francuskie terytorium zamorskie Reunion, zbliża się do Madaskaru, stanowiąc "poważne zagrożenie" dla wyspy - podała francuska służba Meteo-France.

Cyklon, który dokonał sporych zniszczeń na Mauritiusie i na Reunion, przesuwa się na Oceanem Indyjskim z prędkością 200 km na godzinę. W godzinach popołudniowych na całym terytorium Madagaskaru wystąpią silne wichury i ulewne deszcze - ostrzegły miejscowe władze.

W kraju wciąż jeszcze borykającym się ze skutkami burzy tropikalnej Ana, która nawiedziła Madagaskar pod koniec stycznia, obowiązuje stan alarmowy.

Meteo-France podała, że oko cyklonu przejedzie przez środkową część wyspy. Batsirai opuści zachodnie wybrzeże wyspy dopiero w poniedziałek.

Ulewne deszcze, jakie nawiedziły Madagaskar w styczniu - przypomina francuski portal France 24, spowodowały częściowe zalanie stolicy kraju Antananarywy. W wielu regionach kraju doszło do osunięć ziemi i lawin błotnych.

Zginęło co najmniej 10 osób, a ponad 12 tys. ludzi musiało opuścić swe domy. Ewakuowane rodziny znajdowały schronienie w budynkach szkół i urzędów. Podobnie ma być w najbliższych godzinach.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.