Szkoła Morska poinformowała o poszerzeniu oferty parku symulatorów. – Tym razem stworzyliśmy nowy punkt symulujący transfer pracowników na/z WTG (Wind Tower Generator), wzbogacony dalszymi ćwiczeniami ewakuacji zalecanymi przez Global Wind Organisation (GWO) – mówi Alfred Naskręt, dyrektor Szkoły Morskiej w Gdyni.
Zgodnie z niezmiennymi zasadami GWO, wszelkie zajęcia praktyczne powinny odbywać się w warunkach najbardziej zbliżonych do rzeczywistości. Chodzi o wiatr, falowanie, zakłócenia akustyczne czy deszcz z zachowaniem, przede wszystkim kanonów bezpieczeństwa.
– Takie właściwości spełnia uruchomione stanowisko. Wykorzystano tu już istniejący symulator łodzi zrzutowej, gdzie manewrując na wzburzonym morzu (trzy stany morza) jednostka dopływa do WTG i dokonuje transferu załogi. Dodatkowo wachlarz zadań na potrzeby standardów GWO powiększono o ewakuację z WTG na CTV (Crew Transfer Vessel) za pomocą żurawika pokładowego – tłumaczy dyrektor Naskręt.
I jak dodaje, w ten sposób Szkoła Morska jest uniezależniona od istniejącej pogody, stwarza zdolność stopniowania trudności oraz daje nieograniczoną w czasie ilość wykonanych prób.
Po pierwszych szkoleniach urządzenie zdobyło niezwykle pozytywne oceny kursantów i instruktorów.
O Szkole Morskiej
Szkoła Morska w Gdyni jest członkiem założycielem Krajowej Izby Gospodarki Morskiej oraz członkiem Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej i Polskiego Forum Przemysłów Morskich. Szkoła działa aktywnie w Polskim Klastrze Morskim, będąc w jego władzach. W lipcu 1998 roku szkoła uzyskała międzynarodowy certyfikat jakości wg standardów ISO 9001:2000 w zakresie organizacji i prowadzenia szkoleń o profilu morskim, przyznany przez Lloyd’s Register Quality Assurance.
Kadra dydaktyczna składa się ze 130 najlepszych w swojej dziedzinie dydaktyków i praktyków z długoletnim doświadczeniem zawodowym w pracy na statkach morskich, w tym instrumentalnych Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni, aktualnie Akademii Morskiej, w przedsiębiorstwach żeglugowych i Administracji Morskiej oraz w zarządzaniu placówkami w tym SDK (Studium Doskonalenia Kadr).
Muzeum Marynarki Wojennej prezentuje historię Błotniaka, wyjątkowego pojazdu przeznaczonego do morskiej dywersji
Dar Młodzieży przygotowuje się do chrztu na równiku
Historyczny rejs Daru Młodzieży. Kolejnym etapem jest równik
W centralnej Polsce odkryto cztery zęby plezjozaurów
Prof. dr kpt ż.w. Daniel Duda – 70 lat w służbie dla Polski Morskiej
Meduzy są sprytniejsze niż się wydawały