• <

Śledztwo Al-Dżaziry: Indie budują bazę wojskową na wyspie Mauritius, widać wzmożony ruch masowców

07.08.2021 19:39 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Śledztwo Al-Dżaziry: Indie budują bazę wojskową na wyspie Mauritius, widać wzmożony ruch masowców

Partnerzy portalu

Śledztwo Al-Dżaziry: Indie budują bazę wojskową na wyspie Mauritius, widać wzmożony ruch masowców - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Przeprowadzone przez Al-Dżazirę śledztwo wskazuje, że na należącej do Mauritiusa wyspie Agalega indyjska marynarka wojenna buduje bazę. Analitycy Al-Dżaziry uważają, że chodzi o rozszerzenie wpływów Indii na Afrykę, co jest elementem rywalizacji tego państwa z Chinami i ograniczenia ekspansji Państwa Środka na Oceanie Indyjskim. 

Na atolu oddalonym od Mauritiusa o ponad tysiąc kilometrów mieszka niewiele ponad 300 osób. Zdaniem Al-Dżaziry od kilku miesięcy powstaje na nim okazały port przeznaczony dla okrętów oraz lądowisko dla samolotów.


"To ośrodek wywiadowczy Indii, który organizuje ich powietrzną i morską obecność w południowo-zachodniej części Oceanu Indyjskiego przy Kanale Mozambickim" - powiedział Abischek Mishra, współpracownik niezależnego think tanku z New Delhi Observer Research Foundation.

"Według zgromadzonych przeze mnie informacji baza będzie używana do cumowania naszych okrętów oraz lądowania samolotów P-8I" - dodał. P-8I to samoloty służące do patrolowania mórz oraz zwalczania okrętów podwodnych.

Jak przekazał Al-Dżazirze naukowiec Samuel Bashfield, wyspy Oceanu Indyjskiego stają się elementem rywalizacji mocarstw dążących do rozszerzania swoich wpływów geopolitycznych. "To kolejny punkt, z którego mogą operować Indie i jest on niezwykle ważny. Myślę, że to idealne miejsce do budowy bazy wojskowej" - dodał.

Podkreślił on również, że głównym celem Indii jest zrównoważenie rosnącej ekspansji Chin na Oceanie Indyjskiej. "Zauważamy, że w ciągu ostatnich lat Chiny zyskują coraz większy wpływ w regionie oraz budują tam swoje bazy wojskowe" - powiedział, nawiązując do chińskich baz m.in. w Dżibuti.

Dodał, że dzięki infrastrukturze na Agaledze, Indie mogłyby śledzić statki przepływające przez Kanał Mozambicki.

Według danych Al-Dżaziry, w ciągu ostatnich dwóch lat na wyspie Agalega pojawiły się setki pracowników budowlanych, zauważono też wzmożony, wcześniej nie spotykany, ruch indyjskich masowców.

W miniony czwartek Mauritius zaprzeczył, aby na Agaledze budowano jakąkolwiek bazę wojskową. Największy dziennik Mauritiusa L'Express przytoczył zapewnienie rządu, że "budowane na wyspie lotnisko ma służyć wyłącznie mieszkańcom Agalegi". 


Źródło: AK, PAP

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.