• <
escort_980x120_gif_2020

Muzeum Morskie w Gdańsku prezentuje pamiątki po pierwszej kobiecie, która samotnie opłynęła jachtem świat

zk

11.11.2022 20:06 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Muzeum Morskie w Gdańsku prezentuje pamiątki po pierwszej kobiecie, która samotnie opłynęła jachtem świat

Partnerzy portalu

Muzeum Morskie w Gdańsku prezentuje pamiątki po pierwszej kobiecie, która samotnie opłynęła jachtem świat - GospodarkaMorska.pl
Część nagród, które kpt. Chojnowska-Liskiewicz otrzymała za swój niezwykły rejs/Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Od piątku w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku można oglądać pamiątki związane z samotnym rejsem Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz dookoła świata. Wśród eksponatów jest m.in. płetwa statecznika w barwach narodowych z wymalowanymi nutami „Mazurka Dąbrowskiego”.

Wystawa znajduje się w holu trzech spichlerzy na wyspie Ołowiance. Gros pamiątek z rejsów zmarłej 12 czerwca Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz, liczne dokumenty oraz zbiór odznaczeń, medali i nagród, przekazał jej mąż, żeglarz, inżynier oraz konstruktor jachtów Wacław Liskiewicz.

W kolekcji znalazły się wimple, czyli proporczyki otrzymane w portach, do których podczas rejsu dookoła świata zawinął jacht „Mazurek”, oraz elementy wyposażenia jednostki. Szczególnie wyjątkowa jest nieprezentowana na co dzień płetwa statecznika wiatrowego samosteru w barwach narodowych, z wymalowanymi pierwszymi nutami „Mazurka Dąbrowskiego”.

Wśród eksponatów są również Srebrny Sekstant za Rejs Roku, którym Polka została uhonorowana w 1978 roku, certyfikat członkostwa w „The Explorers Club” i nagroda dla najlepszej Pomorskiej Żeglarki 50-lecia. Na wystawie znalazł się dziennik jachtowy „Mazurka”, a także strona rękopisu książki Chojnowskiej-Liskiewicz „Pierwsza dookoła świata”.

Chojnowska-Liskiewicz była pierwszą kobietą, która samotnie opłynęła świat. Tego wyczynu urodzona 15 lipca 1936 roku w Warszawie żeglarka dokonała na jachcie „Mazurek”, którego konstruktorem był jej mąż.

Historyczny rejs rozpoczął się 28 marca 1976 roku w Las Palmas na Wyspach Kanaryjskich. Polka płynęła przez Ocean Atlantycki, Kanał Panamski, Pacyfik, Ocean Indyjski i ponownie przez Atlantyk. 20 marca 1978 roku, w pobliżu Wysp Zielonego Przylądka, po pokonaniu 28696 mil morskich, przecięła własną trasę sprzed dwóch lat. 21 kwietnia wpłynęła do Las Palmas, a 18 czerwca Chojnowska-Liskiewicz i jej jacht zostali z honorami powitani w Gdańsku.

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.