• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Ambasador Chin żąda pomocy w poszukiwaniu zaginionej łodzi z 39 osobami na pokładzie

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Ambasador Chin żąda pomocy w poszukiwaniu zaginionej łodzi z 39 osobami na pokładzie

Partnerzy portalu

Fot. Twitter @maggy_pye

Ambasador Chin w Australii Xiao Qian zażądał w czwartek w imieniu prezydenta swojego kraju Xi Jinpinga pomocy Australii i innych krajów w poszukiwaniu zaginionej chińskiej łodzi rybackiej, która wywróciła się w środę na Oceanie Indyjskim. Według chińskich mediów dotychczas odnaleziono 2 ciała.

Władze ChRL przekazały, że wśród zaginionych rybaków znajduje się 17 obywateli Chin, 17 obywateli Indonezji i 5 obywateli Filipin.

– Prezydent Xi wydał bardzo ważne instrukcje, aby koordynować z naszymi zaprzyjaźnionymi krajami - Australią, Indonezją, Sri Lanką, Malediwami i innymi państwami możliwą natychmiastową akcję poszukiwawczo-ratowniczą – przekazał dziennikarzom ambasador Xiao, cytowany przez australijski portal news.com.au.

Samoloty australijskiej agencji bezpieczeństwa morskiego AMSA przeszukują obecnie 12 tys. km kw. Oceanu Indyjskiego, ok. 5 tys. km na północny zachód od Perth w stanie Australia Zachodnia i 1500 km na południe od Sri Lanki. AMSA poprosiła o pomoc australijską armię. Agencja bezpieczeństwa morskiego opisała wtorkowe warunki pogodowe na Oceanie Indyjskim jako ekstremalne z powodu pojawienia się cyklonu Fabian; porywy wiatru sięgały 120 km/h. Sygnał ratunkowy z chińskiej łodzi rybackiej odebrano w środę rano, tego samego dnia rozpoczęto poszukiwania.

– Mamy nadzieję, że nasi australijscy koledzy skoordynują z innymi zagranicznymi statkami albo łodziami akcję poszukiwawczo-ratowniczą w okolicy zdarzenia, aby uratować tak wiele istnień, jak to możliwe – dodał Xiao. 

kjm/ tebe/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.