• <
smartre_2023

Święto Odzyskania Niepodległości z morzem w tle

11.11.2022 20:07 Źródło: Służby Prasowe MW
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Święto Odzyskania Niepodległości z morzem w tle

Partnerzy portalu

Święto Odzyskania Niepodległości z morzem w tle  - GospodarkaMorska.pl
8. FOW

W całym kraju hucznie obchodzono 104. Rocznicę odzyskania niepodległości, w czym swój aktywny udział miały też środowiska związane z tematyką morską, instytucje państwowe, a także polska Marynarka Wojenna.

Zgodnie z marynarską tradycją na wszystkich okrętach stacjonujących w portach wojennych została podniesiona wielka gala banderowa. W Gdyni, Gdańsku, Szczecinie i innych miastach leżących nad morzem mieszkańcy oddali hołd walczącym o wolność kraju. Przypomniano również jak ważny dla młodego państwa był dostęp do morza oraz jego współczesna rola w polityce i gospodarce kraju.

W jednostkach wojskowych uroczystości odbyły się już dzień wcześniej. W ich trakcie przeprowadzono zbiórki stanów osobowych. Odczytano rozkazy okolicznościowe, wręczono wyróżnienia oraz akty mianowań na wyższe stopnie wojskowe.

Miejskie obchody święta w Gdyni odbyły się z udziałem kadry 3. Flotylli Okrętów. Rozpoczęły się uroczystą mszą w intencji Ojczyzny w Kościele Najświętszej Marii Panny Królowej Polski (ul. Świętojańska). Następnie miały miejsce ceremonia złożenia wiązanek kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego i Gdyńska Parada Niepodległości, przebiegająca przez al. Piłsudskiego, ul. Świętojańską i Skwer Kościuszki. Kulminacją obchodów były uroczystości pod pomnikiem „Polska Morska”, gdzie odczytano Apel Pamięci. Dla podkreślenia rangi obchodów święta niepodległości z pokładu okrętu-muzeum ORP Błyskawica oddano świąteczny salut składający się z 21 salw armatnich.

Podobne uroczystości miały miejsce w Gdańsku, gdzie delegacje miejskie, państwowe i mundurowe złożyły kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego, a także miała miejsce Parada Niepodległości, w której wśród uczestników pojawili się członkowie grup rekonstrukcyjnych, orkiestr i zespołów artystycznych.

W Świnoujściu przedstawiciele dowództwa 8. Flotylli Obrony Wybrzeża  uczestniczyli w uroczystej mszy świętej odprawianej w Sanktuarium Chrystusa Króla w Świnoujściu. Następnie w obecności kompanii honorowej oraz pocztów sztandarowych przemaszerowano na Plac Słowiański, gdzie odczytano Apel Pamięci. Na zakończenie delegacje władz miejskich, instytucji państwowych i służb mundurowych złożyły kwiaty pod pomnikiem „Bohaterom Walki o Niepodległość Rzeczpospolitej”. Uroczystość odbyła się przy akompaniamencie orkiestry wojskowej, która po jej zakończeniu dała koncert pieśni patriotycznych.

W ramach wojewódzkich obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Szczecinie, przy Bulwarach Chrobrego zacumował okręt transportowo-minowy ORP Kraków oraz holownik H-12 Semko. Na obu jednostkach udostępniono pokłady dla zwiedzających. Ponadto Klub 8. FOW przy udziale swojej kadry instruktorskiej, przeprowadził śpiewania pieśni patriotycznych i wojskowych.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.