• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Były dowódca wachty skazany za przyczynienie się do zatonięcia norweskiej fregaty

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Były dowódca wachty skazany za przyczynienie się do zatonięcia norweskiej fregaty

Partnerzy portalu

Były dowódca wachty fregaty KNM Helge Ingstad, należącej do marynarki wojennej Norwegii, został skazany w poniedziałek przez sąd w Bergen na 60 dni więzienia w zawieszeniu za przyczynienie się do zatonięcia jednostki w 2018 roku.

W wyroku podkreślono, że 33-letni mężczyzna, będący odpowiedzialnym za nawigację okrętu, nie zachował wystarczającej czujności. Wskazano także, że oskarżony nie korzystał z pomocy takich urządzeń jak radar, elektroniczne mapy morskie czy lornetka. Fregata nie dostosowała również swojej prędkości do panujących warunków - wskazano.

Oskarżony podczas trwającego rok procesu zaprzeczał swojej winie i uważał, że "jest kozłem ofiarnym". Za doprowadzenie do wypadku obarczył "system", a także tłumaczył, że na stanowisku pracy był dopiero od ośmiu minut.

Zderzenie jednej z najnowocześniejszych jednostek norweskiej marynarki wojennej z tankowcem Sola TS miało miejsce w nocy 8 listopada 2018 roku w pobliżu Stureteminalen w Oygarden u wybrzeży Bergen na zachodzie kraju. W wypadku nikt z załogi liczącej 137 osób nie ucierpiał, ale okręt warty 4,3 mld koron (ok. 187 mln złotych) zatonął, a następnie został zezłomowany.

Daniel Zyśk (PAP)

zys/ mal/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.