• <
Baltexpo2023_duży

Katastrofa chińskiego statku rybackiego, 39 zaginionych

jm

17.05.2023 11:33
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Katastrofa chińskiego statku rybackiego, 39 zaginionych

Partnerzy portalu

Fot. North Pacific Fisheries Commission

Chiński statek rybacki z załogą złożoną z 39 osób przewrócił się na Oceanie Indyjskim. Trwa akcja ratunkowa.

39 członków załogi zaginęło na Oceanie Indyjskim po tym, jak chiński statek rybacki Lu Peng Yuan Yu 028 (IMO: 8775651, media podają również pisownię Lupeng Yuanyu 028) przewrócił się podczas rejsu. Do wypadku doszło we wtorek wczesnym rankiem czasu miejscowego. Nie znane są jego przyczyny. W trwającą akcję ratunkową zaangażowane są centra koordynacyjne i służby z Australii, Sri Lanki, Malediwów, Indonezji i Filipin.

Nie ma wielu dostępnych informacji na temat jednostki, poza tym, że to statek rybacki do połowów dalekomorskich wybudowany w 2013 roku. Jego armatorem jest Penglai Jinglu Fishery.

Załogę stanowiło 17 Chińczyków, 17 Indonezyjczyków i 5 Filipińczyków. Trwają ich poszukiwania. Chiny poinformowały o skierowaniu na miejsce dwóch jednostek SAR.

Do sprawy odniósł się nawet prezydent Chin Xi Jinping, który zapowiedział dołożenie wszelkich starań w akcji ratunkowej, a także wzmocnienie systemów wczesnego ostrzegania o niebezpieczeństwie w operacjach dalekomorskich.Dziękujemy za wysłane grafiki.